| anonim_4396 a întrebat:

Cind tastezi ceva pe un calculator,intr-un telefon,intr-un circuit electronic ce se intimpla de fapt? Concret cum si ce are loc? Simplu si pe inteles,nu povesti, citate luate de mai stiu eu unde sau definitii. Spuneti asa cum intelegeti voi.

5 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Din cate stiu eu acesta functioneaza pe un sistem binar (0, 1); circula, sunt transmise impulsuri, unele reprezentand 0 iar altele 1

| horia2012 a răspuns:

E destul de simplu. NOI nu facem decat sa inchidem/deschidem circuite electrice foarte simple. Componentele electronice sunt comandate de impulsuri de tensiune, curent.
De prezenta sau absenta tensiunii si curentului in circuit. Mai departe toata treaba o fac circuitele integrate, memoriile, tranzistoarele, numaratoarele, microprocesoarele, microcontrolerele si tot ceea ce mai contin diversele dispozitive electronice. Unele de la caz la caz au la baza un program dupa care functioneaza si executa anumite functii. ( Ex.Cand formezi un numar de telefon: apesi/atingi tasta 9, 8..telefonul nu stie ce 9, 8...practic, inchizi un circuit electric prin care comanzi unui numarator integrat sa numere de 9, 8, 7- ori. Deci totul cade pe spatele componentelor electronice.
Asta e varianta simpla.

| relian a răspuns (pentru horia2012):

Si varianta si mai simpla si mai clara ar fi care? Deci totul este de fapt curent electric. Pina aici am inteles.Ei curentul ala electric se stocheaza sau cum? De stocat nu cred ca este posibil asa ceva.Curent electric ar fi sa zicem in memorile volatile, care odata ce ai stins acel dispozitiv pasi la gara a disparut curentul din memoria volatila.Si in cazul asta avem curent care da impusluri, care se afiseaza sub forma de numere, litere, desene.Am inteles asta daca asa o fi,dar ce se intimpla exact cind inchidem un calculator,ce se intimpla cu acel curent dispare din fire,din memoria volatila sau ce face? Se descarca in exterior? Apoi avem memorii nevolatile cum ar fi hard discul, sau solid state hardul, sau flash drive, aceste dispaozitive mentin ce ai scris.Ei ce se intimpla in cazul asta.ce se intimpla cu curentul ala, cu impulsurile? Sa nu spui ca ramin acolo odata ce nu mai alimentezi acel dispozitiv.Hai putem saspunem ca avem baterie care mentine, dar in cazul unui flas drive, sau daca scoti hardul din calcde tot apoi il pui iar acele infole ai acolo.Deci mai simplu ce se intimpla? Restu ca sint impulsuri, ca asta o face componentele electronice stiu si eu.Insa eu vreau sa stiu ce se intimpla de fac, care este sau cine este acele numere, sau cifre din ce sint facute mai exact.

| horia2012 a răspuns (pentru relian):

Cand scoti un calculator din priza, singurele componente care raman cu tensiune sunt condensatoarele. Schemele electronice sunt altfel calculate ca aceste condensatoare sa se descarce prin rezistente la - (minus), "masa". O tensiune reziduala FOARTE mica, care este insuficienta pentru a alimenta ceva, ramane in circuit o perioada mai mare de timp. Ceea ce vrei tu sa afli tine NUMAI DE ELECTRONICA. Fara sa te superi pe mine, indiferent cat de simplu ti-as explica, daca nu ai cunostinte SOLIDE de electronica, nu poti intelege. Ca sa intelegi cum este retinuta informatia intr-o memorie, trebuie sa stii din ce este formata o memorie, cum este construita, cum functioneaza. Citeste aici despre memoriile flash:
http://en.wikipedia.org/wiki/Flash_memory

| SoundTHeWave a răspuns:

Deci fiecare tasta are un cod, cand o apesi calculatorul descifreaza codul si iti scrie de ex in notepad litera a, codurile sunt binare din numere, lungi formate doar din 0 si 1.