| Alphawolf a întrebat:

Comparand Absolut Totul cu Nimicul vedeti vreo diferenta?

27 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Daca ne gandim la efemeritatea, fragilitatea vietii omenesti, pasibile a se sfarsi nu numai totdeauna, dar si oricand in moarte, intre tot si nimic nu exista nicio diferenta; oricum plecam din lume asa cum am venit:cu desavarsire goi; dar la nivel general totul si nimicul nu se confunda, fiindca daca TOTUL inseamna concreta PREZENTA, NIMICUL desemneaza desavarsita ABSENTA.Si atat cat traim, fie lung, fie scurt firul vietii fiecaruia dintre noi, preferam prezenta celorlalti si chiar a lui Dumnezeu in lume; poate tocmai fiindca creatorul pare ca nu ne raspunde, nu se lasa "pipait", omului i se pare ca e parasit intr-o eterna singuratate si percepe lipsa de semne ca pe o desavarita absenta. Poate ca absolut Totul nu ne-ar face mai fericiti, dar Nimicul cu siguranta responsabil de nefericirea umana; in ultima instanta, nevoia de certitudine este la originea atat a adoratiei cat si a contestarii divinitatii:e dorul creatiei de a-si intalni creatorul.Si una e sa crezi ca vei intalni Totul, si alta e sa crezi ca te vei risipi in Nimic; pana la urma, Alphawolf, tot la credinta ajungem, ca intotdeauna cand ne aflam in sfera ideilor abstracte, a spiritualitatii...

April
| April a răspuns:

Am spus deja:luand in considerare inevitabilitatea mortii pentru fiecare individ in parte, intre a avea totul si a nu avea nimic nu exista nicio diferenta; bogat ori sarac, omul tot intre patru scanduri ajunge. Dar daca trecem in planul vietii eterne a speciei, a avea inseamna prezenta tuturor beneficiilor acumulate prin experienta generatiilor si care inlesneste traiul uman, iar a nu avea inseamna absenta acestora.Pana la urma, in acest plan nu exista extreme absolute:nimeni nu le va putea avea vreodata pe toate dar nici in totala absenta nu va trai; ma gandesc, si par a se gandi toti, la sfera realitatilor materiale.Caci, daca ne extindem cu discutia printre idealuri, desigur ca toti cei ce viseaza la absolut, fie el adevar, iubire, onoare, traiesc si mor nefericiti.Pe masura ce privim mai sus sau mai departe si fugim dupa el, Absolutul se indeparteaza, deasemeni.Devine himeric...

| Alphawolf explică:

@Apache, nu, nu cred. Daca as fi crezut ca diferenta este evidenta nu mai puneam intrebarea. Lamureste-ma.

| Alphawolf explică:

@BebeStrumf, nu m-ai convins. Cu ce compari Totul? Toate comparatiile sunt in el, nimic nu este in afara Totului. Absolut Totul nu suporta schimbare, este in repaus, mort.

| Alphawolf explică:

@anabella, au aceeasi identitate.
@Nicotine, prin Absolut Totul eu inteleg tot ce putem gandi(orice ai cauta, inventa, imagina, le cuprinde) si mai cuprinde si ce nu putem gandi.
@April, Totul imseamana prezenta, iar Nimicul inseamna absenta, dar vezi vreo diferenta? Eu nu as putea alege intre Totul si Nimic. Deocamdata nu, doar daca ma convinge cineva ca Totul valoreaza mai mult decat Nimicul.

| Alphawolf explică:

@BebeStrumf, eu sunt de acord cu tine ca totul absolut indica prezenta, iar nimicul indica absenta, dar logic nu poate exista nici unul dintre cele doua. Poti alege intre alb si negru fara a avea motive? Poti sa spui ca totul este mai valoros decat nimic? Totul si nimic au acelasi pret - zero. Asta e asemanarea, sunt egale.
@danut, diferenta nu este esentiala. Ce spui tu ca exista, nu cred ca exista. Daca te raportezi la realitate este sens in ce spui tu, dar nu exista nici unul dintre cele doua, sunt doar niste presupuneri care indica prezenta si absenta, iar daca prin absurd ar exista nu ai putea alege intre totul si nimic. Crezi ca exista tot ce ne imaginam? Eu nu cred. Inca ceva, absolut totul nu poate fi constient, ca este plin si neschimbabil. Nu mai misca nimic, nu mai gandeste nimic, nu mai are suflu.

| Alphawolf explică:

Eu cred ca Totul este un Nimic, pentru ca este nefolositor fiind plin in sine.

| Alphawolf explică:

@Kronstadt, ce faci dai o valoare "nimicului"? "Nimicul" nu exista. "Nimicul" este un cuvant de orientare pe care il folosim pentru a indica absenta lucrurilor. Ce este este, iar ce nu este nu este.

Apache
| Apache a răspuns:

... diferenta e evidenta nu crezi?

| Razvan a răspuns:

Ştim ce e nimicul?
Ştim ce e absolut totul?
De fapt, habar nu avem. Oscilăm între date ştiinţifice şi filozofie.Două domenii contradictorii
Când zici nimic mintea te bombardează cu imagini bizare:o cameră goală, negru, o pădure toamna, un om mort, gaura neagra, peisaje de iarna.Aceste lucruri sunt departe de semnificaţa nimicului. L-am văzut vreodata? Putem să îl vedem? Nu ştim să îl definim d-apoi să îl comparăm

| danut a răspuns:

Da, diferenta este esentiala, a exista sau a nu exista, a fi constient sau a fi inconstient, a avea frigiderul plin sau al avea gol, a avea contul (portofelul, buzunarul) plin si al avea gol. Toate aceste minore exemple insumate la infinit ajung la intrebarea ta si raspunsul pe care il astepti (primele patru cuvinte din raspunsul meu).

| carminaburana43 a răspuns:

Am avut absolut totul cind eram fericita. Mi-a murit sotul dupa o boala lunga si niciodata nu o sa mai am absolut totul pentru ca nimeni nu ma va mai iubi ca el, doar daca exista rai dupa moarte si fericire vesnica unde sa ma intilnesc cu el dupa moarte si cu cei dragi.Nu pot spune ca nu am nimic pentru ca mai am pe cei doi copii. Dar as ajunge la absolut nimic daca i-as pierde.Atunci mi-as dori si eu sa dispar de pe suprafata pamintului ca nu as mai rezista sa ii pierd si pe ei.Pentru mine diferenta dintre absolut totul si nimica inseamna fericirea de a fii impreuna bine sanatosi in iubire cu ai tai si nimicul sa ii pierzi pe toti.

| YourDailyApple a răspuns:

Depinde ce intelegem prin TOTUL...
Daca acest tot inseamna tot ceea ce exista si nu exista in acelasi timp ar putea ca totul sa includa si nimicul, banuiesc thinking
Pe de alta parte daca vorbesti despre perceptia noastra asupra realitatii ( de ce experimentam ceva in loc sa nu experimentam nimic ), atunci e ceva ce tine strict de existenta noastra. Atata timp cat existam, vom experimenta ceva ( nu chiar totul ), iar cand trecem in nefiinta nu vom mai experimenta nici acel "ceva".
Nu cred ca se poate experimenta TOTUL, si mai ales simultan. Mi se pare imposibil acest lucru. Nimicul nu este o stare ce poate fi traita.
Salut!

| hominid dreak a răspuns:

Eu nu vad nici o diferenta deoarece Totul Absolut este abstract, fara continut palpabil si imposibil de imsusit.Asfel,dorindu-ti sa ai totul, nu vei avea de fapt nimic.Implinirea unei aspiratii, cat de mica ar fi, este mai mult decat sa vrei sa ai Absolut Totul, si sa nu ai Nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| Sconcsiş a răspuns:

Da, totul.

| FredFlintstone a răspuns:

Da una e sa mori de foame si alta e sa iti bati joc de painewinking

| Anddrea a răspuns:

O criza de filozofie? Eu vad o diferenta, una mare. Iti dai seama de asta cand ai totul si il pierzi. Sa vezi atunci durere cand nu ai nimic. Nu vezi nicio diferenta atunci cand nu cunosti totul. La fel cum nu stii ce inseamna fericirea daca nu cunosti tristetea.

| Zoet a răspuns:

Da! E o diferenta enorma intre Tot si Nimic. Ai Tot sau nu ai Nimic!
Dar imi place mai mult Nimicul! Dar aici nu ma refer ca nici chiar nimic, nimic. Ceva tot trebuie sa ai. O casa, mancare, haine etc.

Tot nu cred ca are nimeni; sanatate, bani, chiar de toate.

Daca vrei sa compari ceva cu totul. Iti zic eu un cuvant potrivit: sanatatea!
Pentru ca daca esti sanatos, daca ai sanatate ai de toate.
A
Parerea mea...
Pe curand!

| elly83 a răspuns:

Diferenta dintre tot si nimic nu se poate observa deoarece o singura clipa ai totul si in cealalta clipa ai nimic!

| Stefunny a răspuns:

Pai, nu as putea putea un egal intre Absolut Tot si Nimic, dar poti sa ai totul si sa simti ca n-ai nimic sau poti sa ai nimic si sa simti ca ai totul.

| Stefunny a răspuns:

Pai, nu as putea pune un egal intre Absolut Tot si Nimic, dar poti sa ai totul si sa simti ca n-ai nimic sau poti sa ai nimic si sa simti ca ai totul.

| Larisa7883 a răspuns:

De la cer la pamant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, care ar fi asemanarile?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este una. ceva ...sau putin e mai mult decat nimic si mai putin decat totul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciodata nu o sa ai nimic si nici totul mereu o sa lipseasca ceva chiar de ai fi stapan pe intreaga lume