| AntipaticuPreasfant a întrebat:

Cine sunt neo-nazistii?

6 răspunsuri:
| alex9109 a răspuns:

Niste dobitoci

Răspuns utilizator avertizat
| Giulia26 a răspuns:

In mod paradoxal, tara care a jertjit cele mai multe vieti in lupta impotriva fascismului, in cel de-Al Doilea Razboi Mondial, adaposteste astazi cele mai mari si virulente grupuri neonaziste de pe intreg mapamondul.

Conform rapoartelor SOVA, organizatie non-guvernamentala care cerceteaza aceste evenimente, doar in ultimii trei ani au fost mai mult de 2.000 de atacuri grave, din care 241 s-au soldat cu moartea victimelor, de obicei tintele fiind persoane de culoare sau imigranti din Caucaz.

Prabusirea comunismului si emergenta miscarilor de extrema dreapta

Dupa destramarea Uniunii Sovietice au existat foarte multe probleme economice si sociale ale caror victime au fost preponderent tinerii. Acestia au crescut in saracie si lipsuri, intr-un adevarat cuib de frustrare, nemultumire si ura, iar extremistii de dreapta au reusit sa-i racoleze pe acesti tineri fara speranta, de obicei needucati si fara slujbe, din zonele nevoiase.

Miscarile neonaziste sunt caracterizate de islamofobie, xenofobie, rasism, dar si de antisemitism, tintele principale fiind muncitorii din Caucaz si Asia Centrala, studentii africani, musulmanii, evreii, dar si activistii pentru drepturile omului sau membrii organizatiilor de extrema stanga antifasciste.
fundita?

| jadir a răspuns:

Acele persoane care sunt nationalisti dar pe langa nationalism au adaugat si rasismul fata de alte natiuni, uneori pe buna dreptate alte ori din teribilism.Cunosc neo-nazisti care intr-adevar lupta pentru o cazu si pentru tara si neo-nazisti care o fac doar din teribilism.Mie multa lume im spune ca as fi neo dar nu este asa pentru ca eu nu urasc nici o natiune.Ex nu am ochii sai vad pe ungurii care vor ardealu dar respect orce ungur care este ok si n-are nici o treba cu ce vor turbatii ceilati, nu suport tiganii dar cel mai bun prieten al meu este tigan, dar mai roman decat multi alti romani.

Apache
| Apache a răspuns:

Depinde de grup. sunt anumiti neo-nazisti care lupta pentru eliberarea tarii lor de anumite nationalitati nou venite care le distrug la propriu tara...ex : neonazitii din bulgaria care lupta pentru a elibera tara de catre tzigani!
dar in general neo-nazistii sunt extremisti de dreapta rasisti pana in maduva oaselor care ucid de placere si cand spun prinsi spun ca aveau un scop bine-definit!
ex : sa ucizi un om nevinovat sa ii scoti ochii si limba si sa postezi totul pe internet,, 2 guys 1 hammer,,
la astia ce scuza e ma? sa lupti pentru eliberarea tarii tale e una, sa fii un criminal odios ce ucide pentru placerea persoanala si se scuza spunand ca o facea pentru un motiv bine intemeiat...e alta!

| chokingvictim a răspuns:

Niste idioti,majoritatea rasi in cap, care urasc pe toti care nu sunt albi, nu sunt heterosexual si au politica la stanga lui hitler.asta e descrierea sumara