| anonim_4396 a întrebat:

Ce sunt lacrimile, ce inseamna ele?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Lacrimile înseamnă durere, fericire, dezamăgire, nervi, extaz, dor, neputinţă, disperare...iar pe scurt, eliberare...a emoțiilor și sentimentelor.

34 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

In mare parte apa...

| Woodenpints91 a răspuns:

Nişte chestii care-ţi curg din ochi când tai ceapa.

| EmaS a răspuns (pentru Woodenpints91):

Doar atat? Tu vrei sa imi demonstrezi ca nu ai sentimente, dar eu nu te cred!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru EmaS):

Da,de ce?

| EmaS a răspuns (pentru Woodenpints91):

Fiindca te dai un tip Dur!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru EmaS):

Dacă cineva nu plânge e un tip dur? Ce chestie.

| EmaS a răspuns (pentru Woodenpints91):

Nu asta inseamna ca are o inima de piatra, nesimtitoare?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru EmaS):

Am o inimă la fel ca a ta şi a oricărui om de pe planetă. Este formată din muşchi, atrii, ventricule, sau din ce mai formează o inimă, nu stau prea bine cu biologia.

| Raniia a răspuns:

Lacrimile sunt tratamentul de urgenta pentru tristete si pentru bucurie.O seara binecuvantata!

| EmaS a răspuns (pentru Raniia):

Asa este draga mea Raniia.Noi femeile suntem mult mai sensibile decat barbatii.

| RAY a răspuns:

Majoritatea sunt lacrimi de tristete

| WhatheWow a răspuns:

Puteam sa pun pariu ca lacrimile nu sint altceva decit apa sarata; acum insa, dupa ce am citit atitea raspunsuri, renunt, caci s-ar putea sa pierd!

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Ma bucur ca ti-ai schimbat pararea!

| WhatheWow a răspuns (pentru EmaS):

Era o gluma si nicidecum o ironie la adresa cuiva. Cred ca ti-ai dat seama!

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Bineinteles,stiu si eu de gluma!happy

| NOname a răspuns (pentru WhatheWow):

Ei, așa e când Știința și Filosofia sunt amestecate... Fiecare alege ce-i place, în funcție de inspirație de moment.

| WhatheWow a răspuns (pentru NOname):

Cind am citit raspunsurile postate pe aceasta tema, inspiratia mea a ajuns ca un punct comparat cu o sfera; ce altceva puteam sa fac decit o gluma?!

| NOname a răspuns (pentru WhatheWow):

Ești simpatic.

| Delicacy a răspuns:

Lacrima este cea mai curată şi mai sinceră apă de pe acest pământ...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

„Lacrimile sunt cuvinte pe care inima nu poate sa le rosteasca"

| roxkiss a răspuns:

Lacrimile inseamna in primul rind sentiment, e un simbol al puritarii, al emotiilor, cred ca far lacrim noi pursisimplu nu ne-am putea exprima sentimentele fiinde ele de iubure sau bucurie sau dor si amar, cum ai plinge daca nu ai avea lacrimi? cum altfel ai putea sa iti exprimi sentimentele? cred ca fara lactimi noi nu am putea fi asa cum suntem.

| Vlelupu a răspuns:

Atunci cand se pune intrebarea "ce sunt lacrimile", raspunsul ar trebui sa aiba o conotatie stiintifica, riguroasa. Doar din simpla consultare a DEX-ului, putem defini lacrimile ca pe niste secretii lichide, incolore, sarate, alcaline, produse de glandele lacrimale cu scopul de a umezi suprafata globilor oculari. Aceste secretii au un rol protector pentru ochi.
Atunci cand incercam sa descoperim semnificatia lacrimilor, interpretarile date ne trimit nu atat spre filosofie, cat mai ales spre trairile emotive ale fiintei umane. Interpretarea, dar mai ales intelegerea sau impresionabilitatea in fata lor, tine mai mult de empatia interumana.
Vedem interpretari diferite, in principal in functie de genul interlocutorilor.
Latura feminina a pus accent pe SENTIMENT, iar cea masculina s-a regasit, fie si partial, in defintia stiintifica. Trebuie, in cazul acestor subiecti, luata in considerare si intentia de a brava. Exista o melodie, cantata parca de cei de la Holograf, "Si barbatii plang cateodata".
P.S. Dar nu se prea exteriorizeaza.

| EmaS a răspuns (pentru Vlelupu):

Foarte frumos raspunsul tau, plin de adevar, pacat ca unii nu vor sa recunoasca ca simtim cu inima! Oamenii simt in inima bucurie, intristare, dragoste.Numai cei cu o inima impietrita, nu pot sa simta.

| Vlelupu a răspuns (pentru EmaS):

Multumesc pentru apreciere.
Un singur lucru poate as avea de adaugat, anume faptul ca din pacate, o mare parte dintre noi, barbatii, apeleaza la mijloace gresite de compensare, "inecandu-si amarul" in alcool, o alta pacoste a societatii romanesti.
Cred ca Romania ar arata altfel daca ar exista mai putine birturi. Avem o tara deosebit de frumoasa, cu un pamant manos si roditor, lasat de izbeliste, caci multi dintre locuitorii ei isi fac veacul prin carciumi, cu scuzele de rigoare pentru cei ce nu se incadreaza in aceasta categorie a "prietenilor lui Bachus".
Acest lucru il spun ca un militant impotriva consumului de alcool, indiferent ca e de buna sau de proasta calitate.

| EmaS a răspuns (pentru Vlelupu):

Toata stima pentru barbatii cu o mentalitate ca a ta. Sunt putini cu coloana vertebrala care nu consuma alcool! Acesta nu face altceva decat sa dea dependenta distruge sanatatea si multe casnicii, iar copiii au numai de suferit.

| EvangelineDS a răspuns (pentru EmaS):

''Lacrimile sunt limbajul mut al dureii'', Voltaire.

| EvangelineDS a răspuns (pentru EvangelineDS):

*durerii

| EmaS a răspuns (pentru EvangelineDS):

Foarte frumos, imi place!happy

| Laaaaaaaaaw a răspuns:

Lacrimile sunt o parte din sentimentele mele ( metaforic vorbind ), pe care le exprim in mai multe sensuri. Bucurie, tristete, dezamagire, etc.
Ce inseamna?
In mare parte sentimente. ( pentru mine )...
Dar pentru tine Ema ce reprezinta? happy

| EmaS a răspuns (pentru Laaaaaaaaaw):

Lacrimile curg de cate ori sufletul este in suferinta, plang de prea multa bucurie. Mai multe lacrimi pe obraz inseamna o inima mai curata, mai buna.

| Laaaaaaaaaw a răspuns (pentru EmaS):

Frumos! ♥

| EmaS a răspuns (pentru Laaaaaaaaaw):

Multumesc.Si raspunsul tau este foarte frumos, imi pare rau ca nu pot sa ofer decat o fundita! happy

| Laaaaaaaaaw a răspuns (pentru EmaS):

Multumesc mult, nu este nimic! Pentru mine funda nu conteaza, ceea ce conteaza este sa ajutam cat mai mute persoane happy.

| anonim0852 a răspuns:

Dr.M.R.Haan
,,Lacrima este distilarea sufletului. Este cea mai profunda emotie a inimii umane exprimata in solutie chimica. Este un extract concentrat, este produsul final al caderilor si al suferintelor. Lacrimile adevarate nu sunt un camuflaj, ci sunt tabloul sufletului desenat pe panza emotiilor. Ele sunt portretul celor mai adanci aspiratii umane."