| bebitzu a întrebat:

Ce teme de discutie credeti ca as putea aborda cu privire la o sesiune care are ca si tema principala "Modele matematice în ştiinţǎ, tehnicǎ şi artǎ"?

Răspuns Câştigător
| bye a răspuns:

O tema interesanta ar fi o analiza a dinamicii neliniare a factorului de castig intr-o cavitate laser rezonanta. Ai putea sa faci o tema pe subiectul modelarii numerice cu tehnica Monte Carlo, utilizata in nucleara si in optica. Ai putea de asemenea aborda analiza fractala sau a seriilor temporale, care descriu unele fenomene haotice. Analiza Fourier si analiza semnalelor cu aplicatii in telecomunicatii. Posibilitatile sunt practic infinite. Iti doresc succes!