| chuckmanson a întrebat:

Credeți că găurile negre ar putea distruge Universul într-o zi?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu au cum, sunt stele colapsate.
Galaxii, 2 ori 10 la a 11-a, numărul de stele din galaxie, 2 ori de 10 la a 11-a, le inmulțești și vezi ce inseamnă universul cunoscut azi.
Câteva stele colapsate nu pot să îl distrugă.

| darrio2007 a răspuns:

Nu. Gaurile negre sunt precum cateva picaturi de lapte intr-un ocean.

| Darkmagic a răspuns:

1. Gaurile negre sunt fenomene gravitationale extreme.
2. Universul se afla in expansiune, si odata cu el, TOT ce acesta contine.
TOT ce se afla in el, de la atomi, pana la stele, gauri negre, galaxii, roiuri de galaxii, etc, SE MISCA.
Nimic nu sta pe loc.
CAND gravitatia va putea distruge universul?
Doar (si numai atunci) cand expansiunea acestuia se va opri.
Einstein. :D
Mai simplu de atat, chiar nu se poate explica.
Universul se opreste din expansiune, gravitatia invinge, si ai fenomenul cu numele "Big-Crunch".
Daca universul nu se opreste, Gravitatia pierde lupta, si ai un alt final: "Big-Rip", punctul 5 de la acest raspuns.
https://www.tpu.ro/go-to-answer/13766213/

| Nilsson a răspuns:

Vom trai si vom vedea happy

| Rd79 a răspuns:

Nu