| Theo94 a întrebat:

Ce stiti despre inconstientul colectiv la care se referea C.G. Jung si arhetipurile?

Acele arhetipuri ( model original, initial, prototip, etc.) cel putin unele din ele se regasesc in toate culturile lumii.
Exemple de arhetipuri :

Conducatorul/liderul ex: regi, imparati, presedinti, dictatori, alt tip de lider politic sau lider in general, etc.

Eroul: care este curajos, salveaza oameni, etc.: hercule, superman, spiderman, luke skywalker, etc.

Rebelul, e impotriva autoritatii.

Mama : Simbolizează figura protectoare, dătătoare de viață și iubitoare. Ex: Fecioara Maria, Gaia, etc.

Creatorul/artistul: Simbolizează figura inovativă, plină de imaginație și capabilă să aducă la viață noi idei și forme de expresie. Creatorul este adesea asociat cu arta și invențiile.
Ex: Leonardo da Vinci, Steve Jobs, etc.

Exploratorul: Reprezinta dorinta de a explora, de a descoperii, ex: Indiana Jones, Cristofor Columb, etc.

Tricksterul, Bufonul ex: Loki, jokerul, etc.

Magicianul: Merlin din povestea lui Arthur, Gandalf (este exemplu bun si la intelept), Saruman, alte personaje care poseda puteri magice, etc.

Inteleptul: Gandalf, Obi-Wan Kenobi, etc.

Si mai sunt si altele, plus evenimente arhetipale cum ar fi : nasterea, moartea, mariajul, etc.

https://viataverdeviu.ro/Cele-12-arhetipuri-ale-lui-Jung

https://en.wikipedia.org/wiki/Jungian_archetypes

https://www.verywellmind.com/what-are-jungs-4-major-arch etypes-2795439

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Exista un EU cu mine insami,un EU cu cei dragi mie,un EU in conversatie cu alti,aceste EU sunt genetice sau atribuite social,omul e o complexitate care nu poate fii definita de nimic,omul este de guvernat creierul reptilean -sex,mancare, supravetuire -creierul emotional -socializare, iubire, atasament -creierul rational cel care e constient de o mica parte din ceea ce se intampla, de asta spun ca nu poate fii definit si medicamentele sau accidentele pot schimbarea personalitatea unui om

| comandantul638386 a răspuns:

Trebuie sa recunosc că ai ocupații intelectuale care mă impresionează, întrebări interesante și sunt încântat să ascult idei sau să am o conversație cu tine. Unde te pot contacta?