| anonim_4396 a întrebat:

Cioran, poate cel mai mare filozof din istorie, spunea ca are convingeri doar cel care nu a aprofundat nimic. Ce parere aveti despre "convingerea" lui?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Îmi place cum ai formulat întrebarea. Sună foarte ironic.

Hai să încerc să-ți și răspund.
Cel care știe multe, aprofunzând, realizează cât de complexe sunt anumite domenii și cât de puține știe de fapt. Plecând de aici, putem să spunem că nu are convingeri, ci doar teorii și este mereu deschis la idei noi. Nu are idei fixe și puține, cum au cei cu viziuni înguste.

5 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Avea dreptate in sensul ca in momentul in care aprofundezi e ca si cind te-ai scufunda, sa spunem, in stiinta.Cu cit descoperi mai mult cu atit consideri ca nu ai descoperit inca nimic.Sau nu mai departe cunoasterea de sine, cu cit aprofundezi, te scufunzi in propria esenta cu atit e mai mare distanta in adinc si-ti dispar convingerile pe care le aveai inainte de.In schimb ia exemplu religiosilor sau ateilor de pe site. Unii sint convinsi ca Dumnezeu exista, altii ca nu.Crezi ca a aprofundat vreodata careva? Nu.Sint convinsi, atita tot.

| pcris a răspuns:

Cred ca, cu cat cauti mai mult adevarul ultim pe care sa te sprijini descoperi tot mai mult cat este el de relativ, pentru ca va trebui sa justifici de ce este el acel adevar folosind tot mai multe noi explicatii/argumente care la raindul lor ar putea necesita explicatii. Ajungi in final sa te trezesti ca deschizi tot mai multe "cutii ale pandorei". Cel care nu aprofundeaza sau nu isi pune intrebari ia lucrurile ca atare si le priveste ca pe certitudini.

| emmyl a răspuns:

Inteligentă și filozofică, de multe ori adevărată, dar nu totdeauna... Există și adevăruri absolute de care ești "convins" doar aprofundându-le. Ex: "gândesc, deci exist"

Pune niște muzică house că mă doare capul deja!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este exact invers. Cum poti fi convins daca nu aprofundezi? Daca iei totul ca atare, nu risti sa pari un bou indolent si ignorant?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E adevaratwinking cu cat aprofundezi mai mult cu atat esti influentat de alte opinii, de lucruri acceptate ca atare, de idei ce nu iti apartin etc. care iti distrug convingerile happy