| noreligion a întrebat:

Credeti ca biblia este de inspiratie divina?
http://en.wikipedia.org/wiki/Jesus,_Interrupted

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

@neoreligion, pai si tufele mai vorbesc cate-o data daca interlocutorul are zurgalai la cap.Biblia este o istorie veche romanţată a poporului evreu si nu are nici o legatura cu vreo divinitate, si pe buna dreptate de o viata vreau sa vad si eu o divinitate si nu reusesc, multi zice ca nu o vad pentru ca nu cred, aiurea eu ii zic prosteala pe fata.Toate acestea sunt sunt scornituri ale unor oameni iar cei care cred neconditionat au inclinatie catre mistic.Religia este una din marile utopii ale lumii alaturi de comunism. O alta "evanghelie" a lui Karl Marx care s-a inspirat din dialectica filozofica lui Hegel adoptand ideile lui Saint-Mont socialismul utopic isi scrie propia dialectica in termeni materialisti si impreuna cu Friedrigh Engels publica primul capitol al noi "evanghelii" in 1848 "Manifestul partidului comunist" cu motto-ul "Proletari din toate tarile uniti-va!". Nu s-a unit toti dar mai mult de jumatate din populatia planetei a gustat din aceasta "fericire" care pana la urma a fost aruncata la ghena de gunoi a ineptiilor si erorilor umane.Religia si credinta inca rezista si va rezista multa vreme de acum inainte pentru ca insusirea ei este libera si neconditionata (exceptie facand unele tari islamice) avand caracter de grup sau individual, impleteste pilda si misticul, aceste doua elemente fiind inca atractive firii si spiritului uman a marii majoritati a omenirii.

10 răspunsuri:
| Dmonik a răspuns:

Cum as fi vrut sa raspund, insa acum, singurul lucru care imi vine in minte e ca ar fi de inspiratie bahica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yesreliogion

| Adyr0 a răspuns:

Textele originale in ebraica si greaca sunt din inspiratie divina. Acuma ca unii au modificat traducerile ca sa-si suporte doctrinele e cu totul altceva. De aceea e bine sa ai mai multe versiuni, traduse din textele originale de diferiti oameni, in diferite limbi (engleza, romana, spaniola samd) ca sa vezi cum sta treaba. Nu e bine sa ai doar o singura versiune.

| noreligion explică:

Da Ady, insa ce facem ca evreii recunosc ei singuri ca Vechiul Testament este o colectie de povestiri culese din popor.In afara, bineinteles, de Tora? Insa si aia este cu dus si intors, chipurile i le-a dictat Dumnezeu lui Moise pe cand acesta vorbea cu o tufa.

| Alphawolf a răspuns:

Nu. Biblia afirma ca divinul ne-a proiectat dupa chipul si asemanarea sa, insa noi prin constructie avem un caracter "putin" diferit de caracterul divinului biblic. Divinul in Biblie ne indeamna la un comportament ireal, insa sunt pasaje in Biblie in care comportamentul lui(divinului) nu este o pilda buna, este in contradictie cu ceea ce ne indeamna, apoi sunt pasaje in Biblie in care se intelege ca, logica lui este aberanta in conformitate cu a noastra. Eu personal pe creatorul universului nu-l pot gasi in aceasta carte. Din toata povestea biblica se poate intelege ca, aceasta carte este conceputa pentru a manipula masele(bine si rau, rasplata si pedeapsa...).

| ania a răspuns:

Da cred ca este de inspiratie divina. Faptul ca in ea sunt relatate si fapte reprobabile ale unor personaje ajunse legendare, ex David, mie imi spune ca este o carte onesta, care descrie viata cu bune si cu rele. Biblia nu aproba tot ce relateaza. Faptul ca spune de ex ca David a fost iertat si iubit de Dumnezeu, (chiar daca a fost lasat sa sufere unele din consecintele faptelor lui) si dupa ce a comis fapte grave conform Bibliei, gen crima, adulter ma ajuta sa intleg cum poate iubi si ierta Dumnezeu oameni imperfecti ca mine.Pentru mine Biblia e cea mai importanta carte a vietii mele, pe care o citesc in general zilnic, meditez asupra ei, incerc sa retin fragmentele care imi plac in mod deosebit si eu consider ca mare parte din fericirea ( ce vine din incredere, fidelitate, sens in viata)din viata familiei mele i se datoreaza.

| Parmalat a răspuns:

Nu, Biblia este o smecherie jidaneasca prin care jidanii au bagat in sclavie Europa si au prostit-o 2000 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia smecherie jidaneasca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunteti tocilari astia care ati raspuns

| ileanaadrianastan a răspuns:

Nicidecum. Thora nu i-a fost data lui Moise pe muntele Sinai de catre Dumnezeu. Evreii antici au scris-o si in ea este prezentata o viziune primitiva a Atotputernicului. La concluzia aceasta au ajuns Rabinii luminati ai secolului XIX (Abraham Geiger si Samuel Holdheim). Creatorul Universului exista, este unic si incorporal, dar nu A contactat humanoizi semicivilizati. Cei mai multi evrei cred asta (reformatii, conservatorii si reconstructionistii). Ortodocsii evrei inca se opun curentului progresist, dar numarul lor este mic.