| byradu21 a întrebat:

Ce se intampla cand ingheata universul( adica are o temperatura de -273, 15K)?

7 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Entropia este zero la -234, 15 C (vezi principiul 3 al termodinamicii)
Atomii nu mai oscileaza deloc.

| corbulalbrosu a răspuns:

La 0 grade Kelvin, adica la -273, 15 K orice substanţă este golită de energie sub formă de căldură. Inceteaza miscarea si la nivelul atomilor.

| cristimihailov a răspuns:

Teoria fizica comuna spune ca atomii nu mai functioneaza. Dar este teoria doar. Nu a fost inca demonstrata in practica. Nimeni nu stie ce se intampla cu particulele subatomice, lumea cuantica, etc.

| drutzix a răspuns:

Este imposibil sa ajungi la 0k (-273, 15 C) la fel cum este imposibil ca un obiect cu masa sa ajunga la viteza luminii.
Vezi ca gradele kelvin nu coboara sub zero.

| byradu21 explică:

Esti idiot.

| EmanuelEmy7 a răspuns (pentru byradu21):

@byradu21 Esti blunt rau!