| adrew a întrebat:

Cind are loc evolutia? care sint factorii care duc la evolutie?
cred ca omul trebuie sa evolueze intr-o fiinta cu o capacitate de gindire mai mare, cu un iq mai mare, ca sa fie mai constient si mai intelegator, sa nu ne mai mincam si omorim unul pe celalalt ca niste animale

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Evolutia are loc acum, gen http://laurajul.dk/wp-content/uploads/2012/08/what-day-is-it.jpeg
Mediul e responsabil, orice schimbare cere o schimbare = evolutie.

Mancatul si omoratul au treaba cu instictele. Cata ratiune ai avea, in final te lovesti de cel de supravietuire si aici ratiunea merge la o tigara. :)) Totusi, in comparatie cu stramosii nostri, noi suntem ceva mai civilizati, mai... oameni, deci, suntem pe drumul cel bun, oarecum, pana o sa inceapa al 3-lea razboi, ca cica lumea vrea "world peace;;)" (daca vrei pace, pregateste-te pentru razboi) si imi place ce a zis nea' Einstein: "I do not know with what weapons World War 3 will be fought, but World War 4 will be fought with sticks and stones." >:)
Oamenilor le lipseste empatia, nu iq-ul, sau capacitatea de gandire, daca vorbim de lipsuri.

17 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Pai ce am inteles in seara asta si cum am evoluat.Mai devreme, Hombre, mi-a daruit o talanga iar in seara asta mi-a daruit un clopot de biserica, avind in vedere traditionalul Craciun.Deci de la talanga la clopot e distanta fratioare, deci am evoluat valoric.

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

Pe deasupra ai evoluat si erarhic, clopotul il poarta numai magarul superior.

| harciog a răspuns (pentru Hombre):

Multumesc,sint obisnuit cu aprecierile de genul asta.

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

Mai parlitule ti-am rangul pe care il are maica stareta.

| sabin89 a răspuns:

Evolutia se petrece chiar sub privirile noastre.
http://sorisomail.com/email/289445/tem-5-anos-e-toca-assim-piano.html
A existat asa ceva acum douazeci de ani? Sau acum zece?

| Serenade a răspuns (pentru sabin89):

Pai a existat nu acum 20 de ani si acum ~250 de ani, il chema Wolfgang Amadeus Mozart, nascut geniu, de la 5 ani compunea piese de pian. Oricum pustiu are talent.

| sabin89 a răspuns (pentru Serenade):

Da, am uitat de ala. Inseamna ca evolutia nu prea are o lege. Vine cand vrea ea.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu se poate spune o data exacta in care are loc evolutia. Evolutia este un proces continuu, lent, si nu e vizibila.
Omul deja a evoluat fata de acum 2000 sau 50 de ani. Si evoluam in continuare..ne dezvoltam.
Cat despre iq-ul mai mare..nu stiu ce sa zic. Din cate am observat, oamenii sunt tot mai putin preocupati de citit, memorat (lucrurile care dezvolta intelectul in general) pentru ca acum a aparut tehnologia care ne scuteste de efortul mintal. De exemplu, nu ne mai stresam sa adunam, impartim, sau sa face scaderi pe hartie, pe degete ci folosim un calculator. E mai simplu, mai rapid, mai exact. Dar 'rotitele' creierului nostru incep sa rugineasca...
Si a spus cineva de selectia naturala- dar asta nu mai exista. Exista pana acum cateva sute de ani, cand existau boli, razboaie, foamete, cand viata era o lupta. Acum cu toata tehnologia, cu medicina avansata, si oamenii handicapati, cu malformatii, cu boli incurabile, etc. care au genele mai slabe pot sa se reproduca, deci oamenii sunt tot mai slabi dpdv. fizic. Acuma nu mai e valabila zicala 'cel mai puternic supravietuieste', pentru ca nu mai e vorba de supravietuit. Acum marile probleme pentru oameni sunt ca nu au un iphone, ca nu au o vila si 10 limuzine.
Deci si 'evolutia' asta la oameni are parti negative.

| irbis a răspuns:

Evolutia unei specii este un proces biologica care are loc pe parcursul a miloane de ani. Nu e ceva care se intampla peste noapte.
Inainte ca omul sa evolueze, ar trebui mai intai sa se foloseasca de tot ce are acum. In alte cuvinte, nu e nevoie de evolutie, ci de educatie.

P.S. De marirea iq-ului o sa ma ocup eu.

| RAY a răspuns:

Evolutia e un proces continu, ok acum nu isi imagina ca animalele se transforma din peste in reptile non stop, e ca cand ai cumpara un peste si te trezesti cu anaconda in acvariu, nu evolutia inseamna adaptarea la mediu, selectia sexuala
mici schimbari in timp asta inseamna evolutia dar si spontane, darwin credea ca lent evoluat sa descoperit ca evoluam si lent si spontan, factori sunt mediul in cele mai multe cazuri ca exemplu
sa spunem ca ne intoarcem u 160 de milioane de ani in urma, pe cer e un asteorid si distruge dinozauri, rozatoarele iasa afara si se adapteaza la mediu in timp cu mici ajustari ele evolueaza in primate in milioane de ani, nu mereu evolutia e spre bine, evolutia nu-i o zeitate, evolutia nu-i o finta, nu favorizeaza pe nimeni,

| RAY a răspuns:

Da daca de educatie va avea parte mai multa lume, cultura poate vom evolua in homos pasnicus pana atunci suntem homos ipocritus

| TheStory a răspuns:

Mai intai trebuie sa vrem sa evoluam, trebuie sa faci mai multe ca sa evoluezi, trebuie sa te adaptezi cu vremurile astea.
Poti evolua in ceva mai bun sau in ceva mai rau totul depinde de tine.

| adrew explică:

Cred si eu ca sintem pe drumul cel bun, ca de altfel "sfirsitul lumii" ar fi binevenit din partea mea, sa speram la "Venus project" la "veacul de aur" e tot ce ne ramine

| vrelian a răspuns:

Omul nu a evoluat nicicum de cind a aparut si nici nu va evolua vreodata. daca spui evolutie te gindesti la ce? la tehnologie sau la evolutia noastra ca specie? ca specie noi nu o sa mai evoluam vreodata.de ce? simplu, pentru ca noi nu vom fi fortati de ceva sa ne schimbam, ci schimbam noi conditiile la ce ne trebuuie.o specie evoluiaza sau incearca sa faca asta doar in cazul in care este amenintata cu disparitia.atunci specia incearca sa se adapteze la noile conditii ce apar daca poate. daca nu va reusi va disparea si gata.omul va incerca totdeauna sa adapteze el conditiile la nevoile lui asa ca nu prea are sanse de evolutie.sa luam asa un ex si sa spunem ca atmosfera se va imbogati in CO2 iar noi vom intimpina greutati in respiratie.ce se va intimpla? cei bogati isi vor amenaja spatii cu o atmosfera controlata iar restul va fi lasata asa cum e.atunci o parte dintre noi vor muri iar o parte va supravietui chiar asa cu probleme de respiratie sau ce probleme o sa mai apara datorita CO2 mai concentrat.ei acesti oamenii supravietuind asa or sa dea nastere la urmasi care deja or sa aiba o viata mai usoara ca parintii lor, pentru ca deja ei au dobindit ceva in plus. ceva sa modificat sau se modifica in timpul sarcinii.ei poate nu vor obsv asa f vizibil chestia asta dar dupa citeva generatii or sa apara oameni care nu vor avea nici o problema in a respira in noua atmosfera.dar aceste modificari aduc si schimbari in anatomia, fiziologia si ce mai este a omului.deci va apare o specie noua care va arata altfel decit aratam noi.sau macar cit de cit diferita.iar cei bogati se vor stinge si uite asa putem spune ca evoluam.asta este ceva un ex asa teoretic, pentru ca nu stim sigur daca va functiona ce am zis. pina acum omul na vazut nici o specie sa evoluieze de cind sintem noi pe planeta asta.toate speciile ce au fost amenintate cu disparitia au disparut fara a evolua cumva in altceva.dar teoretic cam asa spune evolutia ca are loc.atunci cind apar factori de risc ce determina o specie sa isi schimbe multe chestii chiar si structura uneori.e doar teorie.ce s-a vazut asa concret este o schimbare de gabarit si de culoare si atit nimic mai mult.restu a ramas la fel si nr de gene si cromozomi si asa ai departe si iziologie si tot.cam slabuta evolutia asta se pare.in rest este doar teorie si nimic mai mult.referitor la inteligenta sintem destui de intelgienti sa facem multe chestii.doar ca nu facem ceea ce trebuie ori na aparut acea inteligenta de care vorbeam.ea exista dar trebuie sa se si nasca.adica e vorba de conexiuni ale creierului si asa mai departe care sint diferite dar structura este aceiasi.vom vedea ce o mai fi.numai bine

| Gogulita a răspuns:

Evolutia are loc odata cu schimbari drastice. Factorii pot fi de la clima, relief, hidrografie pana la fauna si flora.

| SilentDark a răspuns:

Si in acest moment evoluam.Omenirea evolueaza continuu insa o evolutie mai semnificativa va avea loc cam intre 100-150 de ani. Acum incepem sa evoluam cel mai mult si se si vede:Acum vreo 20 de ani de abia era inventat primul calculator iar alte masinarii precum avioanele, autovehiculele etc. ziceai ca erau de epoca. Insa acum daca ati observat avem ecranele cu touch, telefoane mai performante ca unele calculatoare, avioane de inalta generatie ce intrec de vreo 4-5 ori viteza sunetului etc.

| MariaMirabell a răspuns:

Parera mea este ca oamenii evolueaza cind devin constienti si sunt patrunsi in constiintele lor de faptul ca au in dotare cea mai perfecta si evoluara masina din univers care e mintea umana si care cu mici exceptii la ora actuala e folosita si ii e cunoscut potentialul in priportie de nici 25%.Vor deveni mai evoluati oamenii cind vor invata ca pentru atingerea unor scopuri de interes comun si de imortanta pentru toata comunitatea ar trebui sa faca efortul de asi uni mintea si eforturile pentru a obtine binefacere pentru toti cind vor invata sa respecte pamintul ce i hraneste. Cind in comuna primitiva oamenii sufereau de frig de foame au fost obligati de imprejurari sa se uneasa mai multi sa vineze, cu mai multi sorti de izbinda pentru intreaga ginta sau trib, sa se uneasca contra dusmanilor comuni contra fiarelor salbatice. prea multe comoditati, tehologie a facut sa se atrofieze anumite abilitati innascute la oameni sa involueze sa devina egoisti individualisti Dezbinati. Se pare ca nevoile ii ajuta pe oameni sa evolueze sa dsevina inventivi, lenea dimpotriva ii duce la regresie. Dumezeu cind ne a creat a sadit in fiecare om o saminta celesta de creatori ce a sadito in mintea umana dupa chipul si asemanarea lui. Multi dintre oameni nu mai cred in Dumnezeu deci nici in saminta de creatori de fiinte superioare altor specii precum animalele ci dimpotriva cred ca se trag din maimute, probabil de aceea saracii complac sa regreseze sa devina inapoi maimute. Se cred neputinciosi slabi lipsiti de resurse in fata problemelor pentru ca nu cred in nimic incepind cu ei insasi negind descendenta din creator uitind faptul ca Dumnezeu la numit pe Om stapin peste toate amimalele peste pamint si peste toate resursele de viata.Cind omul va evolua sa inteleaga ca a fi stapin si a folosi ce i-adat Dumnezeu nu trebuie sa distruga ci dimpotriva sa protejeze si sa imbunatateasca si sa conserve mostenirea sa ca sa nu se autodistruga la fine pe el insus ca specie, atunci se poate spune ca evolueaza.Cred ca iq se diferentiaza in functie si de zestrea genetica a fiecarui om.Asta e opinia mea ceva in care personal cred cu convingere si cred ca fiecare are dreptul sa creada si sa evolueze in functie de convingerile si iq ul din dotare.