| Duhovnicul a întrebat:

Ciudat dar adevarat, conform acestui articol persoanele care vorbesc cu ele insasi sunt mai inteligente nicidecum nebune :-B Voi ce parere aveti? :-?

http://justseventhings.com/......elligence/

15 răspunsuri:
| Alien a răspuns:

In romana nu gasesti?

| a răspuns:

Cel mai destept copil din clasa rolling eyes vorbeste in timpul orei cu. el straight face oare asta sa fie secretu`?batting eyelashes

| c0rn3l1uss a răspuns:

Yupii, nu sunt nebun laughing
E prea mult de citit,hee hee sper să fie cum zici tu.

| Bacemi a răspuns:

Si eu mai vorbesc din cand in cand cu mine sa spun. Spun eu ca e necesar sa te intrebi unde ai gresit, ce drum trebuie urmat, cand sa faci pasul urmator. E util sa porti o discutie privata intre 2 ochi din cand in cand. Nu stiu daca asta arata ca esti mai inteligent, dar eu spun ca te ajuta destul de mult.

| GwenS a răspuns:

laughing si eu vorbesc singura.laughing e cam ciudat dar simt nevoia si sunt prima pe classa la invataturahappy. cred ca poate fi adevarat

| FemeiaPaiangan a răspuns:

Si bunica mea vorbeste singura uneori.laughing

| Duhovnicul explică:

@alien, scuze dar nu am gasit sad

| Duhovnicul explică:

@bacemi
da, despre asta era vorba ca persoanele care fac asta gandesc mai rational si "rumega" mai bine informatiile si astfel gasesc repede si eficient solutii pentru diverse probleme cu care se confrunta sau se pot auto-sfatui in legatura cu ceva happy

| UnCorazonLocoooo a răspuns:

Povestea vietzi mele ...in sfarsit, cineva care imi spune ca nu sunt nebuna...
eu vorbesc mereu singura,
de cele mai multe ori vorbesc cu mine tot timpul cand am o problema
si chiar mi s-a propus de cateva ori sa merg la psiholog big grin

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Raman la parerea mea totusi, cineva care vorbeste pe strada incoerent de unul singur probabil are buba sus. In articol pare a fi vorba despre un exercitiu care te ajuta sa-ti gasesti singur raspunsurile la intrebari, folosind conexiuni pe care nu le-ai fi folosit inainte sa-ti clarifici bine intrebarea si s-o delimitezi de alte ganduri care te preocupa. Dar aici depinde de abordarea fiecaruia. Am avut intrebari carora le-am gasit raspunsul in somn, practic m-am trezit cu raspunsul/rezolvarea in minte dupa ce ore sau zile nu mi-a picat fisa. Depinde de persoana presupun, si de modul in care iti pui ordine in ganduri, de cum decizi abordarea unui subiect, de modul cum ti-ai format deja anumite modele de rezolvare a unor situatii. In copilarie, imi amintesc ca uneori incercam sa-mi imaginez cum ar raspunde o persoana sau alta unei intrebari, vizualizam modele de abordare ale altora, probabil unele chiar mi le-am insusit ulterior. Oricum, oamenii au prejudecati, nu te-as sfatui sa incepi sa discuti singur in public, tin minte ca ramaneam un pic uimit vazand oameni normali, aparent seriosi, discutand singuri pe strada pana le vedeam firele de la handsfreelaughing

| lilboutique a răspuns:

Cel mai destept de la mine din clasa e cam silly si vorbeste singurbig grin hmmm o sa incep sa vorbesc singura laughing

| danut a răspuns:

Oare asta care o fi scris chestia asta s-a dus si la psihiatru inaine sa scrie articolul? O fi facand parte din cei ce vorbesc singuri? Ca sa nu se simta cineva ofensat, inainte sa faceti diverse declaratii, intrebati un doctor specialist in cele cu "calculatoru" si veti descoperii ca vorba "daca taceai, filozof ramaneai" si adaug eu, "intreg la cap", ramane o "vorba de foarte mare intelepciune".

| AndutzaAndu a răspuns:

Deci sunt (mai) inteligentă, nu sunt nebună laughing.

| ania a răspuns:

E mai bine sa vorbesti cu Dumnezeu decat cu tine insuti. Stiu ca pentru unii e acelasi lucru.Intru-un fel fiecare vorbeste cu el insusi, gandurile dialogheaza cu constiinta. Eu cred ca a vorbi cu Dumnezeu, chiar daca initial nu esti sigur ca nu vorbesti cu peretii, e cea mai inteleapta nebunie posibila.

| allyson a răspuns:

Intr-un fel e bine sa vorbesti cu tine insuti, ca iti poti clarifica mult mai bine unele probleme. Si eu am uneori obiceuil sa vorbesc singura laughing