| Smile_9049 a întrebat:

Credeti ca ar merita sa uitati anumite lucruri/aspecte neplacute din viata voastra? Exista ceva ce vreti cu adevarat sa uitati?

Răspuns Câştigător
| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Sunt o groază de lucruri pe care aş dori să le uit. Să le arunc într-o încăpere întunecată şi să nu mai ştiu de existenţa lor marcantă.
Da, ar fi absolut bestial asta, dar ştii--nu prea poţi să faci asta.
Amintirile neplăcute ne definesc, deoarece din întâmplările neplăcute - care se transformă în animtiri, logic - învăţăm, ne maturizăm.
Sunt ca o oglindă a personalităţii noastre. Ne reflectă în totalitate.
Îţi poţi face mereu o părere despre o persoană doar auzindu-i trecutul şi cunoscundu-i greutăţile prin care a trecut. happy
Nu merită să le ştergi. Viaţa te pune non-stop la încercare, şi mereu se va întâmpla ceva rău, neplăcut. Nu contează cât de departe sau cât de repede fugi. Nu prea vei putea scăpa vreodată de ele, sau de tot ceea ce reprezintă trăirile neplăcute pentru tine.
Multe lucruri vreau cu adevărat să le uit, dar nu văd rostul. Da, viaţa mea ar fi cu o centimă mai puţin complicată, dar sunt sigură că se va întâmpla ceva care să ocupe şi acea centimă lăsată liberă.
Nu pot fugi la nesfârşit.

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| costis a răspuns:

Cred ca e bine daca poti sa treci peste relele care vin de la cunoscuti. Cum s-ar spune sa ierti din inima. Desi nu intotdeauna e usor.

| FuckOnCocaine a răspuns:

Bineînțeles! Aș dori ca toate lucrurile neplăcute de care am avut parte până acum, să fie șterse cu buretele. Din cauza lor, din cauza faptului că nu pot fi uitate, crește teama de oameni și spiritul de autoconservare primează!

| HelpMeNow a răspuns:

Nu se poate uita nici un lucru neplacut sau placut, tot ce poti face este sa il dai deoparte big grin dar nicidecum sa il uiti big grin este imposibil

| mihaibr11 a răspuns:

Nu as vrea sa uit nimic, mai ales lucruri neplacute, situatii dificile, greseli, pentru ca din ele am invatat de fiecare data si acum pot sa vad lucrurile altfel. Ciao

| VladConstantin20 a răspuns:

Daca merita? Da. Daca se poate? E mai greu.E foarte usor sa vrei sa uiti,sa stergi absolut tot cu buretele,sa treci peste si sa lasi in trecut.Da,chiar e usor sa spui acest lucru,poate chiar sa-l faci dar orice ai face, amintirea ramane, cicatrici si urme te marcheaza si nu le poti "trata"asa de usor pe cum pare.Cati dintre noi nu am spus "A! Faza aia? Mda am uitat-o,nu ma mai intereseaza, am trecut peste" dar de fapt inca ne-a ramas adanc intiparita in minte sau in inima sau chiar in ambele? Cati dintre noi nu au spus ca le-a trecut ceva? Dar ca orice rana, lasa un semn.Acum de mine. Daca vreau sa uit ceva? Sunt multe lucruri care m-au ranit sau inca ma ranesc, si am vrut sa le uit, sa le las in urma dar n uam reusit.De ce? Pentru ca la momentul respectiv au durut atat de tare incat m-au "marcat" deci e foarte greu sa le uit.Sincer,da chiar exista mai multe lucruri pe care as vrea sa le uit sau mai bine, nici sa nu se fi intamplat sad

| astrid_2414 a răspuns:

Daca sunt lucruri mai marunte se pot uita, dar cand vorbim despre ceva serios, ce ne-a marcat existenta nu prea exista sanse sa uiti, decat sa te consolezi treptat, treptat. In subconstient ramane totul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmmm...tare bun ar fi un pensiv!

| Danyel a răspuns:

Da ...amintirele neplacute.

| smile4mee18 a răspuns:

Nu! Fiecare neplacere din viata te face mai puternic.:*

| Sindrom a răspuns:

Da! fosta mea prietena straight face

| Hanara a răspuns:

Eu nu cred ca cineva ar vrea atat de mult sa uite amintirile neplacute deoarece ar putea uita si invataturile care le-a desprins din ele... Dar uneori este un lucru bun sa uiti unele lucruri, sau mai exact sa te gandesti ca nu s-au intamplat cu adevarat.