| EestiSodalane a întrebat:

Cred că trebuie să avem o discuție serioasă despre așa numiții "oameni violenți". Voi exprima o opinie foarte nepopulară și toți mă veți huidui, dar în opinia mea mulți dintre oamenii violenți sunt așa din cauaza unor traume sau boli, deficiențe vitaminice sau minerale, dereglări hormonale și alți factori care nu sunt în controlul lor. Știind asta nu ar trebui să fim mai empatici și înțelegători cu "oamenii violenți"? Oare ar mai fi violenți dacă n-ar suferi de dereglările biologice de care suferă? Și totuși suntem atât de porniți pe ei să-i judecăm și condamnăm...

25 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Logic, orice om de care spui tu violent, nu e asa ca ar vrea el, asa s-a nascut.
Ce spui tu de dereglari hormonale si alte povesti, vitamine laughing astea is basme. Violenta nu apare datorita unor deficiente de vitamine sau minerale, chestia asta e legata de cap, nu de picioare laughing

Totul este in mintea lor, iar mintea nu o ia razna ca ai avea tu deficiente minerale sau hormonale, n-are treaba mineralele, hormoni cu prefectura.
Omul violent este asa pentru ca asa este el fabricat. Poate fi temperat de anumite legi, pedepse ce se dau celor care nu se pot abtine.
Cu vorba buna mai rar spre deloc, mai ales daca n-a fost de mic cumva tinut, invatat sa se controleze.

Vinovati is cei care lau fabricat, cei care lau crescut, scoala, societatea, deci am putea spune ca societatea este cea vinovata, pentru mai toate bolile care bintuie omenirea la ora asta.

Daca ar fi existat de ceva vreme un control al natalitatii, sau al populatiei, in sensul sa nu fie lasati asa oricine sa faca copiii, poate astazi nu am mai fi avut asa multa lume bolnava si afectiuni de mai stiu eu cate neamuri.

Asa accidental pot aparea boli, dar poti elimina acele boali, nelasind acei indivizi sa se reproduca.
Il lasi sa fie fericit, poate sa faca sex, orice, dar nul lalsa sa faca plozi, pentru ca isi va transmite boala la copiii si aia tot asa, intr-un final ajungem unde sintem si astazi.

Natural, la animalele salbatice, la plante, exista selectia aia naturala, orice individ bolnav, slabit etc, se elimina singur, sau este eliminat de cei mai puternici.

La noi oamenii, nu zic sai eliminam, dar putem sai oprim dea mai duce mai departe defectele, bolile si specia umana sa fie ceva mai sanatoasa.
Ar trebui sa avem intelegere fata de noi, nu fata de cei bolnavi, sa intelegem ca drumul urmat acum nu este unul bun, sa luam decizii in privinta asta, sa amelioram specia, nu sa o tot afundam in boli si mai rau.
Dar cine sa faca asa ceva, nu-i nimeni curios laughing ba mai mult, oameni care gindesc asa is marginalizati, is considerati rasisti laughing asa cum probabil si eu o sa fiu la fel considerat de multi de pe aici, care vor citi ce am scris.

Dar eu nu vad ceva rau in a incerca sa vindeci un om, un grup de oamenii, sau o specie, chiar nu vad ceva rau in asta.

Nu am spus sa eliminam oamenii bolnavi, am spus sa eliminam bolile pe care le avem.
Eliminam bola, nelasaind pe cei bolnavi sa faca copii, e logic, asa eliminam boala.
Nui ceva grav ca oameni bolnavi sa nu aibe copii, deja sintem miliarde, asa ca nu-i probema ca se stinge specia, ca am disparea daca nu fac toti copiii.

Ma refer aici la bolile genetice, nu la afectiuni, gen ce ai spus tu defieciente minerale sau mai stiu eu accicente, pentru ca astea apar datorita unor cauze impuse lipsa de hrana, sau pur si simplu accidente, iti rupi un picior sau mai stiu eu ce, ala nu-i defect, nu-i boala.
Asta sa nu creada unia ca cine stie ce spun sau gindesc laughing

| gabicoo a răspuns:

Înțeleg că ești violent, de felul tău și vrei înțelegere!
Dacă vrei înțelegere - mergi la o crâșmă dintr-un Cartier rău famat, fă scandal și te fac ăia de acolo cuminte. La ei este ereditar - la tine este de prea mult bine.

| mastadont a răspuns (pentru gabicoo):

Parcă mai adineauri vorbeam cu el de moralitate laughing o fi pierdut-o pe undeva.

| EestiSodalane explică (pentru gabicoo):

La ce te referi prin tine și ei? Eu nu sunt violent

| johnnny123 a răspuns:

Sunt curios cât de mult ți-ai păstra empatia dacă te-ar lua unul la bătaie cu bâta pe stradă pentru că ai traversat pe verde dar el voia să treacă cu bmw-ul pe roșu.

Ai sta întins pe asfalt și ai spune "săracul de el, probabil are lipsă de vitamine"?

| J0B0MAT a răspuns:

Și eu și multe alte persoane pe care le știu avem/am avut traume, boli, deficiențe și multe alte probleme dar nu am devenit violenți.Nu, astea nu sunt o scuză.De aia oamenii violenți sunt pedepsiți, indiferent de boli și traume.Cei care sunt psihopați cu acte și au tendințe violente, criminale trebuie închiși cel puțin în spital.

| EestiSodalane explică (pentru J0B0MAT):

Nu a zis nimeni că-i o scuza si nu a zis nimeni că de la aceste deficiente dezvolti automat violenta ci invers, daca esti violent se poate descoperi usor ca ai anumite deficiente sau probleme hormonale. Organismul uman e prea complex sa zici ca functioneaza in ambele directii tot timpul.

| mastadont a răspuns:

De unde generalizarea asta cum că oamenii violenți ar fi mereu judecați? Mie mi se pare că societatea dă dovadă de multă clemență față de persoanele violente, să nu uităm că în trecut pedeapsa cea mai întâlnită era moartea în timp ce acum persoanele violente sunt ținute pe banii noștri ca la hotel.
În rest, mi se pare normal să judecăm persoanele violente în funcție de acțiunile lor. Nimeni nu are de unde să știe prin ce traume ai trecut acum 15 ani și nici nu prea interesează, trecutul e important doar dacă îl faci tu să fie, oamenii judecă în funcție de prezent nu de trecut.

| Seba2013 a răspuns:

Noi trebuie sa fim blanzi cu oamenii violenti. Pentru ca atunci cand raspundem cu violenta, atacatorul poate sa se camufleze si sa se victimizeze aratand cu degetul asupra ta ca tu esti violentul pantru así pastra puterea.

Spiritele relé din locul ceresc si guvernele pentru así pastra imaginea poate sa schimbe albul cu negru. Te ataca pe la spate, le plac esoterismul si atunci cand raspunzi cu violenta la violenta lor, incep sa se victimizeze si sa spuna ce violent esti tu. Ala care ii in parlament trebuie sa detina puterea. Cum o detine? O detine atunci cand ii se da controlul a tot ce este in societate. Tot ce este de la guvern in societate este made in parlamentari pentru a-si exercita puterea. Intreaba-i pe astia daca stiu sa aplice violenta pentru a-si pastra controlul social. Daca sunt la putere trebuie sa le domine pe toate, de aceea guvernul cauta sa politicizeze tot. Invatati tacticile dictaturii UE de la Seba2013. Era cat pe ce sa ii rup capul la un spirit rau din locurile ceresti insa si-au activat sicarii. Tu nu trebuie sa fii violent ci sa zaci in puterea celui rau. Tu trebuie sa fii bland si sa il astepti pe Iisus. Copiii din UE nu se inerveaza atunci cand un nelegiut provoca acte relé ci raman indiferenti si fericiti. Numai politistii se enerveaza tu care mergi la biserica nu ai voie ca te imbolnavesti. Tu trebuie sa practici relaxarea.

| Theo94 a răspuns:

Si din cauza mediului in care s-au dezvoltat, tu ai spus deja "traume", ele apar cel putin in majoritatea cazurilor in mediul lor.

| Seba2013 a răspuns (pentru Theo94):

Bravo, din cauza mediului sunt asa. El cum are gandirea particularista desfragmenteaza faptul si il arunca doar intr-o parte.

Omul este bun, mediul il face rau.

Violenta este o emotie adaptatoare la MEDIU. Cand cineva iti face rau tu te superi si il bati. Cand comunistii provoca violenta poporului, poporul iasa in strada si ii omoara pe fiii ceausisti.

Postularea lui nu este stiintifica pentru ca se rezuma doar la emotie si elimina mediul. Mediul este un factor subanteles din ecuatie, nu poti sa faci judecati fragmentate. Este un factor implícit fara de care postulariile/afirmatiile nu sunt stiintifice ci partiale.

Intr-o cultura unde avem atatia administrativi si scoli secrete este normal sa se arunce vina individului. Lor le plac umbra si sa nu faca parte din joc. Mie o administratoare mi-a spus ca daca vrea imi blocheaza dreptul la societate si ma margineaza cand vrea. Cand ei produc inflatie, Engels spune ca paralel incep sa si margineze oamenii.

| Theo94 a răspuns (pentru Seba2013):

"Omul este bun, mediul il face rau."
Omul este om, mediul social (si nu numai) contribuie la dezvoltarea lui, nu toti se dezvolta la fel pusi in aceleasi conditii si conditiile nu sunt aceleasi peste tot.

| Seba2013 a răspuns (pentru Theo94):

Daca tu razi la mormantare ci nu plangi inseamna ca traiesti antinatural. Nu ai Legea naturala INMUTABILA si universala in tine. Esti un omnin care locuieste dezordinea ci nu ordinea. Esti a-maníe la rau si indiferent cu morala.

| Theo94 a răspuns (pentru Seba2013):

Daca razi la o inmormantare poate sa nu insemne mai nimic, nu e ok, dar nici sfarsitul lumii nu este sa razi in contextul ala. Poate alt om din multime m-a facut sa rad sau tipul care a ras are probleme psihice, etc.

Si nu e obligatoriu sa plangi la inmormantari chiar si daca esti ruda apropiata. Si da, nu e ok sa razi la inmormantri dar nici nu nu e ceva metafizic sau altceva de genul daca razi sau plangi la o inmormantare.

| Seba2013 a răspuns (pentru Theo94):

Inseamna ca tu nu ai simturi. Nu esti om este masina. Toti simtim furie, algrie, tristete, etc. Si tú ai inscrise aceste emotii in personalitatea ta iar la timpul, momentul, circumstanta potrivita este normal sa simti astfel de emotii. Alta este ca tu te adaptezi la ritmul anumitor aparente. Insa intr-o sitatie reala daca iti pun detectorul o sa vezi ca ce uman si vulnerabil esti la stimul. Raspunzi la stimul. Stimulul vine din afara iar raspunsul de la tine. Daca cineva iti aviveaza manía sa vezi cum ridici piatra.

| Theo94 a răspuns (pentru Seba2013):

Da este NORMAL sa simti astfel de emotii in anumite contexte dar nu e obligatoriu sa le simti. Daca nu le-ai simtit in anumite momente nu inseamna ca nu o sa le simti pentru totdeauna (in timpul acelor momente). Si in acele momente in care nu ai avut acele emotii nu erai alta entitate, pur si simplu au existat sau nu au existat niste conditii care sa duca la formarea acelor emotii.

| Mindfulness a răspuns:

Sunt din cauza unor traume, boli psihice, tulburări. Sociopatii de exemplu de la traume repetate ajung sa devină și ei la randul lor abuzatori de orice fel.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

"Voi exprima o opinie foarte nepopulară și toți mă veți huidui, dar în opinia mea mulți dintre oamenii violenți sunt așa din cauaza unor traume sau boli, deficiențe vitaminice sau minerale, dereglări hormonale și alți factori care nu sunt în controlul lor."
Nu-ți face griji, nu te va huidui nimeni; știința modernă s-a pronunțat deja în favoarea ideii că nu există pe pământ crimă și, prin urmare, nu există nici păcat, ci numai flămânzi.
"Știind asta nu ar trebui să fim mai empatici și înțelegători cu "oamenii violenți"?"
Trebuie, într-adevăr, să fim "empatici și înțelegători", nu doar cu dânșii, ci cu toți pacătoșii, 'vasăzică cu toți oamenii, căci păcătoși suntem cu toții și fără mila lui Dumnezeu paradisul s-ar vedea pustiu. Și cum se zice și în rugăciunea domnească, Dumnezeu "ne iartă nouă greșalele noastre precum și noi iertăm greșiților noștri"; nu văd însă niciun motiv de ce cei care suferă de păcatul mâniei ar merita mai multă înțelegere decât cei ce suferă de cel al desfrânării, spre exemplu.
Însă nu e mai util pentru sufletul acelor oameni se le diagnosticăm comportamentul drept maladia spirituală care e, în loc să ne ascundem în spatele unor pedantrii materialiste?
Toate vitaminele și minarelele și toții hormonii tăi sunt numai niște subterfugii menite a lua responsabilitatea de pe umerii păcătoșilor, spre a-i face să se simtă mai bine în legătură cu păcatul lor.

| Giulia911 a răspuns:

Lasă că un om mai devine rău și dacă vrea, unii zici ca au direct pe dracu în ei, și nu au probleme de niciun fel. Un om care vizioneaza des filme violente ajunge intr-un final la fel de violent.

| Giulia911 a răspuns:

Dacă un om e rău din cauza unor probleme psihice serioase, atunci da, merita iertat, altfel nu. Nu sa îl iertam că vai doamne" săracu asa a văzut în familie".

| EliLeli a răspuns:

Parerea mea: du-te si ia-i in brate! Vezi daca le trece.

| Diana4you97 a răspuns:

Dacă vrei să fi mai înțelegătoare cu un om violent înseamnă că nu ai beneficiat tu de violența lui. Violența trebuie pedepsită nu înțeleasă.

| EestiSodalane explică (pentru Diana4you97):

Nu sunt fată și nu cred ca o sa ma intalnesc cu un om violent pentru ca sunt mici șanse ca 2 oameni violenti sa se intalneasca laughing laughing laughing

| Giulia911 a răspuns (pentru EestiSodalane):

Aa,pai zi-ne Ted Bundy asa, ca pe tine vrei sa se scuzam degeaba.