| DamiPapucii a întrebat:

Cine imi poate da un raspuns? '\ Motivul care Anglia nu a semnat pactul de constituire a Sfintei Aliante? Funda+vot

Răspuns Câştigător
| babzibazatu a răspuns:

Anglia nu era de acord cu politicile antiprogresiste pe care Prusia, Imperiul Austro-Ungar si Imperiul Rus le duceau impotriva Frantei si, fiindca franta juca un rol strategic si parea un aliat de viitor, iar cei din Marea Britanie credeau ca daca Franta era supusa de catre Sfanta Alianta la tacere, urma ca Prusia, Imperiul Rus si Imperiul Austro-Ungar sa imparta Europa in 3 mari puteri si atat, ceea ce nu avea sens, fiindca trebuia sa existe o oarecare "egalitate" intre natiuni. Anglia nu a fost de acord cu scopurile si convingerile Sfintei Aliante si de aceea nu a semnat acest pact.

2 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

"Singura posibilitate de a fi sigur pe propriile actiuni este de a-ti pastra neutralitatea".E citat de la mine dar il intelegi?

| VladimirPutin a răspuns:

Google