| a3e6u9 a întrebat:

Ce vor face oamenii când roboții le vor ocupa locurile de muncă?
În multe locuri roboții industriali și calculatoarele au înlocuit oamenii. Tendința asta va continua odată cu evoluția tehnologiei.
Totuși, ce vor face oamenii dacă tehnologia îi înlocuiește?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Vom avea in sfarsit timp liber, pe care il vom folosi pentru a ne practica hobby-urile si celelalte placeri. : ))

18 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Cand robotii le vor ocupa oamenilor majoritatea locurilor de munca si oamenii isi vor pierde efectiv slujbele, oamenii isi vor aduna puterile creative prin cei mai buni reprezentanti ai lor( probabil super copii sclipitori de 16-20 de ani ) si vor "arunca" pe piata roboti speciali, care sa destabilizeze planurile corporatiilor, Un fel de roboti kamikaze carora nu le pasa, dar ale caror misiuni vor raspandi panica si paguba pana acolo incat producatorii sa-si doreasca sa lucreze cu oamenii care-s mai vulnerabili si cu care se poate totusi negocia, decat sa lucreze cu niste masinarii teribile care nu pot fi santajate si care evolueaza spre a fi din ce in ce mai putin controlabile, de la un punct incolo.
Na, bine, asta e un scenariu care-mi hraneste mie "dragostea" pentru marile corporatii dar, hăt departe, nu pare a fi tocmai imposibil, nu?

| mgtow a răspuns:

Lumea va trai bine asa zic si eu ca ne vor domina robotii in industrie - avem 2 optiuni ori nu va mai exista banul si totul va fi gratuit pentru noi ori vom fi sclavii lor in caz ca stie sa se controleze si sa ia decizii.

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns:

Oricum stai cuminte ca chinezii incep sa faca multe dar roboti pentru productie nu sant in stare laughing marci renumite facute de chinezi incep sa fie bune ma mir dar de multi ani de folos ma cam insel.

| zdrangoi a răspuns:

Greu de crezut.
Te uiti prea mult la filme SF.
Tehnologia noua, inventiile sunt totusi ale oamenilor, nu ale robotilor.
Cred ca oamenii vor continua sa se iubeasca, dusmanesca, batjocoreasca, dar vor continua sa aiba sentimente.

| Narcis2007 a răspuns:

Cu cat sunt mai multi roboti cu atat mai bine...un robot face treaba unui om si omul poate face ce vrea

| Wehrmacht a răspuns:

Nu cred ca ii inlocuiesc.In mare parte, oamenii nu pot face acele chestii pe care le fac robotii in fabrici. Unele lucruri necesita operatiuni foarte migaloase si perfecte pentru fabricarea lor pe care oamenii le pot face foarte greu sau deloc.
Nu cred ca tehnologia o sa ii inlocuiasca prea mult pe oameni.Este nevoie de om ca sa controleze tehnologia.Nu cred ca rasa asta este atat de proasta incat sa faca roboti care sa gandeasca singuri.SI da, am scris bine.Proasta am vrut sa spun.

| RAY a răspuns:

Te inseli nu roboti au inlocuit si omul a facut mult mai usor munca lui,mintea umana a creat ceva ca sa i usureze mintea, robotei sunt o parte din creativitatea noastra ei niciodata nu vor simti nimic,nu vor gandi,un robot face doar ce e programat in rest nimic, roboti sunt expresia cereativitati umane, roboti nu gandesc asta spune multe, multe locuri de munca nu vor fi ocupate niciodata de robotei, unele da sunt ocupate dar nu cele care necesita gandire, gandeste asa degeaba creste productia daca consumul nu exista daca noi nu am mai consuma nimic toti ar da faliment neavand cui sa vanda degeaba ar face daca nu ar avea cui e ca daca am lua pastile sa nu ne fie foame toata industria ar da faliment, economia se baseaza pe consum si pe productie daca elimini una din ele nu merge

| Mădă0611 a răspuns:

Ai vazut Wall-e? laughing
Exista un prea minunat proiect, the venus project, si totul suna perfect, dar tot cred ca o sa ajungem ca in filmul mentionat mai sus.

| OOOLEOOO a răspuns:

Abia astept ziua aia!

Omul isi va da seama ca NU ESTE NORMAL SA FIE ANGAJAT si va incepe sa lucreze ca antreprenor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai deja procesul a inceput de la prima linie de capsat conserve.
Suntem prea scumpi, greu de intretinut, ne "defectam" repede si nu scoatem profit.Cam asa ne vad marile corporatii.
Ce vom face? In acel moment cred ca va fi prima miscare revolutionara la nivel mondial.Chiar daca tehnologia ne va hrani pe toti, care va fi rostul? Avem nevoie de saracie, ca pe un etalon al avansarii pe scara sociala.Vom invata din nou cu forta ce inseamna sclavia si ce inseamna muritor de foame.
Unii vor muri, altii vor evolua...e doar un proces de transformare, nimic mai mult.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

"Chiar daca tehnologia ne va hrani pe toti, care va fi rostul? Avem nevoie de saracie, ca pe un etalon al avansarii pe scara sociala.Vom invata din nou cu forta ce inseamna sclavia si ce inseamna muritor de foame."
Nu sefe, va creste asistenta sociala si atat.
"Unii vor muri, altii vor evolua...e doar un proces de transformare, nimic mai mult."
Asta e cursul firesc de la inceputul lumii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Pai si unde anume ii incadrezi la asistenta sociala, cand oamenii sunt apti de munca dar nu este nevoie de ei? Legile vor fi schimbate tot de cei care vor detine marile corporatii, dupa bunul plac.De asigurarea sociala nici vorba, iar aici apare asistarea sociala(asistare cu sensul de a intrerupe orice ajutor). Deja se intampla, nu e un scenariu SF.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vor sta cu fundul la soare si vor bea bere.

| Kriss96 a răspuns:

Dar ce ar fi asa rau? Lumea evolueaza! Nu mai suntem in epoca de piatra.

| RandyMarsh a răspuns:

Robotii vor ocupa doar fabricile si industriile ce nu necesita prea multa ''creativitate'' in gandire.
Probabil va fi totul mai rapid si mai putin costisitor, dar viata va deveni mai plictisitoare.
Robotii nu vor ocupa niciodata in totalitate locurile de munca din domeniul stiintei, unde vor fi mereu lucruri de descoperit, lucruri ce pot fi descoperite doar de om.

| JucărieLEGO a răspuns:

Modul in care intelegi tu tehnologia e prea SF-istic. Tehnologia e dezvoltata de oameni pentru a le imbunatati calitatea vietii, nu prea a da nastere unei noi rase.

| Birlik65 a răspuns:

Fortati de imprejurari isi vor gasi alte indeletniciri, slujbe din care vor castiga bani...indiferent ca vor ramane in tara sau vor merge in strainatate, oricum si afara este la fel..deci omul de orice natinalitate cand este strans cu cureaua, isi gaseste altceva de facut sa castige bani, de foame nu se moare, numai daca e puturos, lenes!winking