Întrebare recomandată | RamcolL a întrebat:

Concepi arta fara emotie?(indiferent de tipul de emotie)

Răspuns Câştigător
| harciog a răspuns:

Poate in cazul in care cibernetica ar deveni arta.

18 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Nu,nu pot concepe arta fara emotii; ea insasi este nascuta din emotii,este exprimarea lor, luand forma frumosului. Emotiile neparasindu-l nici o clipa pe artist, pe tot parcursul creatiei, ba mai mult, il insotesc o viata intreaga.

| Arthur a răspuns:

Nu, nici măcar natura moartă. A fost o glumă, arta pe lângă faptul că exprimă emoţiile artistului care se încearcă să ne fie transmise prin fiecare produs cultural, ne pune în contact şi cu propriile noastre emoţii.

| Chαяtreux a răspuns:

Nu.

| Delicacy a răspuns:

În mod clar nu.Principalul rol al Artei este de a sensibiliza.

| CryChristiAN a răspuns:

Nu. Si emotiile au rolul lor privind arta.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu. Arta reprezinta exteriorizarea si transmiterea emotiilor.

| Hombre a răspuns:

Atunci nu s-ar mai numii arta.

| yonutz89 a răspuns:

Arta e o forma de exprimare a emotiilor. Exprimarea conceptelor rationale lipsite de sentimente nu este arta, e teorie stiintifica. E si ea buna la ceva, dar nu e arta.

| Deyutzikaa a răspuns:

Eu cred ca nu. Emotia declanseaza starile sufletesti care fac artistul sa faca o opera de arta. Daca nu exista emotie toate operele lui ar fi niste sabloane, fara valoare.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Tocmai emotia creata te face sa percepi arta. Daca nu-ti spune nimic, e ca zugraveala din holul blocului.

| Woodenpints91 a răspuns:

Iubesc doar născută din talent şi muncă, nu chestii mediocre despre care unii spun că transmit emoţii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nici nu vreau sa concep arta precum un robot.

| LolaLollita a răspuns:

Cred ca sunt singura care va zice DA. De ce? Atunci cand ajungi la un nivel superior de a crea si esti foarte bun la ceva, e clar ca orice creezi e arta, dar e posibil sa incepi sa realizezi opere "la comanda", "ce se vinde", fara ca sa simti ceva. Doar creezi pentru a vinde.

| Narcis2007 a răspuns:

Si eu as zice da...nu cred ca pictorii erau furiosi sau bucurosi cand pictau, probabil ca faceau totul din instinct iar celor talentati le iesea ceva cat de cat frumos...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arta fara emotie nu poate exista!

| DyNo a răspuns:

Categoric nu.

| mydarkestdays a răspuns:

Nu

| reihiuke a răspuns:

Da. Este o arta bazata pe matematica. O arta obiectiva nu poate fi bazata pe emotii subiective. (pentru ca doar din astea avem). Exista anumite cunoasteri care s-au pierdut si care studiau omul si arta din punct de vedere matematic si obiectiv. Astfel, daca vroiai sa transmiti un sentiment de bucurie, atunci trebuia sa stii ce anume provoaca bucuria la toti oamenii. Si in functie de asta, faceai acel lucru astfel incat el sa trezeasca la toti bucurie. Exista o cladire in Turcia, unde oricine intra, incepe sa planga. Asta inseamna ca a fost construita dupa o "matematica obiectiva" si nu facuta dupa ureche. Mai sunt anumite catedrale sau biserici vechi, unde daca intrii, simti nevoia sa te rogi (indiferent daca esti ateu sau nu). Aceste lucrari sunt facute pe o arta bazata pe o stiinta exacta, aplicata in functie de ceea ce vrea autorul sa transmita, iar ea are acelasi efect la toti oamenii.