| 334499 a întrebat:

Ce spune biblia despre extraterestrii?

Răspuns Câştigător
| syme a răspuns:

Biblia nu neaga si nici nu afirma nici implicit si nici explicit existenta extraterestrilor. Exista un text in Iezechiel care i-a facut pe unii sa aiba impresia ca este vorba despre extraterestrii, insa oricate speculatii s-ar face pe acest subiect - Biblia nu afirma si nu neaga existenta extraterestrilor.
A nu vorbi despre extraterestrii nu implica faptul ca le neaga existenta.

27 răspunsuri:
| dyddyyyx18 a răspuns:

Ca nu exista extraterestrii laughing

| Vizitiul a răspuns:

Eu unul nu am vazut sa se fi scris asa ceva. Cred ca e o mare aberatie!

| Vizitiul a răspuns:

Biblia neaga existenta acestor specii, nu vorbeste despre ele!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu stiu daca ai citit "Biblia hazlie" sau "Amintiri despre viitor"! Mai ales in ultima carte se pune altfel problema colonizarii Pamantului, cu citate din Biblie.Nu vreau sa starnesc persoanele evlavioase, asa ca nu spun mai mult.

| Bucatarul.com a răspuns:

Spune ca sunt gustosi cu usturoi! :/

| bnj a răspuns:

TU ce spui despre extraterestrii? Poate e mai important ce spui si ce crezi tu decat ce spune sau nu spune biblia.

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

În Iezechiel întâlnim, se pare, descrierea unei nave cosmice.
Detalii aici:
http://www.forumcrestin.com/index.php?topic=317.10; wap2
http://blog.margescu.ro/tag/paleoastronautica/

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Cam ce spui si tu despre porcii zburatori.

| fastlane a răspuns:

Pai uite... pestetot se gasesc tot felul de mutatii care toti o numesc extraterestrii dar aia nu are importanta ideea e ca universul e prea infinit ca sa existam doar noi in el dar populatiile care ar mai exista nu cred ca arata neaparat cum veizi la televizor... cine stie cum arata si cum traiesc dar sigur mai sunt si alte populatii in univers despre care noi poate nu vom afla niciodata si la randul lor poate asa se gandesc si ei despre noi. tongue

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Ca sunt fiii lui Dumnezeu. Probabil din cauza asta Vaticanul i-au numit fratii nostri.

| danut a răspuns:

Biblia arata si indica CLAR in mai multe locuri EXISTENTA EXTRATERESTILOR. Dupa cei care isi imagineaza ca pot face comentari despre ceva ce n-au citit (Biblia) isi vor fi lansat atacurile, voi preciza si unde scrie despre acestia IN MOD CLAR si nu ceva gen Nostradamus.

| Razvan a răspuns:

Sa zicem doar ca la vremea aia nu aveau oamenii o imaginatie atat de bogata ca in prezenttongue

| syme a răspuns:

Danut,
Daca este in mod clar, atunci tare as fi curios sa aflu si eu mai multe. happy
Ce spui, ne dai referintele acelea?

| danut a răspuns:

"syme a răspuns: Danut, Daca este in mod clar, atunci tare as fi curios sa aflu si eu mai multe. Ce spui, ne dai referintele acelea? "
Daca nu o luai sub forma de ironie poate ai fi primit raspuns astazi, dar asa vei primi raspunsul daca imi spui care din cartile Bibliei este cea mai veche, altfel vei primi raspuns peste 72 de ore. laughing

| syme a răspuns:

Danutule,
Hai ca intru in joc. Cea mai veche este cartea lui Iov.

P. S. Sa stii ca nu am luat-o sub forma de ironie. Chiar am fost curios sa vad ce raspunzi. happy

| danut a răspuns:

"syme a răspuns: Cea mai veche este cartea lui Iov."
Corect, ai un raspuns castigator. In cartea lui Iov sunt doua locuri in care este prezentata o intalnire a extraterestilor cu Dumnezeu.
"Iov 1, 6. Fiii lui Dumnezeu au venit într-o zi de s-au înfãtisat înaintea Domnului. Si a venit si Satana în mijlocul lor."
"Iov 2, 1. Fiii lui Dumnezeu au venit într-o zi de s-au înfãtisat înaintea Domnului. Si a venit si Satana în mijlocul lor si s-a înfãtisat înaintea Domnului.
2. Domnul a zis Satanei: "De unde vii?" Si Satana a rãspuns Domnului: "De la cutreierarea pãmântului si de la plimbarea pe care am fãcut-o pe el." "
Dupa cum orcine poate observa locatia este la tronul Lui Dumnezeu unde fii lui Dumnezeu (alti, nu pamantenii) s-au adunat
si a venit si un reprezentant al Pamantului, satana. Sunt prezentate doua astfel de intruniri. Cred ca nu este nevoie sa explic unde este tronul lui Dumnezeu si ce inseamna un dialog direct.

| syme a răspuns:

Danut,
Pai unde sunt totusi acele dovezi clare? Ca un dialog intre Dumnezeu si Satan nu cred ca dovedeste nimic. Mai mult, termenul "fiii" poate fi o dovada pentru existenta extraterestrilor (daca Biblia este adevarata) doar in cazul in care tu stii deja ca acest termen se refera la extraterestrii. Insa daca stii ca "fiii" inseamna extraterestrii, atunci cum ai ajuns la aceasta concluzie decat prin pura speculatie?

| danut a răspuns:

"syme a răspunsbig grinanut, Pai unde sunt totusi acele dovezi clare? Ca un dialog intre Dumnezeu si Satan nu cred ca dovedeste nimic. Mai mult, termenul "fiii" poate fi o dovada pentru existenta extraterestrilor (daca Biblia este adevarata) doar in cazul in care tu stii deja ca acest termen se refera la extraterestrii. Insa daca stii ca "fiii" inseamna extraterestrii, atunci cum ai ajuns la aceasta concluzie decat prin pura speculatie? "
Daca ai fi studiat Biblia ai fi stiut ca la tronul lui Dumnezeu inca nu se urcase nici un om dupa cum spune Isus Hristos in Noul Testament, cu mult dupa ce cartea lui Iov fusese scrisa, este logic ca "acei Fii sa fie extraterestri" adica sa nu fie de pe Terra. Intrebarea cerea sa spunem daca Biblia relateaza ceva despre extraterestri si nu daca este sau nu reala.

| RainDrop a răspuns:

Nu si in biblie, cred ca, Mihai Viteazul a vazut un extraterestru, si a crezut ca e diavolul, l-a omorat, si l-a ascuns, posibil straight face

| syme a răspuns:

Danut,
Asa ma distreaza pe mine expresiile astea "daca ai fi studiat Biblia ai fi stiut". happy
Asa cum spuneam, dovada ta clara se cladeste pe o speculatie. In cazul acesta este vorba de speculatia ca termenul "fiii" se refera la extraterestri. La urma urmei, daca ingerii exista sunt si ei extraterestrii (doar nu sunt oameni de pe pamant). Insa in acest context, am depasit deja semnificatia termenului "extraterestru".

| unu a răspuns:

Spune ca in acest context se scrie "extraterestri", nu "extraterestrii"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sunt creatorii omului

| spyderman a răspuns:

Cu toate ca pare cam tarziu (insa niciodata nu e prea tarziu) iata un raspuns la aceasta intrebare: http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=245562
enjoy :))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu unu nu cred in ei da uni cred si eu vreau sa le demonstrez ca nu exista

| Andreea_5885 a răspuns:

Eu cred ca BIBLIA niciodata nu iti da un raspuns clar. Depinde de fiecare cum il interpreteaza. Si de ce ii numiti toti extraterestrii? pentru ca asa i-au numit oamenii de stiinta sau de unde cuvantul extraterestrii? poate ca, cum zice syme, poate chiar ingerii sunt extraterestrii... Nu stiu, zic si eutongue

| Molnar_Anto_1994 a răspuns:

In primul rand ''fiii'' nu sunt extraterestii ci sunt ingerii Domnului

| Editzelu a răspuns:

Extraterestrii sunt alte fiinte poate mai inteligente ca noi (repet inteligente, nu intelepte) ce traiesc pe alte planete si care probabil nu cred in Dumnezeu pentru ca pe Pamant exista cel mai mult credinta fiindca aici au fost creati oamenii dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu (unicul loc din univers unde o fiinta seamana cu Creatorul) deci in concluzie extraterestrii sunt un fel de specii de animale care traiesc pe alte planete (specii de animale cu un coeficient intelectual mai ridicat decat cele obisnuite si poate mai rifdicat si decat al omului).Ia ca exemplu Steve Jobs, Einstein si multi alti oameni "geniali" care au avut un coeficient atat de ridicat incat au avut impresia ca sunt mai puternici ca Dumnezeu spunand ca El nu exista (prea multa gandire strica si de multe ori de indeparteaza de Dumnezeu traind astfel viata in minciuna). big grin