| ileanaadrianastan a întrebat:

Credeti ca D-zeu poate procrea fii humanoizi cu pamantencele? Credeti ca Iisus/Jeshua a fost fiul lui D-zeu? Trebuie sa raspundeti la aceasta intrebare tinand cont de faptul ca D-zeu este un Spirit. Care Spirit nu poate patrunde in planul fizic niciodata. Si este un Spirit neutru, nici masculin, nici feminin. Daca D-zeu este prezentat ca avand genul masculin in Biblie, este deoarece in ebraica nu exista genul neutru. Iar referirile la antropomorfism trebuie considerate metafore. Numai fraierii le iau ad litteram si gresesc fundamental. Dar Creatorul Universului este de genul neutru.

Răspuns Câştigător
| ReuvenMeir a răspuns:

E clar ca numai freierii pot crede gugumania asta cu Jeshua fiul lui D-zeu. Numai Adonai stie cat am avut de patimit noi, judeii, de pe urma tampeniei crestinilor! Oi vei! Trebuie sa inteleaga si ei ca D-zeu este un Spirit etern, omnipotent, omniprezent, atotcunoscator, perfect, moral, just etc! Dar vor fi asa de inteligenti incat sa inteleaga? Mai ales ca au probe beton, super validate stiintific.

30 răspunsuri:
| XtremeDemon a răspuns:

In primul rand Dumnezeu Duhul Sfant Si Hristos sunt un duh adica toti la un loc inseamna 1 ei sunt 1 al 2 -lea Dumnezeu e deasupra tuturo adica deasupra timpului si spatiului... D-zeu spirit? fii serios.