| ileanaadrianastan a întrebat:

Credeti ca in Univers exista "Sfanta" Treime?

13 răspunsuri:
| Fvn a răspuns:

Nu.

| jony a răspuns:

Buna! Da cred in uniunea a celor trei ipostaze divine.Cat ca nu imi place sa fac parte la o slujba Bisericeasca si dintr-o anume secta, dar ma rog in fiecare zi la Dumnezeu! Si fara Dumnezeu-Tatăl, Dumnezeu-Fiul și Duhul Sfânt.Nu as putea sa misc un deget, nici macar pentru o secunda.happy

| bubblesx a răspuns:

Dumnezeu este dupa mine. parerea meahappy!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cred.fiindca Dumnezeu este in cele 3 ipostaze, mai inainte de toti vecii.

| Incubus a răspuns:

Depinde la ce te referi:daca intrebi de existenta lui DZ ca o treime nu, nu cred. dar mai este si o alta latura a treiului, triunghiu, care este foarte des folosit atat pentru calitatile acestei forme geometrice cat si pentru unele presupuse forte benefice ale lui (probabil din aceasta cauza a si pornit idea sfantei treimi, parerea mea)deci o existenta a unui trei in univers cu o presupusa forta tot asa ca a lui Dz (adica tot presupusa)daca vei cauta vei gasi triungiul la loc de cinste in diferite domenii, de ex in constructii, diferite reprezentari si diferite forme create doar di triunghiuri, parerea mea este ca nu calitatile triungiului vin de la Dz(adica pentru ca este o forma folosita de Dz )ci invers(ca din cauza calitati triungiului a fost asemuit si lui Dz, eu cred ca daca nu ar fi fost acest triunghi atat de privilegiat si plin de forta probabil nici Dz nu ar mai fi Sfanta treime ci o alta forma geometrica )

| eden_8846 a răspuns:

Intrebare: Crezi ca extraterestri au un Dumnezeu?

| karellen a răspuns:

Nu, la fel cum nu exista nici Sfanta Doime, Sacrul Unu sau Cvartetul Magic

| Gospell a răspuns:

Da

| Alphawolf a răspuns:

Nu. In univers nu exista nimic sfant.

| dany4ok a răspuns:

Daca nu ar exista ar fi haos nu ar exista regului (poruncile) nu ar exista scop pentru. care sa traiesti corect bla bla bla...

Pana la urma cred ca exista

| AvalohAlyn a răspuns:

Cei ce cred in Hristos, in Dumnezeu cred si in Sfanta Treime.Pentru ca asa ne-a spus Hristos si asa a lasat Dumnezeu sa stim ca exista Tatal, Fiul si Duhul Sfant care impreuna fac Creatorul, pe Dumnezeu. Iar armonia din Univers afirma acest lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I IOAN 5/7. Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul şi Sfântul Duh, şi Aceşti trei Una sunt.

| Marcian a răspuns:

Da, cred.