| costis a întrebat:

Credeti ca exista lucruri prea simple pentru a putea fi intelese?

Răspuns Câştigător
| morningstar a răspuns:

Da, sunt multe lucruri pe care le privim, dar inchidem ochii si nu intelegem ca sunt create de Dumnezeu, nu acceptam aceasta si ni se pare prea simplu sa fie facut de o Mana de Sus.

8 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Bineînţeles. Fericirea e unul din ele.

| NickiMinaj a răspuns:

Da. spre exemplu, viata.

| costis explică:

Roxa, nu stiu daca te-ai gandit la viata in societate sau viata ca fenomen (microfizica, microbiologie, medicina ). Cred ca nici una nu e simpla, insa sunt de acord daca ai vrut sa sugerezi ca viata in societate ar trebui sa fie simpla, si ar putea sa fie simpla daca nu am avea noi atatea dorinte, planuri, "target-uri"... Ma gandesc la ce a devenit "viata" pentru un copil de gimnaziu. Si nu prea vreau sa ma gandesc ce este pentru un student sau un angajat.

| Just1dream a răspuns:

Da. e tare ciudat, dar da happy sti cum se spune ca lucrurile simple sunt de multe ori cele mai greu de facut, ca in lucrari si teste gresesti de multe ori tocmai la lucrurile foarte simple, iar uneori lucrurile simple sunt cel mai greu de inteles.
noi oamenii sunt tare complicati...

| Shery a răspuns:

Exista lucruri prea simple ca sa poata fi intelese si vor exista intotdeauna oameni prea complicati ca sa le priceapa.

| Shery a răspuns:

@costis: cred ca ea vede viata ca pe un lucru simplu asa cum o vad si eu: pentru un om normal(sa nu ne bagam in cazuri aparte ale unori oameni bolnavi grav), in general, viata pur si simplu curge. Se desfasoara si isi urmeaza cursul. Nu cred in destin, asa ca binenteles ca ader la opinia ca tu iti creezi calea pe care vrei sa mergi, insa viata e simpla: e suficient sa te preocupi de fiecare zi in parte, pe rand. Si totusi, nu ti se pare ca intotdeauna incercam sa gasim definitii care mai de care mai greu de inteles acestui lucru simplu?
La fel stau lucrurile si cu dragostea de exemplu, cel putin pentru mine. Dragostea este un lucru simplu. Insa atunci cand suferi, incerci sa o faci sa para atat de complicata!
Concluzia mea e ca majoritatea lucrurilor sunt simple, noi suntem complicati!

| RwkY a răspuns:

Da, un pahar de apa, un creion, ce intelegi din ele?

din creion, eu inteleg un instrument de scris, prin care iti pot exprima gandurile pentru perioada nedeterminata, dar in acelasi timp sa stergi si sa modifici o greseala, daca se iveste, un creion poate fi folosit si pentru desenat, sa desenezi linii frumoase, curbe, sa desenezi un corp frumos al unei fete, sau un peisaj superb, un creion are 3 componente, capul, cu care scrii, corpul, si fundu', cu care stergi (daca ai guma, daca nu ramane fund simplulaughing )moment funny, creionul este mai mult decat un simplu creion, cu el poti da nastere ideilor tale, este aparatul prin care te poti exprima, in scris, sau in schite.

| RappaDanny a răspuns:

Sigur ca exista.
Acest raspuns e mult prea simplu pentru a putea sa il intelegi.