Întrebare recomandată | lollipops a întrebat:

Ce stiti despre alchimie? E posibil ca unele metale sa fie transformate in aur?
P.S. da-ti-mi, va rog, ceva materiale daca aveti.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza ca nu ai scris la sfarsitul intrebarii ca dai funda, nu o sa iti zica nimeni cum se face.

20 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Daca ingropam o raza de lumina in pamant, dupa 1000 de ani vom obtine aur. Tot asa, putem preschimba focul in aur dacarostim nume de femei cu un intensitate sonora potrivita, numele trebuie sa contina un anumit numar de consoane si vocale. Particulele din care este compus focul intra si in alcatuirea aurului si a luminii.

| Narcis2007 a răspuns:

E posibil prin fisiune si fuziune nucleara

| Narcis2007 a răspuns (pentru Narcis2007):

Doar prin reactii chimice e imposibil

| Miauti a răspuns:

Nu e interesant chestia cu aurul... de exemoplu alchimistii chinezi ii intresa elixirul vietii sau nemuririi

| PedoBarbie a răspuns:

Vrei să te faci alchimistă?

| Radu284 a răspuns:

Se pot schimba metale in aur, si chiar se si intampla asta. Dar procesul nu este tocmai ieftin, si aurul obtinut este mai ieftin decat energia consumata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur.O tona de fier vechi este egala cu un gram de aur.Nu-ti trebuie chimie, ci cateva legaturi pe la Remat.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Nu e posibil.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Nu e posibil, printesa, ce ar fi fost lumea daca puteai
si chiar daca mergea, iti dai seama ca nu iti spunea nimeni si chiar de ar fi spun, iti dai seama ca nu ar fi fost usor sa il faci. nu e cum fac astia pe la mine pe aici, whiskey in cadă. i-au sticle goale de prin baruri de la cunostinte, le umple cu whiskey facut in cada apartamentului, ii trage un sigiliu si gata, i-a frate jack daniels original, 50 de lei, adus din america.
la fel e si cu parfumurile.

| Kaℓi a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Inainte sau dupa ce-si fac baia lunara?winking

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Kaℓi):

Daca e inainte, vrei si tu o sticla? te duci maine la iubi, frumos, cu sticla in mana "ia uite ce a adus fataaa", sarbatoriti impreuna, alea, alea.

| Kaℓi a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

No, cred ca n-ai priceput gluma mea.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Kaℓi):

De fapt, tu nu ai priceput continuarea mea tongue

| Kaℓi a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Ba da.
Nvm!

| SteinZer0 a răspuns:

Nimeni n-o sa-ti dea o asemenea cunostinta...cel putin pe internet.

| Zerathull a răspuns:

Daca poti practica alchimia, esti tigan si furi fier vechi, in doua zile esti milionar.

| JustyR12 a răspuns:

Este posibil sa transformi mercurul in aur, prin expunere la un arc electric asemanator unui fulger ca voltaj si temperatura.

| stematedenysa a răspuns:

Nu stiu