| Ioaniciudaniel a întrebat:

CHIMIE : Am o curiozitate: Cand o 100 ml de bautura alcoolica are x % concentratie de alcool(40% de exemplu) asta inseamna ca : FIECARE molecula de "bautura alcoolica" are 40% alcool si restul alte componente SAU in aia 100 ml de "bautura alcoolica" 40 ml sunt alcool pur, iar restul alte componente care sunt amestecate?

Răspuns Câştigător
| ReiVaN a răspuns:

Inseamna ca aia e concentratia procentuala a acelei bauturi si 100 de ml de scotch si 700 de ml tot 40 % alcool au.
Depinde de cantitatea ingerata.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu nu stii ce inseamna molecula. Verifica si vei intelege

| Ioaniciudaniel explică (pentru Brigaela):

Pai si daca nu imi zici, degeaba...

| Brigaela a răspuns (pentru Ioaniciudaniel):

E mult mai bine sa te informezi singur. Sau vei invata la scoala in clasa a saptea.