nony
| nony a întrebat:

Ce se intampla cand o forta de neoprit intalneste un obiect care nu poate fi mutat? Daca forta muta obiectul, atunci acesta nu este de nemutat si viceversa. Daca obiectul nu poate fi miscat din loc, inseamna ca forta nu este de neoprit?

Răspuns Câştigător
| Ronnix a răspuns:

Destul de "tricky" intrebarea, insa raspunsul este unul singur. Intrebarea ta este ilogica, fiindca nu poti avea ambele elemente! Daca exista o forta de neoprit, ar insemna ca nu exista un obiect de nemiscat si viceversa.

| nony explică (pentru Ronnix):

Exact! Este unul dintre cele 7 paradoxuri!

21 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

SI de ce obiectul ar trebui sa fie miscat sau forta oprita? Daca topt vorbim vorbe, hai sa zicem ca forta nu interactioneaza in niciun fel cu obiectul, ea trece mai departe iar obiectul ramane unde e.happy

| nony explică (pentru Purec):

Pai daca asa mi-a venit mie, sa le pun pe aceeasi traiectorie, ce vrei? Ce farmec ar mai avea intrebarea daca era asa : O forta inimaginabila trece pe langa un obiect de neclintit.Ce se intampla? Stiu si eu raspunsul la intrebarea asta : Se saluta respectos si isi vad de drum! big grin

| Purec a răspuns (pentru nony):

Pai sa se intalneasca, dar forta sa fie de o anume natura incat sa nu interactineze. sa treaca pur si simplu prin obiectul respective happy

| nony explică (pentru Purec):

Hai ma omule... Cum draq se pot intalni doua forte incomensurabile fara sa interactioneze in vreun fel ¿

| StefanKogut a răspuns:

Fundamentele fizicii ne spun ca: nimic nu este de nemutat deoarece totul se misca si nimic nu este de neoprit deoarece totul este relativ.

| Wehrmacht a răspuns (pentru StefanKogut):

Atunci fundamentele fizicii n-au auzit de forta prostiei.

| Jipa95 a răspuns:

Cred ca sunt doar teorii toate astea, unde si cine a mai intalnit o forta de neoprit? Orice obiect orice viteza, marime, sau dimensiuni ar avea, poate fi totusi oprit. La fel si in cazul cu obiectul care nu poate fi mutat.

| nony explică (pentru Jipa95):

Eu vorbeam de o FORTA de neoprit, nu de un obiect. Obiectul in sine este de nemiscat. Unde si cine a mai intalnit o forta de neoprit?! Pai, nu stiu, a trecut CINEVA mai departe de Marte, ca sa vada enormitatea Universului si sa calculeze toate fortele din el? Nu! Deci, poate exista o forta de neoprit cum poate sa existe si un obiect de nemiscat.Aici intervine problema.Ce se intampla cand se intalnesc astea doua?! big grin

| Jipa95 a răspuns (pentru nony):

Deja m-au luat durerile de cap cu fortele astea! laughing Pai ''forta aia'' de neoprit este execitata de un obiect nu? Nu apare din senin asa, cred! Ce se intampla cand se intalnesc astea doua? hmm...black hole!

| nony explică (pentru Jipa95):

O forta nu este exercitata neaparat de un obiect.Hai sa ti-l dau exemplu pe Dumnezeu.E o forta de sine statatoare care nu necesita niciun obiect care sa-l puna in miscare, nu? Atunci, de ce n-ar exista si-un OBIECT de sine statator, care nu poate fi miscat.Da-l in gatu´ ma-si, asa e el, batut in cuie laughing

| Jipa95 a răspuns (pentru nony):

Hai ca deja ai dat-o in SF cu Dumnezeu, iar incepem sa vorbim de teorii! laughing

| nony explică (pentru Jipa95):

Pai SF e si intrebarea mea.Hai sa-i gasim o solutie SF ca s-o multumim pe doamna forta si pe domnul obiect laughing

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Bedtime paradox!

| Exaizo a răspuns:

Momentan inca nu are nimeni suficiente probe ca sa iti spuna rezultatul acestei intrebari.
Imi pare rau sa te dezamagesc. Totusi nu te da batut, studiază, studiază din greu, iar intr-o zi vei afla adevarul! laughing

| Exaizo a răspuns:

P.S: Dat's something like > Cine a fost primul, oul sau gaina?

| Exaizo a răspuns:

Ah, dar stiu! Forta pune in miscare doar locul unde este plasat obiectul, deci obiectul este nemiscat, iar forta de neoprit, duh!

| nony explică (pentru Exaizo):

Locul unde e obiectul? Pai asta ar insemna sa miste si obiectul in sine, nu? Adica, misca locul, dar obiectul ramane nemiscat?! Buna asta! Mai studiem un pic big grin?