| myhaitza_3919 a întrebat:

Ceau all...Crede-ti in puterea subconstientului? Cum poate fii aceasta folosita? Cum intrii in aceea stare care face legatura dintre subconstient si realitate? astept argumente:X

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://209. 85. 135. 132/search? q=cache:OyYwBM_rw4MJ:dakinim.wordpress.com/2007/08/31/starile-creierului/+starea+delta&cd=1&hl=ro&ct=clnk&gl=ro

| Bishop a răspuns:

Pai de exemplu atunci cand dormim visam, in unele cazuri incepem sa vorbim sau sa ne miscam fara voia noastra, atunci ationeaza subconstientul happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnule am spus si repet ca trebuiesc ani grei de studiu asupra omului prin tine insuti.Deci nu vei putea afla de pe TPU decit citeva sugestii sumare...

| antonius74 a răspuns:

Da, cred in puterea subconstientului. Ca sa-ti raspund la urmatoarele doua intrebari, citeste articolele astea:
http://prostioareurbane.blogspot.com/2009/10/legea-atractiei.html
http://prostioareurbane.blogspot.com/2009/09/dorintele.html
si
http://prostioareurbane.blogspot.com/......telor.html
Sper ca ti-au raspuns la intrebari!

| juniper a răspuns:

Ohoho... sunt experta in asta, din ca am retinut subconstientul este parte misterioasa a creierului. Iti dau un site, acolo vei gasi raspunsuri la toate intrebarile tale :)
http://www.clubmistic.ro/index.php?sectiune=4&id=24&title=Subconstientul

| xibalba a răspuns:

De fapt e puterea inconstientului. Creierul are o asezare ca sa ii zic asa pe verticala : constient, subconstient, incostient. De constient ne folosim cand luam decizii, subconstientul este memoria de lunga durata, aici intra deprinderile noastre. De exemplu... cititul a fost candva un act constient, iar mai apoi, cand am invatat sa citim bine, s`a transformat intr-o deprindere, deci act al subconstientului.

Inconstientul este un nivel primar al organizarii psihicului, care influenteaza gandirea intr-o oarecare masura. Majoritatea psihologilor considera inconstientul ca un loc al mintii dezorganizat, unde sunt refulate frustrarile noastre, emotiile puternice.

Toate 3 nu poti functiona separat, ci impreuna. Deci... nu cred ca inconstientul sau oricare dintre cele 3 ar putea avea vreo putere fara ajutorul celorlalte 2.

Inconstientul intra in actiune, ca sa zic asa, doar in timpul somnului, cand constientul se odihneste, de aceea apar si unele vise. Din inconstient.

In final...sunt interconectate cele 3 parti ale psihicului uman si nu cred ca o componenta(mai ales daca nu e constientul) poate avea o putere absoluta asupra vietii noastre.

| dre a răspuns:

Mai bine ai face legatura cu limba romana

| alexalexu a răspuns:

Exista o legatura puternica intre subconstient si realitate... exemplu din experienta spun: visez anumite lucruri, iar dimineata ma trezesc cu acea stare din realitate si uneori stiu ca visez si traiesc emotii netraite, cum ar fi zborul in aer, cu avionul...despartire de iubit, miros neplacut.Cu,constientul lucrezi tu, subconstientul lucreaza fara tine.