| sabin89 a întrebat:

Ce știm despre istoria cea mai veche a germanilor? Spun mai întâi ce știu eu.
Știu că în anul 9 î.e.n. o populație germanică sub comanda lui Arminius a distrus niște legiuni romane. Știu că Cezar îi menționează pe germani în "Comentarii despre războiul galic". Mai înainte de Cezar, Marius îi învinsese în celebrele bătălii de la Aquae Sextiae și Vercellae (102-101 îen). Mergând mai în urmă, între anii 109-105 î.e.n. găsim că germanii înving patru armate consulare. Și, în fine, în 113 î.e.n. cimbrii apăruseră la frontiera Italiei. Mai știu că erau multe triburi pe vremea aceea, fiecare cu denumirea lui. Erau: marcomanii, boiii, burii, chattii, cheruscii...și lista e lungă. Cam atât știu eu.
Totuși, care este originea germanilor? Cât de departe se poate merge pe firul istoriei lor? Cum s-a ajuns ca, de la acele nenunărate denumiri de triburi, să se numească toți germani?
Cu privire la origine, o legendă de-a lor vorbește de un anume Mannus, fiul zeului Tuisto. Acest Mannus a avut mulți fii și acești fii ar fi la originea triburilor germanice. Dar, legenda e legendă. Nu ne putem baza pe ea.
Deci, ce știți?

28 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Despre TRACI ai auzit?

| sabin89 explică (pentru Bula):

Am auzit, bineînțeles. Ce legătură are?

| Bula a răspuns (pentru sabin89):

Populatia tracica (triburile tracice) a fost raspandita pe mare parte a Europei de est si central-nordice (din nordul Marii Negre pana la teritoriul actual al Germaniei). Aceasta populatie s-a amestecat de-a lungul istoriei cu toate popoarele care au trecut si/sau asezat pe terenurile lor.
Ca urmare a amestecurilor (si pierderile mari de barbati din razboaie), majoritatea populatiei actuale provine din alte regiuni si foarte putini mai sunt de origine directa tracica.

| sabin89 explică (pentru Bula):

După mine, ăsta e unul din lucrurile cel mai greu de clarificat în istorie: originea popoarelor; să poți merge pe fir până ajungi la un singur om. Singurul care pare a fi explicat așa ar fi poporul evreu, pentru care punctul de plecare ar fi omul Iacov; acesta a avut 12 fii și pe aceștia s-a clădit poporul evreu (asta dacă e adevărat ce se spune).

| Koba12345 a răspuns (pentru Bula):

Ce? Bula deci spui ca Tracii au deaface cu originea Germaniilor? Asta e tare de tot

| RAY a răspuns:

Triburile germanice faceau parte din cultura Jastorf din epoca preromană a fierului.
In nordul germniei si in sud danemarca de acolo sau comportat cam barbar, erau primitivi,locuind in padure se ocupau cu vantatul si culesul fructelor.
In Germania sau civilizat transformat in sfantul imperiu, legat de ce ai scris este si un serial pe Netflix,am studiat engleza veche e ca germana e o pot intelege incepand cu y have -ich habe,as putea spune ca trburile germanice au fost extrem de barbari,englezi au facut genociduri in america de nord,Australia, china,india,africa,belgia -genocide,Germania doua razboaiele mondiale si tatal meu spunea ca sunt prea aroganti, mandri de ei, si se cred superiori altora, asta e valabil la toate triburile, toata bogatia lor e de fapt din crime, violenta nu vezi ca si america face genocide, poate s-au schimbat dupa 33 de ani de democratie -ma refer la Germania, desi imigratia asta a fost un total esesc, cred ca e genetic, involuntar racirea asta nu ca vor, poate si eu sunt rece dar nu inseamna ca sunt pshopatic

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Germania s-a transformat in sfantul imperiu,

| relian a răspuns:

Ce stiu eu, sau ce am citit si am inteles, este ca triburile alea ce tu ai enumerat, nu erau germani, deci nu putem vorbi despre germani, ca acele triburi ar fi fost germani, nici pomeneala.

Ba mai mult, acele triburi nici nusi spuneau germani laughing Germanii cei stim noi, astia de prin Germania de astazi, au aparut in era noastra, dupa ce Romanii sau impartit in doua, cand deja incepuse sa se consolideze alte organizari.

Acele triburi "germanice" asa le-au numit Romanii, (sau cine leo fi numit, asa, istoricii,) au dat mai tirziu, germanii, englezii, danezi, olandezi si etc.
Nu putem spune ca acele triburi sunt stramosii germanilor de astazi, sau doar a germanilor de astazi.

Erau in zona aia, acele triburi, cum ai enumerat si tu, vorbeau o limba sa-i spunem comuna, dar nu se numeau germani, nici ei nusi spuneau germani, fiecare aveau alt nume, alta limba, chair daca asemanatoare.

Asa cum si tracii, la fel erau f multe triburi, se intelegeau intre ei, dar nu putem spune ca tracii = daci, sau geti, sau mai stiu eu ce.

Nu ai cum sa te duci in urma in epoca de bronz, pentru ca de pe atunci se stie ca erau acele triburi pe acolo, dar sigur, germani nu erau.

Aceste denumiri ce noi le vedem astazi, multe din ele pe vremurile alea nici nu existau, adica acei oameni nusi spneau germani, la fel ca si cei din Imperiul Roman de rasarit sau Imperiul Bizantin, aia atunci cand au trait, nusi spuneau bizantini, nusi spuneau mai stiu eu cum, nici pomeneala, aceste denumiri is date de istorici mult mai tirziu, ori in cazul Romanilor ce ai spus si tu ca Cesar ii numea germani, aici aveam o alta situatie.

De ce iau numit Romanii germani? Pentru ca Romanii avusesera dea face si cu alte triburi gen Celtii, erau cumva, cum, sa zic, Romanii unde se bagase, sau avusese contact cu ei, era cumva la granita dintre ei, ditre celti si triburile astea ce tu leai amintit.

Sa nu-i incurce cu celtii, romanii asa iau numit, germani, adica triburi care locuiau la est de Rin si care nu aveau chestii in comun cu celtii.
Romanii au facut in felul asta o distictie clara intre celti si aceste triburi, asa categoriseau ei, sa stie cand face referire la cineva, despre ce anume, sau al cine exact se refera.
Faptul ca Romanii iau nimit pe toti la gramada germani, pe cei din estul Rinului, a fost pentru ai difertia de celti si pentru ca ei erau apropiati in multe privinte.

Acum de ce ia numit asa, adica Germani? Nu se stie clar de unde vine numele asta, dar se stie ca unul din acele triburi avea acest nume, adica "Gemani" o existat asa un trib printre ei, care se numea asa.
Dar e doara teorie de unde ar veni numele acestor triburi care inca odata spun, ei nusi spuneau germani, Romanii iau numit asa.
Is vreo 3-4 teorii cu privire la acest nume, printre care cel aratat mai sus, apoi, altul, care ar fi venit din latinescul "genuine" care insemna ceva distinct, adica Romanii daca au dat peste alte triburi, sa nu le spuna, uitati alte triburi laughing si sa faca diferenta fata de celti, trebuie sa ii numeasca cumva, asa ior bagat pe toti in aceiasi oala si leo zis germani.
Alta teorie, spune ca numele vine de la celti, care se refereau la ei ca la "vecini" in limba lor suna ceva gen "gair" la celti ma refer, ei asa ii numeau, cum spui si tu " astazi am vorbit cu vecinu " laughing

Cam despre asta este vorba, nu ca acele triburi au dat germanii de astazi.

Daca e sa o luam pe aia dreapta, in afara se slavi, restul tarilor din Europa nu se stie exact cand, cum, sau unde au aparut mai exact.
Unia ne ia la 11 metri ca vai noi n-am fi de pe aici, in spepcial maghiarii, nu stiu de restul tarilor, dar nici Farnta, nici Spania, Germania, nu stiu exact cand au aparut, sau din cine.

Ca tot vorbeam de Romani, de bizantini, aia isi spuneau " romei' adica tot Romani, ca veneau, sau erau tot parte din imperiul Roman.
Iara partea aia a imperiului, nu se numea Bizant, sau ce nume am invatat noi, sau se invata astazi la istorie, nici pomeneala, partea aia de imperiu se numea "Romania" laughing este cit se poate de adevarat, am scris cu litere din alfabetul latin, dar asa se pronunta, asa numeau oamenii atunci partea aia de imperiu, de scris se scria cu litere grecesti.

Poti cauta si o sa vezi, chiar daca este scris in greaca, se vede clar, orice roman, poate citi, Romania.Grecii au numit asa, la ei insemnind pamintul Romei, ceva genul asta.Si mai tirziu, straini numeau tarile Romane cum? Tarile Romane laughing noi nu ne numeam asa, ne numeam Moldova, Valahia, Transilvania, dar straini ne numeau Tarile Romane, adica teritoriul Romanilor, tewritoriul vechiului imperiu.
De aici vine numele si de Romania cel avem noi astazi.Dar asta e alta poveste, ceva logic, asa e majoritatea turmei, a speciei voiam sa zic laughing apreciaza pe ticalosi si mai putin pe cei normali, apreciaza crimnalii, violatorii, decat pe cei linistit la locul lor.

De aia ne numim Romania, pentru ca cei care au format statul roman, asa au vrut sa se identifice cu niste criminali si violatori, nu cu bastinasii daci care erau mai linistiti si la locul lor.

Ca si in ziua de azi, pe cine apreciaza oamenii in general? Pe Cesar, pe Alexandru Macedon, pe Ginghis Han, pe Napolleon si lista continua, care de fapt cine erau? Erau niste dezaxati, erau exact din acelasi aliuat ca si Hitler, Stalin, erau oameni genul asta care omorau, deci crimnali, violau si asa mai departe, te facea scalav.

La ce viseaza oamenii in general ca model, cine siar dori ei sa fie? Voir sa fie Alexandru Mcedon laughing nu vor sa fie Decebal, Vor sa fei Traian laughing ca sa vezi ce societate umana ticaloasa.

Numele de Bizantin si alte povesti, is nume date de uni istorici mai tirziu, adica dupa ce imperiul a disaprut de tot.Nu se numea Bizant, pentru ca Bizant era doara o cetate, numele n-a fost dat dupa acea cetate.

Triburile alea ce tu ai enumerat, aveau o limba mai comuna, dar existau totusi ceva diferente, de aia din ei au rezultat toate acele tari si limbi de mai tirziu, scandinavii, englezii, francezii, germanii.

Scuzue pentru comnetul prea lung cred.

| Koba12345 a răspuns (pentru relian):

Lasand la o parte detaliile amanuntite despre cum se numea fiecare trib in parte, In prezent sub termenul de "German" Se intelege o populatie ce origina din Peninsula Scandinavica si din imprejurimi din Nordul Europei care incepand de prin anii 200 au inceput sa se extinda intr-un mod alert in toate directiile europa de vest, stepele indepartate est europene, peninsula Iberica, Nordul Africii. Dar la cat de brusc le-a fost succesul atat de brusc le-a fost declinul in majoritatea locurilor cu exceptia europei de vest unde si-au lasat lasat amprenta intermixand si preluand controlul diverselor popoare celtice ravasite de ocupatia Imp. Roman

| relian a răspuns (pentru Koba12345):

Omu intreaba de istoria veche a germanilor, de unde au venit, cum chestii genul asta.

Raspunsul este simplu, germanii au venit din acele triburi pe care tot el le enumera, lea citit pe unde ela citit.

ER cum am spune de unde veneau dacii? Veneau din neamul tracilor, care aveau multe triburi, vorberau ceva comun, dar totusi cu diferente, era un fel de federatie laughing chiar daca ar fi provenit toti din acelasi loc, la un mom dat datorita intinderii lor pe o suprafata fgeografuica mare, apar diferente, asa sau diferentiat acele triburi, nu ca ar fi fost triburi distincte, doar ca au ajuns in contact unele cu altele.

Germanii au venit din aceiasi oameni care au venit si restul laughing cam asta ar fi raspunsul, daca e sa mergem la origine, ajungem la ai care au venit din Africa, sau inmultit, au migrat unia in Asia, altii Europa, america si sau diferentiat apoi datorta izolarii geografice, chiar de ar fi avut si o limba comna, s-a schimbat si asta in timp.

Populatia umana, n-a aparut in mai multe zone deodata, sa putem acum spune, noi ne tragem din X aia din Y.
Cel putin aaa spun cei care se ocupa cu studiul speciilor a speciei umane.

Toti sintem oameni, ne tragem toti din Adam si Eva laughing ca urmasii lor sau dus la est, alti la vest, ca sau numit ei cum o vrut, ce mai conteaza.

Asa ca acele triburi nu erau germani, asta e ideea, ei nici nu se numeau germani laughing

Este cum am spune noi desprer Lei ca se numesc lei, dar Leii nu-s spun lei laughing bine banui ca nu vorbesc ei chestii genul asta.

Dar mi se pare un subiect, asa sa vorbesti cand te plictisesti si nu vrei sa adormi laughing

| gabicoo a răspuns:

Boii erau de origine celtică.

| RAY a răspuns (pentru gabicoo):

Cultura celtică insulară s-a diversificat în cea a gaelilor ( irlandezi, scoțieni și manx ) și a britanicilor celtici ( galezi, cornici și bretoni ) din perioadele medievale și moderne. [2] [20] [21] O identitate celtică modernă [22] a fost construită ca parte a renașterii celtice romantice în Marea Britanie, Irlanda și alte teritorii europene, cum ar fi Galiția. [23] Astăzi, irlandeza, gaelica scoțiană, galeza și bretona sunt încă vorbite în părți din fostele lor teritorii, în timp ce Cornish și Manx trec printr-o renaștere.

| sabin89 explică (pentru gabicoo):

Unde erau localizați boiii în timpurile istorice, pe vremea lui Tacitus, de exemplu?

| gabicoo a răspuns (pentru sabin89):

Prin Cehia de astăzi = > Boemia - potrivit unor surse. Sau undeva prin sudul Slovaciei - potrivit altor surse. Eu înclin spre prima variantă. Cert este că au fost învinși de către Burebista.

| sabin89 explică (pentru gabicoo):

Într-o carte ce am citit-o, boiii sunt scriși cu doi "i", nearticulat și cu trei "i", articulat. Crezi că e greșit?

| gabicoo a răspuns (pentru sabin89):

Boii! Cu doi de i.

| sabin89 explică (pentru gabicoo):

Articulat sau nearticulat?

| sabin89 explică (pentru gabicoo):

Din linkul pe care mi l-ai dat rezultă că singular este boi și plural boii. Înțeleg că pentru plural articulat se mai adaugă un i. Deci: boiii.
Cum e și copil, copii, copiii. Sau fiu, fii, fiii.

| gabicoo a răspuns:

Triburile germanice fac parte din grupul Kentum (Centum) al popoarelor vorbitoare de limbi indo-europene alături de celți și italici.

Provocarea zilei ar fi: geto-dacii cărui grup aparțin? Centum sau Satem?

| RAY a răspuns (pentru gabicoo):

Grupului care a plecat din africa acum 25000 de ani, atunci a aparut si specia homo sapiens, dar am ajuns la un mic nr acum 10000 de ani cand un vulcan ne-a dat disparuti https://ro.wikipedia.org/wiki/Krakatau

| RAY a răspuns (pentru gabicoo):

Iulius Caesar a susținut că există o diferență etnică și lingvistică între cele două popoare. De fapt, el dedică o secțiune întreagă în „Comentariile" sale diferențelor culturale dintre popoarele celtice și germanice. Cât de precisă a fost descrierea sa este discutabilă.

Un lucru pare sigur. Mercenarii Suabieni ai lui Ariovistus erau diferiți din punct de vedere lingvistic de supușii lor celtici. Cezar menționează că Ariovistus stăpânise limba celtică printr-o practică îndelungată. În plus, el subliniază că germanicii erau la un nivel de civilizație mai scăzut decât celții și mult superior în război celţilor.

Problema cu toate acestea este că chiar și Cezar nu este sigur care trib este celtic și care trib este germanic. Potrivit lui Cezar, Rinul era granița etnică, dar și germanii trăiau la vest de Rin. Și unii celtici încă trăiau la est de Rin. Rin. Și belgii, care locuiau la vest de Rin, erau un amestec de celtici+germanici, în timp ce trevirii, erau de fapt celți care doreau să fie considerați germanici. Și eburonii care i-au învins pe romani în 54 î.Hr. sunt clasificați ca germanici. de Cezar – deși s-ar putea să fi fost celtice.

Clasificarea lui Caesar provoacă la fel de multă confuzie ca și clarificare.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Vechii germani și triburile celtice erau grupuri distincte de oameni care au trăit în diferite regiuni ale Europei în timpurile străvechi. Deși împărtășeau unele asemănări, aveau și diferențe semnificative în ceea ce privește cultura, limba și dezvoltarea istorică. Iată câteva diferențe cheie și relația dintre triburile germanice și celtice:

Diferente culturale:

Limbă: Cea mai semnificativă diferență este limba lor. Vechii germani vorbeau diverse limbi germanice, în timp ce triburile celtice vorbeau limbi celtice. Aceste limbi nu erau reciproc inteligibile, indicând origini lingvistice separate.

Religie și mitologie: triburile germanice și celtice au avut mitologii și credințe religioase diferite. Celții, de exemplu, aveau un panteon de zei și zeițe, în timp ce triburile germanice aveau propriile lor zeități și credințe.

Distribuție geografică:

Triburi celtice: triburile celtice au locuit în principal regiuni din Europa de Vest și Centrală, inclusiv Franța actuală, Marea Britanie, Irlanda, Spania și părți ale Europei Centrale, cum ar fi Galia (Franța de astăzi) și Insulele Britanice.

Triburi germanice: triburile germanice au trăit în Europa de Nord, inclusiv în zone care acum fac parte din Germania, Danemarca, Norvegia, Suedia, Țările de Jos și părți ale Europei de Est.

Dezvoltare istorica:

Triburi celtice: Celții au avut o istorie lungă care datează din epoca fierului și erau cunoscuți pentru lucrările lor metalice, arta și cultura avansată. Ei au interacționat cu Imperiul Roman și s-au confruntat cu expansiunea romană în regiuni precum Galia și Marea Britanie.

Triburi germanice: triburile germanice au apărut mai târziu decât celții și au fost implicate în migrațiile și invaziile care au remodelat Europa în perioada romană târzie și în Evul Mediu timpuriu. Unele triburi germanice au jucat un rol semnificativ în căderea Imperiului Roman de Apus.

Interacțiuni și influență:

Celții și triburile germanice au avut contacte și interacțiuni datorită apropierii lor în unele zone. De exemplu, părți ale Germaniei și Austriei de astăzi au fost adăpostul populațiilor celtice și germanice, ceea ce a dus la schimburi culturale.

Romanii, care au intrat în contact atât cu triburile celtice, cât și cu cele germanice, și-au înregistrat observațiile și interacțiunile, oferind relatări istorice despre aceste popoare.

Supraviețuire și influență modernă:

Cultura și limbile celtice au avut un impact de durată asupra unor regiuni, în special în Irlanda, Scoția, Țara Galilor, Bretania (în Franța) și părți din Spania, unde limbile celtice sau elementele culturale supraviețuiesc într-o oarecare măsură.

Triburile germanice, pe de altă parte, au evoluat în popoarele germanice de astăzi, iar limbile lor au dat naștere la germană, engleză, olandeză, suedeză și alte limbi germanice moderne.

| sabin89 explică (pentru RAY):

Sursa?

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Nici eu nu sunt dumnezeu sabin sa imi dati crezare mereu, cercetati si vedeti si voi
Există o mulțime de informații greșite despre acest subiect.

Un lucru pe care ar trebui să-l știți, răspunsul la această întrebare a primit un fel de răspuns după ce a fost făcut un studiu ADN asupra populației germane în 2007. Studiul a concluzionat următoarele:

http://naryore.eu/......e-wurzeln/

Cele mai importante rezultate ale studiului elvețian despre descendența germanilor

(partea maternă și paternă):

50% dintre germani au descendență germană maternă.

Cu toate acestea, doar aproximativ 6% din toți tații germani au o origine germanică.

Motivul ar putea fi că în războaiele din ultimele secole, mulți bărbați au murit.

45% dintre bărbații germani au un strămoș celtic.

Ele aparțin haplogrupului R1b.

Acest lucru este asociat în special cu popoarele indo-europene.

Prin urmare, este denumit și „ADN-ul celților", deoarece este cel mai răspândit printre popoarele cu origini celtice.

Se crede că haplogrodul R a apărut pentru prima dată între Marea Caspică și Siberia cu 30.000 până la 35.000 de ani în urmă.

Haplogrupul R1b este derivat din R1, la fel ca și R1a.

R1b a fost creat în Asia cu mai puțin de 18.500 de ani în urmă, conform estimărilor actuale.

Împărțirea haplogrupului R în R1 și R2 este dovedită de o descoperire în Mal'ta de pe lacul Baikal.

Divizarea haplogrupului R1 * a avut loc probabil în partea centrală spre vest a Asiei, unde atât R1a, cât și R1b s-au găsit în apropiere relativă unul de celălalt.

Peste 30% dintre germani provin din est-europeni.

25% dintre germani au sciți și vikingi ca strămoși.

De asemenea, aparțin haplogrupului indo-european R1b.

15% dintre germani aparțin haplogrupului indo-european R1a, care include vikingii și slavii.

Acest grup a apărut în nordul Asiei în urmă cu 30.000 de ani și este acum comun în Anglia și Europa de Est.

Acest lucru ar trebui să răspundă și să arate clar pentru majoritatea oamenilor că germanii nu sunt egali cu a fi germani. Nu există nicio îndoială că Germania în ansamblu este germanică din punct de vedere cultural, la fel ca Anglia, Țările de Jos, Norvegia etc., dar la scară genetică este de departe cel mai divers grup cultural germanic dintre toți oamenii vorbitori de germană.

https://www.quora.com/......tic-tribes

| Koba12345 a răspuns:

Confuzia apare cand intram in detalii mici, in mare situatia e oarecum clara: Germanii Celtii Tracii si "Latinii care cateodata sunt pusi in acelasi categorie cu Celtii" Au avut un stramos comun undeva in estul europei, initial s-au asezat in regiuni diferite ale europei ulterior dupa ce regiuniile au devenit suprapopulate au inceput sa se extinda. Latinii i-au batut pe celti(europa sud-centrala, vestica) si traci(balcani si la nord de dunare) iar ulterior germanii din nordul europei, peninsula Scandinavica au intrat in scena si i-o acaparat pe toti 3 care erau deja epuizate
N-am mentionat Slavii ca ei o intrat in scena si mai tarziu
Ulterior la cat de rapida si eficienta a fost debutul germaniilor atat de rapida a fost si declinul lor Hunii si ulterior Arabii impins germanii inapoi