| Ionut_Daniel_1992_PQxX a întrebat:

Cine rezolva problema asta?
Vrei sa cumperi o bluza de 97 de lei.
Nu ai bani asa ca ii ceri mamei tale 50 de lei si tatalui tau 50 de lei=100 lei.
Cumperi bluza si iti raman 3 lei.
Ii dai mamei tale inapoi 1 leu si tatalui tau 1 leu si cu 1 leu ramai tu.
Acum le datorezi la amandoi cate 49 de lei.
49lei+49lei+1leu(al tau)=99 lei
Unde este 1 leu?

4 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Problema e ca restul banilor care ti-au ramas se SCADE din datorie, nu se aduna.

Prima data ai rationat corect. Am o datorie de 50 de lei. Dau un leu.
Raman cu o datorie de 50-1=49 lei.

A doua oara ai rationat gresit.
Am o datorie de 98 de lei (49+49),dau un leu. Raman cu 97 de lei datorie, nu cu 99.

49+49+1=99 FALS.

49+49-1=97 CORECT

49+49 e datoria
1 e cat am platit din datorie.
E logic ca trebuie sa fie minus intre cele doua, nu plus.
Daca eu iti datorez 2 lei, si iti dau unul.
Cat iti mai sunt dator: 3 lei, sau doar 1 leu?

Deci le mai datorezi parintilor tai 97 de lei, nu 99.

Deci intrebarea e "unde sunt aia trei lei?"

Iar raspunsul e foarte simplu:
Aia 3 lei sunt restul care ti-a mai ramas si pe care l-ai dat parintilor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Hai ca e veche deja.

Suma initiala de 100 lei si cei cate 50 nu mai au relevanta in context.

Tu ai avut 100 de lei, ai luat tricoul de 97 deci ai mai ramas cu 3 lei.

Ai dat cate unul inapoi si ai mai ramas cu o datorie de 98 lei In final ai produsul de 97 lei, leul tau si o datorie de doar 98.

| halogen001 a răspuns:

49 datorie + 49 datorie + 1 leu dat + 1 leu dat = 100 lei
Nu am de ce sa adun leul ramas cu datoriile de 49 lei.
leul ramas pot sa-l adun aici :
1 leu ramas + 2 lei dati inapoi + 97 lei bluza = 100 lei.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Ai tai te-au imprumutat cu 98 lei, ai luat bluza de 97 si ti-a mai ramas 1 leu.
Iti poti lua o gogoasa de 1 leu si lasi aritmetica pentru cand vei creste.
Nu se aduna datoria cu restul ramas.