| amaranth a întrebat:

Cine e pe clasa a 8-a? Vreau definitia de la acizi si baze+clasificarea. Dar de pe clasa a8-a. Va roog. :d

9 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

PE a 8-a? Nu "în clasa a VIII-a?" sau, mai scurtul şi colocvialul "într-a VIII-a?".
Până la chimie bagă mare cu limba română!
Succes la examene!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

N-ai înţeles nimic. Nu că ai scris "a 8-a" şi nu "a VIII-a" e problema ci prepoziţia folosită. Nu "PE" ci "în" sau "într-" sunt prepoziţiile corecte.

| Isabela96 a răspuns:

Bazele sunt substante compuse cu molecule formate dintr-un atom de metal si una sau mai multe grupari hidroxil{(OH)valenta 1} in functie de valenta metalului
M(OH)m-m fiind valenta lui M(metal)
Clasificare
dupa solubilitate
solubile- S(OH)2
insolubile-Fe(OH)2sau tot asa dar cu valenta fierului 3 Cu(OH)2
Acizi sunt substante compuse cu molecula formata din atom de hidrogen alaturi de un radical acid A
Radicalul acid este atomul sau grupul de atomi care intra in compozitia moleculelor acizilor si care in reactiile chimice ramne neschimbat.
HmA
Clasibicare
dupa compozitie
HIdracizi au in compozitie hidrogen si nemetal HCl H2S
Oxiacizi sunt ca hidracizi dar au in plus si oxigen HNO3 H2SO4 H2CO3
dupa numarul atomilor de hidrogen
monobazici dibazici si tribazici
dupa tarie tari H2SO4 si slabi H2S
Dupa prvenienta anorganici toate cele de mai sus si organici acid acetic (otet)CH3COOH -nu trebuie sa stii si formula numai daca vrei sa pari inteligent.
Sper ca te-am ajutat dar nu inteleg de ce mai nevoie de ele si daca este pe a8a dc nu le ai.

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Si eu sunt pe a 8-a.dar bine... nu stunt in masura sa-ti raspund laughing
insa am o intrebare :d...
Deci daca tot esti a 8-a si termini acum. pentru ce-ti mai trebuie definitiile?

| stefan22 a răspuns:

1)Acizii sunt substante compuse in a caror compozitie intra, pe langa atomi ai nemetalelor, unul sau mai multi atomi de hidrogen, care pot fi substituiti cu atomi de metal, dand nastere la saruri.

Conform definitiei, substantele chimice care au forma HBr, HI, HCl.

Clasificarea acizilor:

Dupa compozitie, acizii se clasifica in :

hidracizi – contin in molecula lor doar atomi de hidrogen si de nemetal;

oxiacizi – contin in molecula lor, pe langa atomi de hidrogen si nemetal, si atomi de oxigen.

Dupa numarul atomilor de hidrogen, care pot fi inlocuiti cu metale, acizii se impart in 3 grupe :

monobazici;

dibazici;

tribazici

2)Bazele sunt substanţe compuse in alcătuirea carora intră un metal şi una sau mai multe grupări hidroxil -OH

Clasificarea bazelor
Bazele se clasifică după solubilitatea lor in apa:
Uşor solubile-NaOH
Greu solubile-Cu(OH)2
Insolubile-Al(OH)3

| amaranth explică:

.

| amaranth explică:

Da kongeriket. uite.mie imi place sa spun "clasa a 8 -a " in loc de "clasa a VIII-a". Te deranjeaza cu ceva?

| amaranth explică:

Da kongeriket..ai dreptate. Multumesc pentru observatie. In viitor am sa fiu mai atenta.