| sabin89 a întrebat:

Ce sentiment credeti ca are omul de rand fata de stiinta? Ma refer la omul obisnuit, ocupat pana peste cap cu grijile lui cotidiene. Se simte el frustrat de avalansa de comunicari stiintifice, cu ecuatii diferentiale si demonstratii sofisticate din care el nu pricepe nimic? Credeti ca nutreste el sentimente de simpatie fata de oamenii de stiinta, sau, dimpotriva, simte ca este tratat de acestia cu dispret?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Dialogul meu(om de rand) cu tanti Ileana(om de rand):
Ea -Si frate-tu ce mai face?
Eu -A terminat Politehnica, a facut o specializare undeva in Vest, a profesat o perioada, acum face o supra-specializare...
Ea - Spune-i asa din partea mea: "A zis tanti-ta Ileana ca nu-i buna atata stiinta, de la un punct incolo te si-mprostesti cu cartea! Nunta a facut?"
Tanti Ileana, spre deosebire de mine, are respect pentru stiinta dar pana la un punct apoi, fara a se considera dispretuita, are propriul ei sistem de conservare a ignorantei: spune despre cei cu multa scoala ca ies din sfera normalului, ca is cu capu-n nori, ca nu-s in stare nici lemne sa taie, ca le lipseste-o doaga...in fine, gaseste ea veriga slaba chiar si unui om genial, apoi il compatimeste. Nu-l uraste, nu se simte tratata cu dispret, tanti Ileana ii compatimeste pe toti astia mai destepti, vai, mama lor.
Eu, om de rand, n-am atata umor ca ea. Doar respect.

| sabin89 explică (pentru Leocerba):

Mi-a placut asta!

| Leocerba a răspuns (pentru sabin89):

Chiar? Eu te citisem intr-un raspuns odata in care ziceai ca esentiale sunt replicile scurte, alea-s de baza, vorba lunga e saracia omului. Asa ca ma gandeam "Iar am scris un kil, o sa-l enervez pe baiatu` asta dar nu tai nimic, nimic nu tai!" laughing

| reihiuke a răspuns (pentru Leocerba):

Pai tanti ileana, cu lemnele, cam are dreptate. Si cu capul in nori la fel.

28 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Leo ţi-a dat un răspuns genial, perfect (respectele mele), dar dacă vrei, poţi să faci şi un mic tur, ca să te convingi cu ochii tăi.

http://www.tpu.ro/......v-9fihrvb/

| sabin89 explică (pentru NOname):

E interesant, si linkul si topicul (comentariile). Ma mir cum de nu l-am vazut eu pana acum. De obicei ma uit si pe categoria Religie.

| harciog a răspuns:

Stiinta pentru omul de rind nu inseamna decit achizitionarea rezultatelor ei de ultima generatie si asta ca sa fie cel mai tare.

| Inferno a răspuns:

Cel mai adesea sunt nepasatori.
Matematica are la baza niste axiome simple pe care oricine le poate intelege,axiome ce rezulta evident din viata reala. Desigur, aplicand aceste axiome si rationamente simple ajungem la rationamente complexe, formule complexe ce NU pot fi deduse doar din simpla observatie a realitatii.
Noi interactionand doar cu `A` si `B`, putem, prin intermediul matematicii sa aflam lucruri despre `C`. Matematica simplifica atat de mult realitatea incat ne permite sa o intelegem.
Stim ca un mar fara un mar fac 0 mere. Este o regula simpla, care poate fi dedusa, numai ca putem aplica aceasta regula simpla si in formule mai complexe. De exemplu incercarea fizicienilor de a unifica teoria cuantica cucea a relativitatii a dus la o ecuatie in care aveam t (timp) si -t (parca, nu mai sunt sigur). Aplicand regula empirica pe care am enuntat-o mai sus ajungem de aceasta data la un raspuns care nu mai este atat de evident, la un raspuns ce ne spune ca timpul nu exista.
Asa functioneaza intregul model matematic. Dar bazele sale sunt cat se poate de evidente.

| sabin89 explică (pentru Inferno):

Stiu cum zici, si asa este. Ma gandeam insa ca de la axiomele astea simple pana la ecuatiile diferentiale e o cale lunga. Axiomele pot fi evidente pentru un om cu pregatire medie, dar daca acesta va incerca sa-si puna mintea cu ecuatiile de care ziceam si eventual sa faca si vreo obiectie, s-ar putea sa ajunga in pozitia aluia din povestea cu "sutor ne ultra crepidam"!

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

Ecuatii diferentiale, acestea se vor a fi summumul matematicii, al complexitatii ei, pentru ca asa ar suna comparatia? Dar exista formule a caror deducere a durat 4-5 ani, 4, 5 ani de calcule si de rationamente pentru o formula pe care evident nu o putem intelege prea bine.

| Kaℓi a răspuns:

In general, omul de rand (daca ne referim la aceeasi categorie, adica la oamenii simpli, cu bun simt care-si vad de treaba lor) isi cunoaste locul in piramida sociala si stie ca asa cum el are un rol si un status social, la fel are si savantul care jongleaza cu notiuni care lui ii sunt complet necunoscute si, banuiesc eu, nici nu-l intereseaza in mod special.

| sabin89 explică (pentru Kaℓi):

Poate intamplarea faca ca am dat eu tot de indivizi care aveau un sentiment fata de omul de stiinta oarecum asemanator cu acela pe care il au fata de un ofiter de politie. Sunt insa de acord ca nu asa este normal, ci mai degraba pozitia omului "de mijloc" este aceea pe care o descrii tu mai sus.

| RAY a răspuns:

Ce timp mai poti avea cand esti in stres continu? desigur ca omul de rand din Romania nu are timp sa cerceteze stiinta pentru ca are multe probleme,necazuri,viata e grea in Romania,stiinta nu-i chiar asa grea,multe treori pot fi intelese,sunt autori care descrise stiinta foarte simplu si logic,adevarul e ca banii conteaza cel mai mult in viata iar patronul x nu-i pasa ce teori sti tu, tu trebuie sa munesti, cat de mult poti, necazuri legate de banii, sanatate, iubire

| Lizzu a răspuns:

Buna
Multi oameni nu stau sa inteleaga stiinta. Nu le pasa pur si simplu, nu sunt interesati de partea asta complicata a vietii pe Pamant.Sunt absorbiti prea mult de partea omeneasca a vietii. Sunt altii care pentru asta traiesc,pentru stiinta si pentru descoperiri revolutionare care sa schimbe lumea, cum am mai spus nu pot sormi nici noptile din cauza multimii de ganduri care le viziteaza creierul.
Eu cred ca oamenii din clasa medie nu prea pun mare valoare pe stiinta.Iar cei care pun cu adevarat nu se implica prea mult in adancurile ei, sa inteleaga miile de formule, demonstratii si ecuatii.
Problema vine atunci cand unii isi dau cu parerea dar nu sunt siguri cu ce se mananca stiinta... vorbesc in necunostinta de cauza si asta doar pentru ca se vor implicati dar nu cauta adevarata implicare. Oricum nu e gresit, mereu avem de invatat ceva nou, numai sa dorim.

Asta cred eu

| sabin89 explică (pentru Lizzu):

"Problema vine atunci cand unii... vorbesc in necunostinta de cauza si asta doar pentru ca se vor implicati." - Asta ca in cazul cizmarului aluia din povestea de care ii spuneam lui Inferno. Da, sunt de acord cu ce zici.

| Lizzu a răspuns (pentru sabin89):

happy Nu stiu din pacate ce poveste, sau poate nu am fost atenta. Dar mersi pentru aprobare. Si, referitor la filmulet, da, e de milioane, toata lumea il stie ..nu e de ras dar cand omul acela sustine ca Adam e fiica lui Hristos si Eva- sotia lui Hristos (parca asa era ordinea), chiar ca te napadeste rasul ala mare si groaznic laughing

Asta e...

| sabin89 explică (pentru Lizzu):

Ala a fost chiar tăntălău rău. Dar, nu stiu de ce, pe mine m-au amuzat mai mult ţiganii din căruţă. A&E a fost un sfant - deci a fost (singular). S-au interventiile lui cu romanii, cu istoria.
Povestea e cu "sutor ne ultra crepidam" (cizmarule, nu te ridica deasupra cizmei). Cred ca este si pe Google.

| Lizzu a răspuns (pentru sabin89):

laughing da, stiu, i-au luat pe amandoi intr-o oala.

Aha happy cred ca inteleg ideea povestii... mersi

| suffarstar a răspuns:

laughing Uita-te la Prahova Tv,oameni care habar nu au cine sunt Adam si Eva, ce habar de stiinta si folozofie? Este una la noi in oras, e si pe Youtube, saraca, mai crede ca presedintele tarii e Ceausesculaughing.
In general parerile sunt impartite, oamenii privesc stiinta ca pe un lucru util, dar cei ce"practica" aceasta stiinta sunt de evtat.

| sabin89 explică (pentru suffarstar):

Ala de la Prahova, cu Adam si Eva a fost de milioane. Rareori mi s-a intamplat sa vad ceva atat de amuzant precum filmuletul ala. Nu ma mai puteam tine de ras.

| suffarstar a răspuns (pentru sabin89):

laughing Sa vezi cand i-au intrebat cine a scris Biblia!laughing

| sabin89 explică (pentru suffarstar):

Probabil au zis ca Ion Creanga...

| suffarstar a răspuns (pentru sabin89):

Da,chiar asa au zisrolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zici si tu de parca nu am fi oameni de rand. Se simt asa cum ne simtim si noi.

| robijam a răspuns:

Sunt oameni care nu stiu numara pana la zece, de parca le-ar pasa de stiinta. Dezevoluam pana ajungem niste maimute, alcoolice, semiretardate.

| sabin89 explică (pentru robijam):

Eu nu m-am dus cu gandul asa departe, la cel ce nu stie numara pana la zece, ci la clasa de mijloc, ca sa zic asa, adica la majoritatea barbatilor si femeilor pe care ii vedem pe strada, la piata si peste tot locul. Oricum, mersi de raspuns.

| mihai9770 a răspuns:

Iar noi nu suntem oameni de rand, nu poti sa-ti raspunzi la intrebare, sau poate tu esti un geniu care nu ne intelege pe noi...

| sabin89 explică (pentru mihai9770):

Hai mai, n-o lua asa. Stii ca nu ma consider geniu.