| guralivul a întrebat:

Cineva spune:"Daca gasesti un drum fara obstacole, probabil ca drumul acela nu duce nicaieri...". o fi adevarat?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

J.F.Kenedy a spus-o...
Daca n-ar fi obstacole, viata ar fi monotona, arida, previzibila... N-ar mai exista diferente intre oameni... Dac am fi cu totii grozavi, ne-am scalda in mediocritate...am ramane o masa amorfa de oameni...intr-un existentialism egal!
Lumea este frumoasa, tocmai pentru ca trebuie sa lupti pentru a supravietui, pentru a te inalta, pentru a ajunge la spiritualitate...
Obstacolele exista pentru a fi depasite...si pentru a afla cine iti sunt prieteni.
Cei care ocolesc obstacolele vor fi poate pusi sa reia cursa vietii...asta pentru a exista un bilant!
Viata este frumoasa si atunci cand cand ti se pare ca nu este...pentru ca este un act existential...chiar daca este marginita...este minunata cand sti s-o traiesti!
Asa ca este adevarat in cele spuse de J. F Kenedy... daca ocolesti ceea ce inseamna viata...care cuprinde bune si rele... bucurii si tristeti...si incerci sa le ocolesti...inseamna ca nu traiesti...ca nu poti sa-ti asumi responsabilitatile in cazuri importante din viata!

13 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Nu mi se pare o regula.

| moonY a răspuns:

Fals.toate drumurile duc la roma

| moonY a răspuns:

E universal valabil.happyde ce doar pentru femei?
eu stiam ca Londra e capitala shopping-uluilaughing

| lia a răspuns:

Cred ca se refera la faptul ca nu te ajuta pe tine cu nimic. Adica...cu cat iti este mai dificil un drum cu atat evoluezi mai mult. De obicei suntem tentati sa alegem modalitatile cele mai usoare de a trece prin viatabatting eyelashes

| ioanaa a răspuns:

S-ar putea. poate ai observat si tu ca atunci cand vrei sa faci ceva ce ti-ai propus, nu e asa usor, ai de luptat putin (sau chiar mai mult). Si de cele mai multe ori, drumul cel mai usor, nu e neaparat cel corect.

| Carmina_7293 a răspuns:

Se refera la viata...adica .iti propui sa realizezi ceva...si daca este foarte usor. daca nu ai de luptat cu nimeni pentru a-ti reazila ce ti-ai propus...nu ramai cu nimic... experienta. dar daca lupti pentru a realiza ceva.sigur o sa ramai cu ceva experienta si poate o sa te ajute in viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acela era Oscar Wailde si avea mai multa dreptate decit iti poti inchipui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ptr moony. E valabil pentru femei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ptr gbrltdr.As fi protestat dar deacum degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul depinde de cum privesti lucrurile- de ce fel de om esti- pesimist sau optimist- oricum este o vorba care zice ca daca nu ai nimic de pierdut inseamna ca nu ai castigat nimic ca sa poti pierde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O autostrada pe care sa pot accelera fara sa am obstacole in cale e exact cum ar trebui sa fie. Daca o iei totusi ca drumul este viata se schimba intelesul, deoarece viata cere obstacole ca sa arati cine esti la sfarsitul ei.

| silvia_2359 a răspuns:

Eu una nu cred ca exista drum fara obstacole.Ar fi deal sa existe asa ceva si in realitate.