| SPINOZA a întrebat:

Cine stie ce zicea Spinoza despre dumnezeu si ce zicea Descartes despre santier?

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

laughingÎn ce hal ai formulat întrebarea!
Spinoza :,, Dumnezeu nu este un păpuşar."
Descartes:,, El a vrut să îndepărteze toate materialele vechi de pe şantier."
Cred că la astea te referi.

3 răspunsuri:
| DBlack a răspuns:

Dumnezeu există în mod necesar. Negând această frază negăm existenţa lui Dumnezeu, deoarece natura substanţei nu poate fi gândită fără ca să existe întrucât substanţa este cauza ei însăşi.

SPINOZA

| Seekingthelight a răspuns:

Pe langa ce a spus DBlack, mai stiu ca Spinoza a spus 1)ca Dumnezeu se gaseste in toate si ca el 2)nu crede ca exista "un Dumnezeu care rasplateste si pedepseste"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce pot spune oamenii despre dumnezeu nu prea ma intereseaza.insa stiu ce spune dumnezeu despre noi oamenii.este atat de adevarat incat am inceput sa studiez oamenii sa vad daca chiar e asa, asa e.cum spune Domnul.