| Inferno a întrebat:

Ce se intampla cand o forta de neoprit intalneste un obiect care nu poate fi mutat? Daca forta muta obiectul, atunci acesta nu este de nemutat si viceversa. Daca obiectul nu poate fi miscat din loc, inseamna ca forta nu este de neoprit.

Răspuns Câştigător
| iRaul a răspuns:

Pai si eu ce am zis?straight face

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

La cât de limitați suntem nu reușim să înțelegem că nu există nimic de neoprit sau nelimitat.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

S-ar anula.

Răspuns utilizator avertizat
| Rapplex a răspuns:

Din ce ai spus tu un singur lucru e clar:Acest paradox, ca si celelalte, nu are raspunswinking

| Nuvăsufăr a răspuns:

Păcat că mi-ai luat-o înainte, ţi-ai răspuns singur la întrebare.

| Coconutz a răspuns:

Sar anula unul pe altul.
Desi esti imposibil ca asa ceva sa existe.
Fiind de nemiscat si nemutat i se atribuie infinit la unele din propietati.
- infinit + infinit = 0
Deci se anuleaza.

| iRaul a răspuns:

Pai, daca exista o forta ce nu poate fi oprita, cum poate fi un obiect care sa nu fie mutat si viceversa.

| iRaul a răspuns:

Si in plus, un obiect ce nu poate fi mutat, trebuie sa aiba o masa infinita. Si asa e imposibil, nu?

| Stefbr a răspuns:

Practic forta de neoprit si obiect de nemutat nu exista, dar teoretic si-ar anula una celeilalte "invincibilitatea" adica nu s-ar intampla nimic... Eu asa cred, gandindu-ne la un vant foarte puternic care intalneste un bloc de piatra foarte mare, asta la scara mult mai mica a fortei de neoprit si a obiectului de nemutat. Cam asta ar fi... pacat ca nu mai avem oameni ca Einstein, Newton, care sa rapunda la intrebarile astea cu o variabila careia sa ii puna numele lor happy

| Inferno explică (pentru Stefbr):

Atunci nu s-ar mai numi "de nemutat" si "de neoprit".

| Stefbr a răspuns (pentru Inferno):

Pai si intrebarea a fost "capcana" pentru a vedea care sunt ideile "publicului" laughing pentru ca raspunsul tau e unul foarte plauzibil si care nu necesita mult timp pentru a-l intelegewinking

| Catalin970 a răspuns:

Salut Inferno,uite o teorie. Nu exista o forta de neoprit si un obiect de nemutat.O planeta poate fi mutata de pe orbita oricat ar fi de mare,o stea la fel. Daca te referi la univers,ei bine, nu este obiect.Iar cand e vorba de o forta, mai devreme sau mai tarziu poate fi oprita de un obiect care poate opri acea forta dar poate fi mutat de o alta forta...stiu,complicatlaughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul corect ti-l poate da numai Ema big grin

| Leo32 a răspuns:

Exact la asta m-am gandit si eu astazi dar nu este singura intrebare de genul...de exemplu mai sunt "Cum a inceput lumea?" "Spatiul este infinit?" "Cati atomi exista in tot universul?"
Nu prea se gasesc raspunsuri logice la intrebari din astea.Bafta la gasit raspunstongue Funda?big grin

| Inferno explică (pentru Leo32):

Exista raspuns:Aceasta situatie nu se poate intampla, deoarece daca exista o forta de neoprit, nu ar putea exista un obiect care sa nu poata fi mutat si viceversa. Mai interesant este ca nu poate exista un obiect care sa nu poata fi mutat din loc. Ca sa nu poata fi mutat, ar trebui sa aiba o inertie si o masa infinite. Masa infinita nu poate exista in universul nostru finit, asa ca nu poate exista nici un obiect care sa nu poata fi mutat din loc.

| iRaul a răspuns (pentru Inferno):

Pai si eu ce am zis?straight face