| 123098lolol a întrebat:

Copiii contracta sau contracteaza mai usor bolile contagioase

12 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Sigur ca copii contacteaza bolile mai usor intrucat sistemul lor imunitar nu este puternic si se intareste odata cu cresterea nemailuând in considerare anumite boli specifice copiilor.

| Hombre a răspuns:

Am verificat @mira si desi pare pe dos asa este, inseamna si "A se molipsi de..., a se imbolnavi de..., a lua o boala.

mira
| mira a răspuns:

Iti raspund cu mare precizie. Poti sa ma verifici si in DEX."A contracta" inseamna printre altele si "a te molipsi". Corect este :Copiii contracteaza boala.

| alessia5158 a răspuns:

Contacteaza ( iau contact ), nicidecum " contracteaza"( fac un contract! )--- este ca si cum ai spune ca bebelusii fac un contract cu microbii care provoaca aceste boli!

| mgtow a răspuns:

Cred ca niciuna din aceste variante nu e buna.

Abh
| Abh a răspuns:

Da, copiii contacteaza bolile infecto-contagioase cu usurinta, datorita sistemului imunitar mai slab.

| darrio2007 a răspuns:

Unde e intrebarea? Da.

| adriangabor92 a răspuns:

Contracteaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contracareaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mira, desi tu raspunzi cu mare precizie, din punct de vedere gramatical - nu este corect ceea ce zici. Pe cand raspunsurile date de alessia5158 si Abh, sunt (cele) corecte (explica, care este forma corecta), din punctul de vedere al gramaticii.
Ayame, corect gramatical este: ''Copiii contacteaza...''.

| Biencush a răspuns:

Contracteaza

| me_5879 a răspuns:

Contracta