| AnaMaria_2328 a întrebat:

Cinei Lucifer? cei acesta? el e rau sau bun?

17 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Lucifer este necuratul, a fost inger dar a cazut si a ajuns diavol.Este impotriva binelui si de aceea trebuie sa stam departe de ispitele lui si sa fim cu Hristos.

| NoChanceForUs a răspuns:

Lucifer este un inger alungat din Rai pentru ca ar fi ravnit la "postul" lui dumnezeu.Numele lui inseamna "aducator de lumina".Si conform religiei pe care o preacinstesti Lucifer e un ala rau`, e satana,"necuratu`", care taie si spanzura oameni si ii fierbe in supa in cazane.Dar astea sunt doar basme menite sa te "indoctrineasca". Incredibil cum poti pierde cu naivitatea si necunoasterea asta!

| Dannyjj a răspuns:

1.Lucifer este primul inger care a pacatuit.
2. Este cel rau, diavolul.
3. Este un inger cazut si transformat in diavol.
4. Este cel care conduce iadul.
5. I se mai spune si Satana(inainte sa cada din Rai era numit Satan).
6. Numele lui inseamna "aducerea luminii", dupa prima stea aparuta dimineata si anume planeta Venus(Luceafarul).
7. A fost lasat de catre Dumnezeu sa fie seful in ierarhia Raiului, a cazut din cauza mandriei, isi dorea sa fie asemenea celui Preainalt(Dumnezeu), dar mare greseala pentru ca el nu a primit si puterea lui asa ca a fost cazut din randul ingerilor buni intr-un loc adanc numit Iad, care devienise casa lui, reusind ulterior sa manipuleze alti ingeri si oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| ElySa a răspuns:

Lucifer este Satan de acum si am sa iti zic povestea lui. La inceput inainte sa fie creati oameni lucifer era inger si nu numai era ingerul cel mai apropiat de dumnezeu. Cand dumnezeu a creat oameni Lucifer a inceput sa fie gelos pe oameni pentru ca credea ca dumnezeu ii iubeste mai mult pe oameni de cat pe el, ingerul cel mai iubit de dumnezeu pana atunci. Asa ca Lucifer a vrut sa alunge pe oameni crezand ca daca va scapa de ei va fi din nou cel mai iubit de dumnezeu. Asa ca ia convins pe Adam si Eva sa pacatuiasca ( sti si tu povestea cum a convins-o pe eva sa manance din marul nu stiu cum si ea la randul ei la ispitit pe Adam) si dupa cum sti adam si eva eva au fost alungati din cer. Insa Dumnezeu s-a infuriat pe Lucifer pentru ca ia convins pe oameni sa pacatuiasca. Ca pedeapsa pentru Lucifer, Dumnezeu sa hotart sa il alunge si pe el iar Lucifer sa rasculat impotriva lui Dumnezeu. Asa ca in timp ce zbura Dumnezeu ia fulgerat aripile rupandu-se si a fost trimis in iad ( deci iadul nu e al lui lucifer e creat de dumnezeu pentru lucifer) cand a cazut i s-au rupt oasele iesindu-i prin piele. Lucifer a ramas in iad ca un prizonier. Cu timpu i-au crescut coarne si copite de capra iar in locul aripilor de inger i-au crescut aripi de liliac mari si lungi care ii acopera spatele ca o pelerina doar din chip ia mai ramas ceva din frumusetea s-a din vremea in care era inger. In iad Lucifer e mai puternic ca oameni si ii tortureaza insa el nu conduce iadul ci este un fel de paznic. Iar oameni care ajung in iad pot sa mearga mai apoi in rai daca se caiesc acolo. Deci lucifer e un inger cazut din vina oamenilor

| Fantasy a răspuns:

E bun

| BlackScorpion07 a răspuns:

Uita`ti toti aici...Lucifer nu este Satana! Sunt 4 lorzi ai intunericului: Satan, Lucifer, Belial si Leviathan deci nu mai faceti confuzia ca lucifer e satan.Satan e satan,Lucifer e un inger al raului, Belial e Belial, si Leviathan e Leviathan deci... va rog nu mai spuneti lucruri fara informarebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucifer era assistant manager in rai. Fiind un aspirant feroce la titlul de CEO, a fost exclus din consiliul administrativ si mutat in beci, la arhiva. Se pare ca partea lui de actiuni a ajuns pe mainile lui SOV.

| Deeaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Buna
pai Lucifer este un drac.(satana)
se spune ca el este cel mai rau dintre toti draci
si ca el este foarte puternik
scrie si in biblie ca lucifer este un drac foarte rai
ei in total sunt 6 draci
iar lucifer este al 6 adica cel mai puternik
de aia (666) este numar dracului
acum ai inteles?
funda?

| LittleZu a răspuns:

Lucifer este diavolul. raised eyebrows

| rastaman590100 a răspuns:

Este diavolul. a fost un inger care se mandrea cu frumusetea lui. si a fost exclus sau ceva asa din rai. :)

pe wikipedia :

http://ro.wikipedia.org/wiki/Lucifer

| Anamaria8290 a răspuns:

Lucifer a fost fost ingerul lui Dumnezeu, din invidie sa transformat in ingerii rai, dupa numele lui Satana.

| pokystar a răspuns:

Depinde din ce punct de vedere vrei sa afli cine e Lucifer ...religios sau filozofic

| Mihaela_Miha_1998_bIHQ a răspuns:

Eu cred că Lucifer nu este un înger rău, iar ce s-a întâmplat între el și Dumnezeu nu poate ști nimeni, nici chiar în biblie nu poți găsi răspunsul, deoarece acolo sunt ipoteze diferite. Unde se vorbește despre regele din Tir, toți cred că se vorbește despre Lucifer. Ceva i-a întunecat gândirea și inima dar sunt sigură că undeva in inima lui regretă tot și încă mai are o fărâm de bunătate în el. El era doar trist deoarece credea că Dumnezeu nu-l mai iubește. De aceea i s-a întunecat gândirea și inima. Dar în realitate Lucifer este un înger bun.

| cathyrockthexes a răspuns:

Exista 6 demoni printre care si Lucifer.E adevarat ca el a cazut din rai dar nu din motivele mentionate in biblie.El pur si simplu nu era apreciat ci chiar era privit cu ciuda de ceilalti ingeri pentru ca era cel mai aproape lui dumnezeu. Iar pentru ca s-a auto-apreciat a fost alungat din rai. Iar ce ziceti voi despre iad sunt prostii. Iadul este "intuncat si sinistru" doar pentru ca asa a zis dumnezeu si pentru ca nu e raiul dar decat in rai unde tigarile, bautura si drogurile nu exista mai bine in iad unde le fumezi, bei si tragi cu Luciferwinking

| Fantasy a răspuns (pentru cathyrockthexes):

Exista mai mult de 6 demoni straight face

| ViPerXDs a răspuns (pentru Fantasy):

Ba nu..sunt 6..care dintre toti, lucifer/satan, e cel mai puternic, el a reusit sa manipuleze oamenii si ingeri sa pacatuieasca...