| anonim_4396 a întrebat:

Citat din Cartarescu: Nu mă caut ca să mă găsesc: faptul că mă caut pe mine însumi este semnul că deja m-am găsit.

Cine poate sa-mi explice si mie asta? Ca eu nu inteleg

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Oamenii cauta mereu raspunsuri in lucrurile din exterior, cariera, familie, viata, dar raspunsurile se afla in interior.
Odata ce realizezi asta, si incepi sa cauti rapunsurile in tine, incepi deja sa te "trezesti", sa te gasesti pe tine, si sa-ti dai seama de anumite lucruri.

Este ca si cum ai fi credincios, crezi in Dumnezeu, intr-o zi incepi sa te intrebi ce si cum despre existenta lui, asta poate fi inceputul pieirii credintei tale, la fel si Cartanescu, nu mai trebuie sa se caute ca sa se gaseasca, faptul ca a inceput sa se caute, inseamna ca a realizat ca raspunsul este in el, si nu in exterior, moment in care s-a gasit pe sine insusi.