| alexandru22 a întrebat:

Cine stie astabig grine ce este apa sarata in mari si oceane daca in ele se scurg apa dulce din rauri si fluvi?

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

In apropierea estuarelor si deltelor, intinderile oceanice au o salinitate redusa. De altfel, unele mari continentale in care se varsa multe rauri au o salinitate redusa.
In plus, raurile aduc apa dulce in ocean, dar si sedimente bogate in saruri. La asta se mai adauga si circuitul hidrologic. Evaporarea si ploaia antreneaza o cantitate regulata de apa si mentin salinitatea.

3 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Si Zazutotea si HepHap ti-au raspuns la obiect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contine minerale pe care le "culege" pana la intrarea in mare sau ocean.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mersi pentru raspunsuri.