| Marcian a întrebat:

Cele trei fundamente ale vietii mele religioase:
1). Oamenii sunt corupti.
Preotii sunt oameni.
Preotii sunt corupti.
2). Cred in Dumnezeu, dar nu neaparat si in Biserica(oricare ar fi ea).
3). CRED ca exista Dumnezeu, dar NU STIU ca exista Dumnezeu.
Pareri?
P. S. Cand spun corupt nu ma refer la furat bani ci la cineva ce face rau, corupt de catre malefic.

Răspuns Câştigător
| Parker a răspuns:

Sincer, alea nu sunt fundamentele vietii tale religioase - sunt foarte comune.De ex 1, 2 sunt 90% de acord cu tine.La 3 e logic...toti credem dar nu stim cu adevarat.

Insa faci o greseala majora, generalizezi.In primul rand ma faci corupt. Nu sunt preot, sunt om si din afirmatiile tale sunt un corupt iar tu nu ma cunosti. daca 70% din pop romaniei e corupta asta e partea a II-a, dar nu generaliza.
Apo preotii. trebuie sa duca o viata fara extravagante.defapt fara lux 0000000. nu cum sunt toti cu viloaie si luxuri extrem extrem de exagerate.si nu ma refer la un televizor sau ceva.in loc de tv sau plasma cu un diametru comun cum avem toti. el are unul cat un perete.la asa ceva ma refer.lucruri inutile.
Sper ca ai sa meditezi la ce ti-am zis eu/

18 răspunsuri:
| Freaky a răspuns:

O aiureala

| tz_6238 a răspuns:

Mnoh, cam asa gandesc si eu laughing

| mgtow a răspuns:

De dumnezeu mai bine incheiem discutia pentru ca si el ne cam manipuleaza daca ar fi asa de bun cu noi... nu ne-ar nega rugaciunile si ne-ar ajuta. Cica un preot in Romania facea scene porno cu barbati si poze goale langa icoane laughing

| vazelin a răspuns:

Sunt exact, dar exact de aceeasi parere cu tine! nici nu stiu ce sa fac, cred ca o sa intru pe un forum religios (daca exista asa ceva) si as vrea sa imi dovedeasca ei pornind de la faptul ca nu exista (pentru ca toata lumea incepe cu faptul ca exista) si sa ma la mureasca cu dovezi concrete: nu biblia si povestile ei!

| Justina10ify a răspuns:

Ar trebui sa discuti cu profesoara ta d ereligie despre asta straight face

| Tiffany89 a răspuns:

Corect.tongue

nony
| nony a răspuns:

Cred ca esti la granita dintre credinta si ateism.Defineste-te! Inca esti confuz.

| membrugirl2010 a răspuns:

Pai...Preotii (unii) chiar sunt corupti si i-am vazut pe aia cu se filmau si chestii de genu' ala. Eu in Biserica cred, Casa lui Dumnezeu.
Si eu cred ca exista.

| cristi202 a răspuns:

1)Logica ta: Oamenii sunt corupti. Preotii sunt oameni, deci corupti. Dar si tu esti om (sau esti cumva extraterestru?!?), deci esti corupt. Si atunci, de ce sa mai ascultam parerile unui om corupt? Pentru ca nu doar coruptia e totul. Orice om, oricit de rau ar fi, tot are citeva calitati. Exemplu: ca sa fii un hot bun trebuie sa fii inteligent, rapid in miscari, dibace, atent. Ori, acestea sunt calitati. Orice om are atit defecte cit si calitati. Doar Dumnezeu e cu desavirsire bun. Si nici chiar diavolul nu poate fi cu desavirsire rau (cindva a fost al doilea in Univers ca intelepciune) - vezi pilda cu hotul. Deci oamenii sunt rai, corupti. Dar mai sunt si oameni sinceri printre ei. Eu sunt unul din aceia. Si cred ca si tu esti, altfel nu aduceai in discutie aceste lucruri.
2) Problema e ca Dumnezeu se reveleaza cel mai bine prin Biserica. Nu chiar oricare ar fi ea, insa Biserica are un rol important in aceasta. Idealul e ca in Biserica toti sa fie atit de buni incit sa fie vazuti, remarcati de cei necredinciosi intr-un asemenea fel incit cei necredinciosi sa Il vada pe Dumnezeu in comportamentul celor credinciosi si sa devina ei, ca urmare a exemplului celor credinciosi. Restul in legatura cu Biserica e cam bla-bla.
3) Adevarat. Insa e trist. Cindva gindeam si eu ca tine la acest punct. Insa am pornit in cautarea lui Dumnezeu. E adevarat, mi-a luat ceva timp, insa acum pot spune ca stiu ca exista Dumnezeu. Si chiar o stiu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai o forma de religie care nu are nimic dea face cu Dumnezeu.ai judecat pe ceilalti, pe preoti, crezi in ceva ce nu stii daca exista.esti aerian. dar ai dreptate. singuii incoruptibili sunt moartea si Doamne-Doamne.

| carminaburana43 a răspuns:

De acord cu preotii sunt oamenidin punctul unu si de acord in totalitate cu punctul 2 si 3 dorind sa adaug la punctu trei caci vreau sa cred ca exista dar ce ne-am face cui ne-am ruga daca nu ar exista, eu as fii debusolata de nu as avea cui sa ma rog cind sunt la necaz.Si in ceasul mortii m-as teme de nu as putea sa ma rog.

| Hombre a răspuns:

Pai sa limpezim putin incurcatura;
1) Oamenii sunt coruptibili- Nu corupti precum spui, pentru. ca nu toti au "sansa" sa fie corupti.
Preoti sunt oameni, da asa este.
Preoti sunt coruptibili nu corupti pentru ca am mai spus de ce.
2) Da, iti impartasesc modul de a crede.
3) Nu poti crede in ceea ce nu stii, macar o minima simtire sau intuitie, ceva sa te justifice, altfel este o idiotenie sa afirmi asa ceva.

| Laminin a răspuns:

Hei!
Este bine macar ca crezi in Dumnezeu. Sa stii ca nu biserica te poate ajuta sa te lamuriesti cum stai cu Dumnezeu, si Biblia! :)
Pentru @mihai11 cauta pe www.viatavesnica.tr/gg din toate siturile mie mi s-a parut cel mai realist. Si m-a lamurit cu multe chestii. Si pentru toti ceilalti care au intrebari, majoritatea sunt pe site-ul acesta :)
Gbu :]

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Te-aştept cu drag în lumea ateilor. Hai... încă un pic.
Come to dark side, we have cookiesbatting eyelashes.

| YourDailyApple a răspuns:

Ceea ce descrii tu este agnosticismul.

| Laminin a răspuns:

Imi cer scuze...site-ul corect este: www.viatavesnica.tr.gg/
Scuze :)

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Eşti teribilist. Nici tu nu crezi ce zici. Vrei să ieşi în evidenţă şi nu ştii cum. Vrei să fii diferit de ceilalţi. Sau vrei să îţi descoperi o parte ce nu îţi aparţine. Ai mare grijă!

pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte bine este sa crezi si sa te rogi lui Dumnezeu.
Dar fara sfinti!