| sabin89 a întrebat:

Cineva mi-a povestit cum s-a dus la înmormântarea unui prieten drag, a cărui pierdere a resimțit-o dureros. Cel decedat fusese un om de spirit, inteligent și educat. Mi s-a părut interesantă întrebarea pe care și-a pus-o el. Având în față trupul prietenului mort, și-a pus întrebarea: oare acest trup a fost lăcașul personalității prietenului meu? O întrebare filosofică, aș zice eu.
Chiar, unde își are lăcașul personalitatea (spiritul) unui om? Poate veți spune că în capul individului. Dar unde, mai exact? În creier? Într-o zonă aflată în imediata vecinătate a creierului? Am citit undeva că s-ar afla la câțiva centimetri în spatele pupilei ochilor. Și că de aici ea ne aruncă, după caz, priviri înțelegătoare, drăgălașe, bănuitoare sau mânioase. Nu mi se par convingătoare aceste explicații.
Aveți o înțelegere mai bună?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ce vrei tu, nu știu (incă) nici cei mai mari specialiști in medicină/filozofie/tehnologie așa că hai să discutăm altceva

| gabicoo a răspuns:

Unii susțin că s-ar afla in secțiunea numită chiasma. Fără dovezi științifice.

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Secțiune a creierului.

| mastadont a răspuns:

Nu cred ca personalitatea să aibă un loc anume în corp, mai degrabă este suma tuturor acțiunilor, comportamentelor precum și a influenței mediului asupra individului de-a lungul vieții. Așa cum totalitatea organelor alcătuiesc un corp așa și totalitatea experiențelor din trecut alcătuiesc o personalitate. Dacă ar fi să aleg un loc aș spune că personalitatea este însăși creierul, orice modificare adusă creierului va afecta invariabil și personalitatea individului.

| Seba2013 a răspuns:

Puterea volitiva este tot una cu puterea rationala. Viata inseamna forta, energíe. Primul motor este la Dumnezeu al doile este spiritul. Al terilea este carnea. Insa carnea pe degeaba se mai zbate cateva secunde dupa ce spiritul s-a dus. Spiritul si personalitatea se alieaza pe parcursul vietii. Se aliaza, se dusmanec, etc., depinzand de ascultatea ta ca scop total de Creator.

Insa sfatul sagetilor mai marilor nostri este sa pasatram tacerea. Sunt useri aici care merg la guvern ca sa infórmeze despre statistica cualitativa a TPU-ului. Dupa aceea aia de la guvern trimit dupa noi o agentie de oameni care de disuaseaza sa nu mai vorbim de temele astea. Asa ca lasa muschiul mai moale pe TPU ca deranjezi serviciul altora. Psihologii, religiile, burdelurile ramane goale iar patronul isi scaunele goale si prafuite. Oamenii nu se mai inchina lor. Ce catástrofa si dezastru doamne!

Vezi Despre MATERIA INFORME, DYNAMIS, ENERGEIA (ca sa inveti MISCAREA trebuie sa stii MECANICA, FORTELE, etc.), ca eu nu sunt nimeni pe cand ei sunt cineva. Au studii, stiu ce mancati, in ce tara sunteti. Au studiat asa mult ca vin aici pe TPU sa si va raspuna la intrebari. Asa de mare este preocuparea politicilor fata de voi.

| Theo94 a răspuns:

Personalitate ≠ spirit
Asta daca te-ai referit la "spirit" ca si concept religios.