| selgomez_8116 a întrebat:

Cine imi zice toate planetele primeste funda!

Răspuns Câştigător
| beauty_7895 a răspuns:

-Mercur;
-Venus;
-Terra;
-Marte;
-Jupiter;
-Saturn;
-Uranus;
-Neptun;
-Pluto;

17 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Toate planetele.

| cristi202 a răspuns:

Mama, trebuie sa fi astronom ca sa raspunzi la intrebarea asta. Altfel, cine stie numele tuturor planetelor descoperite in Univers?happy

| BRG a răspuns:

Nu știu d astea

| justme91 a răspuns:

Dar tu poti sa numeri pana la infinit? te provoc.

| ßΘɱßΘɴίκ a răspuns:

Toate plantele :dhee hee rolling on the floor

funda?:X

| HepiBăluuns a răspuns:

Mercur,Jupiter,Terra,Marte,Uranus,Saturn,Pluto

| catafreestyle a răspuns:

Neptun, venus, pamant, marte, jupiter, saturn, uranus, neptun, plutowinkingparca asta e ordinealaughing

| my99heart a răspuns:

Nu ai cum...sunt o infinitate de planete

| emosoul a răspuns:

Mercur
Venus
Pamant(Terra)
Marte
Jupiter
Saturn
Uranus
Neptun
Pluto
Acestea sunt planetele din Sistemul nostru Solar.

| ღm0tzataaღ a răspuns:

1.Mercur
2.Venus
3.Pamant
4.Marte
5.Jupiter
6.Saturn
7.Uransus
8.Neptun
9.Pluto

Asa sunt in ordine de la soare, incepand cu cea mai aproipiata de soare pana la cea mai departata.

PS.: Nu sunt sigura ca Pluto mai e planeta...nu cred ca mai e recunoscuta ca planeta, dar eu totusi tiam scris-o.happy

| DreaMiss a răspuns:

Mercur,Venus,Pamint,Marte,Jupiter,Saturn,Uranus,Neptun,Pluto! Primesc funda?

| marynwtza a răspuns:

Pai toate planetele( cele din sistemul nostru solar +cele din celelalte sisteme stelare) descoperite pana in prezent sunt foarte multe, aproximativ 500(subliniez doar descoperite) dar din sistemul nostru solar nu ar fi doar 9 planete(asa cum se invata la scoala) toate planetele ar fi urmatoarele(in ordinea crescatoare a distantei de la soare): mercur, venus, pamant, marte, ceres(s a presupus ca ceres era doar un asteroid mai mare deoarece intre marte si jupiter exista o centura de asteroizi dar mai tarziu s a descoperit un nucleu ceea ce demostreaza ca e planeta), jupiter, saturn, uranus, neptun, pluto, haumea(a fost descoperita in 2004 si are doi sateliti Hi’iaka si Namaka), makemake(nu are sateliti), eris(a fost descoperita in 2005 si are un singur satelit numit Dysnomia) si sedna
p.s. eu am scris un referat despre planetele pitice ale sistemului solar pentru revista scolii, iar revista o poti citi online pe acest site http://izbiceniolt.ro/target dai clic pe revista nr 6 si dai la pag 14 (unde este referatul meu)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mercur
Venus
Pamant(Terra)
Marte
Jupiter
Saturn
Uranus
Neptun
Pluto

Acestea sunt cele 9, dar se auzea ca s-a mai gasit si a 10 Nibiru happy

| olivia21love a răspuns:

Mercur,venus,pamant(terra),marte,jupiter,saturn,uranus,neptun si pluto.Sunt 9 planete. Teeeeeeeeeeeeeeeeeeeee rooooooog da-mi funda ca...n-am.Please!

| cristina8609 a răspuns:

1-Mercur.

2-Venus
3-Pamant
4-Marte
5-Jupiter
6-Saturn
7-Uranus
8-Neptun
9-Pluton

| Mara_6583 a răspuns:

Mercur
Venus
Pamant
Marte
Jupiter
Saturn
Uranus
Neptun
Pluton