| anonim_4396 a întrebat:

Cine a inventat casatoria, femeia sau barbatul? De ce?

43 răspunsuri:
| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ti-am raspuns strict la intrebare. Apoi mi-ai pus o alta intrebare la care am incercat sa iti dau un raspuns din perspectiva Bibliei.Ti-am aratat de ce in vechime erau permise aceste casatorii, iar acum ele nu mai sunt permise.Ce nu ai inteles?

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

Inca nu ti-ai revenit Har de la 44?

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Eee parca imi zgarie mai putin neuronii acum.

| Hombre a răspuns (pentru MidnightLady):

Te-ai rablagit si tu tovarasa daca cauti Dallasu'. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Haiducule, iesi din jacuzzi ca poate face flama neuronul si mai mori curentat big grin

| Raniia a răspuns:

La inceputul istoriei omenirii Dumnezeu a intemeiat familia cu scopul de a asigura inmultirea, perpetuare si cresterea omenirii-nu este bine sa fie omul singur; sa-i facem ajutor asemenea lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Raniia):

Intrebarea mea se refera strict la casatorie in sine. Doar atat.

| Raniia a răspuns:

Cu 6000 de ani in urma, Dumnezeu Insusi a intemeiat casatoria, a oficiat prima cununie religioasa si apoi a binecuvantat-o.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Columbeanca, sa-l stoarca pe prostu de Virinel Columbeanu de bani laughing

| Grăurea a răspuns:

Intrebarea asta imi suna ciudat de asemanator cu intrebarea: "Care a fost primul, oul sau gaina?"... Cred una ca n-a fost nici femeia nici barbatul, ci mai curand parintii lor, dornici de o avere si o mostenire cat mai mare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Barbatul.

| PosteXD a răspuns:

Femeia

| Ele_CrazyGirl_1996 a răspuns:

Dumnezeu a inventat casatoria, lasand pe pamant barbatul si femeia.tongue