| anonim_4396 a întrebat:

Credeţi că Illuminati sunt "stăpânii din umbră"? Sunt marile puteri ale lumii doar nişte pioni mânuiţi în secret de această veche confrerie? Controlează Illuminati sistemul bancar mondial după bunul plac?
Orice părere sau informaţie nouă este binevenită.

18 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Asa cum a spus si @thealchemist, masonii controleza finantele lumi si tot ei sunt generatorii de crize.

| thealchemist a răspuns:

Nu, masonii controleaza bancile.

| thealchemist a răspuns:

Nu au avut nici o legatura. au incercat sa-i infiltreze, au esuat si de atunci au disparut ca organizatie. nu sunt acelasi lucru sau aliati, au fost dusmani si illuminatti au pierdut.

| DakotaRoyse a răspuns:

Cum să fie din umbră dacă se numesc Illuminati? Nu s-ar da de gol singuri? big grin

Sincer, presupunând că treaba există, e mare, pfff, globală, ajunge şi pe Lună şi pe Pluto. Păi, ce-ar trebui să ne intereseze pe noi, furnicile? Sunt chestii mai importante în viaţă decât să ne batem capul. Chestiile de genul sunt ca extratereştrii, ştim că există, da' mai puţin cu dovezile şi argumentele laughing

| Inferno a răspuns:

"Credeţi că...""
Chiar conteaza atat de mult ce cred altii?

| William a răspuns:

Ti-as spune ce cred eu despre Illuminati, dar o sa zici nu vrei sa auzi despre asa ceva. Totusi iti spun ca daca chiar exista o organizatie ca asta care controleaza sistemul bancar si mai stiu eu ce, ei sunt niste marionete, sunt printre cei mai influentabili oameni din cati exista dar nu isi dau seama de asta.

| William a răspuns:

Parerea mea are legatura cu religia, nu cred ca ai intelege ceva daca m-as apuca sa iti explic.

| William a răspuns:

Ce ma retine? Am incercat sa explic si altora diferite lucruri despre religie, erau atei si nu au inteles nimic din ce am explicat. Cred ca nu ai intelege fiindca nu cred ca esti aproape de Dumnezeu si nu cred ca stii nici macar Crezul. Vad ca tot insisti sa iti explic si fiindca mi-e somn o sa fiu foarte scurt si la obiect. Am spus ca daca ar fi cineva care sa conduca lumea din umbra, mai mult ca sigur ar fi bogati, mandri de ce au realizat in viata si probabil atei (probabil). Deci ar fi cazuti in pacat si nu ar fi prea greu pentru cativa diavoli sa ii puna sa faca ce vor ei. Poate nu stii dar acele cipuri despre care se spune ca au numarul 666 pe ele au fost facute de oameni care se presupune ca stiu ce fac, savanti cu multe facultati etc. Si totusi niciunul nu a facut nimic ca sa inlocuiasca numarul ala cu altul. Probabil nu li s-a parut important. Acum omul care a fost seful echipei de cercetare pentru cipurile alea s-a pocait si spune tuturor sa nu isi puna cipurile, oare de ce? Acum lasa-ma sa ma culc.

| William a răspuns:

''Ce te face pe tine să crezi că "nu sunt aproape de Dumnezeu "? '' Pai nu vad eu un credincios care sa faca atat rau cat se presupune ca au facut illuminati, ma refer la 11 septembrie, pentagonul si cine stie de ce ii mai acuza lumea.

| Wøodenpints a răspuns:

Nu vă mai lăsaţi prostiţi de mass-media.
Nu există nici masoni nici illuminati, iar dacăexistă nu au ce să vă facă.

| Dumnezău a răspuns (pentru Wøodenpints):

Pai,herghelie,atunci cine ne detine ca pe papusi? Masonii sunt niste hazlii minori, ce stau in loje, iar Illuminati a capatat noi intelesuri fata de societatea anti-religie si anti-prosteala ce era acum vreo 250 de ani.

Nu e vorba de teoria conspiratiei, e realitate.Nu zic de idiotienii de videclipuri si filme asa-zis ezoterice, ci doar de prosteala si apatia constanta indusa oamenilor de NWO-ul ce nu fiinteaza ca organizatie, ci in forma de curent.Nu te-ai intrebat niciodata de ce e tot mai mult circ si paine,se imputineaza oamenii inteligenti,bancile incep sa-si bage cucu' in clienti,iar SUA ratifica NDAA care permite armatei sa intervina peste cetatenii normali? Neimportant exemplul cu NDAA...e clara tendinta spre tot mai putina libertate,"cooperare"(asta chiar e amuzanta),prietenie intre state, coeziune si alte frectii. Directia e clara. Daca am crede ca exista un sistem mondial guvernat majoritar de noi, pufanii, am fi prea naivi.Da' nu detaliez, ca ar fi prea mult de scris.

| Hombre a răspuns (pentru Dumnezău):

NDAA, ha ha, mistoaca vrajitorie, pe motivatia luptei impotriva terorismului, ia procopsit pe americani servandule o placinta cu indulcitori sintetici, un fel de Legea Martiala mascata pe fondul luptei impotriva terorismului si astfel guvernul are un control la cheie impotriva oricarei persoane. Si cand te gandesti ca asta se imtampla in tara care era numita bastionul democratiei.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Dumnezău):

De ce, de ce-ţi pasăatât de mult de astfel de nimicuri? Nu-i mai simplu să te pişi pe ei?

| Dumnezău a răspuns (pentru Wøodenpints):

Exact.E cel mai simplu lucru din lume sa fii ignorant, sa te faci ca nu vezi si, cum ai zis tu, sa te pisi pe ea de treaba.Dar asa am deveni alge, sau ceva asemanator.Mai ales cand vine vorba de violul constant la care suntem supusi de "liderii nostri" nu pot sa inchid ochii.

Nu-s genul de om "Ti-am spus eu!", da' cred ca sunt destui maidanezi prin Galati.Stii ca unii au etichete la urechi.Ei bine, povestea cu cipul e de copii de maxim 7 ani, dar o sa se vina cat de curand cu niste gogosi in fata oamenilor, cum ca vom trebui sa fim etichetati.N-am cum sa ma pis pe ea de treaba, cand niste diavoli in costum tin sa ne muste de cur pe toti si sa ne secatuiasca.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Dumnezău):

Păi,singura variantă ar fi să-i identifici pe diavolii ăia la costum care muşcă, şi să le pui barda-n beregată. Sau să le propteşti un 9mm în cerul gurii.
Aşa, cu vorbitul, nu rezolvă nimeni nimic, şi decqt sa-mi răceasc gura de pomană, prefer să mă piş pe ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Realitatea e mult mai complicată decât o relatează teoreticienii conspirațiilor clasice, precum asta. E interesantă tendința omului de a se îndrepta spre teoriile care prezintă o imagine simplificată a lumii și clasei conducătoare și dominante - Dumnezeu, acum masonii, Illuminati. Identific un patern aici.

| Illvix a răspuns:

Http://armageddonconspiracy.co.uk/
Daca termini prima pagina vei ramane cu niste intrebari mult mai interesante.