| Inferno a întrebat:

Cred ca am stat aproximativ 8 ore sa rezolv problema asta. Dar intr-un final mi-a iesit. (zic eu ca bine)

Intrebarea sunt in felul urmator.
Avem un cub format din alte 27 de cuburi. (ca un cub Rubik)
Cuburile sunt din lemn.
O termita se afla in interiorul unuia din cele 26 de cuburi de la exteriorul cubului mare.
Poate aceasta termita sa treaca prin toate cele 26 de cuburi exterioare si sa isi finalizeze drumul intrand in cel de al 27-lea cub din centru? Conditia este sa treca prin fiecare cub o singura data. Si termita nu are voie sa iasa la exterior.

1 răspuns:
| Trendson a răspuns:

Integrala din a^2