| Lora1 a întrebat:

Ce sunt visurile?

De ce visam?

Funda!

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| DakotaRoyse a răspuns:

Visele sunt acţiunea pe care subconştientul nostru o creează când dormim.
Visurile sunt dorinţele sau ţelurile pe care ni le formăm în viaţă.
Fac această diferenţă deoarece nu sunt sigură dacă o ştii, şi de care concept întrebi happy
Visele (manifestările creierului în timpul somnului) au multe roluri. Reîmprospătează memoria de lungă durată, întăresc memoria semantică şi se sortează informaţii folositoare de cele nefolositoare. Astea sunt toate teorii, evident.
Dacă doreşti explicaţii din punct de vedere religios sau cultural, îţi recomand să citeşti singură ce înseamnă visele pentru fiecare cultură, pentru că acestea au avut mereu semnificaţii adânci şi diferite de la popor la popor.
Visurile, în schimb, o imagine pe care ţi-o faci despre tine în viitor şi ţi-ai dori să fie reală la timpul potrivit (ţi-ai dori să fii medic veterinar, de exemplu, să călătoreşti în toate ţările vorbitoare de limbi slave sau chestii de astea) sunt absolut necesare. În general, acestea se schimbă, dar când apar, sunt oarecum... instinctive happy "Simţi" că asta ai vrea să faci, că ţi s-ar potrivi să lucrezi în acel domeniu etc. Visăm pentru că sperăm să avem o viaţă fericită, orice ar însemna asta, pentru că avem nevoie de un ţel îndepărtat pentru care să luptăm, şi, atunci când îl atingem, să ne simţim satisfăcuţi cu efortul depus de noi înşine.

| OskarRM a răspuns (pentru DakotaRoyse):

E exact invers.Visurile sunt aspiraţii, iar visele sunt imaginile din timpul somnului.

| DakotaRoyse a răspuns (pentru OskarRM):

Mda, mă rog, e bine cum am scris happy

| LenaCresida a răspuns:

Depinde la ce visuri te referi.
Din ce am citit printre raspunsuri, tu te referi la cele nocturne.
Daca te referi la visuri ca teluri, atunci iti pot spune un lucru din experienta : Visurile sunt trasaturile noastra de caracter reflectate in dorinte si idealuri pentru viitor.
De ce visam? Speranta unei zile mai bune te ajuta sa treci peste cele mai negre perioade.

Visurile nocturne sunt dupa parerea mea, ceea ce foarte multi numesc `` lumea lor``. Adica fanteziile tale sunt imprimate in acele visuri. Asta este parerea mea happy

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Poate te ajuta vreun vis sa rezolvi acest mister.Doar asteapta...

| shhhs a răspuns:

Sunt manifestari ale subconsientului nostru. Sunt destul de improtante fiindca te pot ajuta sa descoperi mai multe despre tine.

| Mădă0611 a răspuns:

Visurile sunt teluri, dorinte.
Visam pentru a putea inainta in viata, pentru ca ne dorim mereu mai mult.

| WhatheWow a răspuns:

Deci, am sa-ti dau o explicatie oarecum logica a ceea ce de fapt sint visele, de unde vin si unde se duc si sper sa fiu cit se poate de explicit. Visele nu sint altceva decit Informatie stocata in memoria noastra. In jurul nostru, adica in exterior, in spatiu circula Informatia iar noi captam aceasta informatie prin intermediul simturilor noastre. Informatia pe care o captam in fiecare secunda e de doua feluri : constienta si subconstienta. Cea constienta e Informatia de care ne folosim ( citim o carte, urmarim un film, privim o floare, ascultam o muzica, adica tot ceea ce noi constientizam ); cea subconstienta e Informatia pe care simturile noastre o capteaza si noi nu o constientizam ( adica multe sunete care sint in jurul nostru, imaginea unor lucruri pe linga care trecem zilnic si nu le dam importanta, adica nu le constientizam ). Toata aceasta Informatie intra in memoria noastra in constient si in subconstient, Atunci cind dormim (nu trebuie neaparat noaptea ) intre cele doua parti ale memoriei se face un schimb de informatie; din partea constienta trece in subconstient informatie de care noi nu mai avem nevoie iar din subconstient trece informatie pe care noi am captat-o si nu am constientizat-o dar avem nevoie de ea. Subconstientul, ca sa intelegi mai bine e un fel de recicle bin ( cos de reciclare ) ca la calculator, de unde se sterge anumita informatie de care noi nu mai avem nevoie. Aceasta informatie inutila nu se sterge toata, de exemplu in timpul unui somn, ci se sterge treptat, multa informatie raminind stocata si ani de zile, informatie de care noi nu sintem constienti de aceea avem citeodata si sentimentul acela de Deja Vu. Acest sentiment e datorita faptului ca informatia pe care o captam si o constientizam in acel moment se suprapune exact cu anumita informatie identica pe care noi o aveam in subconstient. Acum Visele : In timpul transferului de informatie intre constient si subconstient din timpul somnuluise nasc Visele ( pentru ca nu este doar unul ci putem avea foarte multe vise intr-o noapte ) durata lor fiind foarte scurta insa perceptia noastra ne determina sa credem ca uneori sint foarte lungi. In formarea Viselor mai actioneaza, de multe ori si Informatie care o captam chiar in timpul somnului ( sunete, anumite ingrijorari pe care le avem, o anumita frica, dorinte, durere ) toate acestea sint doar informatii care pot determina sa punem scenariul visului. Totul depinde de intensitatea unei informatii ( de exemplu daca sintem multa vreme ingrijorati de soarta cuiva atunci ajungem sa visam ceva legat de acea persoana iar restul de informatie sa imbunatateasca scenariul ). Bine inteles ca daca stim ca Visele nu sint altceva decit informatie captata din jurul nostru atunci nu e greu sa ne gindim care e cauza implinirii anumitor vise.

| SweetyღGirl a răspuns:

Creierul nostru aduna informatii din mediul extern mereu.noaptea, informatiile sunt reamintite si formeaza aceste vise din timpul somnului constient.90 minute dormim si urmatoarele 5 minute visam adica cand suntem constienti oarecum.