| MortemAeternum a întrebat:

Credeti ca mass media ne influienteaza pe noi, sau noi pe mass media?(ma refer la cerere si oferta *rating)

3 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Da, ne influenteaza...dar acum nu mai este un lucru rau pentru ca ne-am obisnuit. Mass media ne arata ceea ce vrem sa vedem pentru a ne mai taia din elanul de a dori sa aflam adevarul. Deci, practic mass media este un fel de hipnoza.

| KyraW a răspuns:

Mass media ne influenteaza pe noi, dar cu ajutorul nostru, al oamenilor.Artisti,specialisti in oamenii, in minte acestora si in anatomia acestora ne diseca incet incet ca sa gaseasca metode de manipulare cu ajutorul artistilor, si (cum si spus si tu) al mass-mediei.Lucrurile placute noua ne fac sa cadem orbeste in plase care le aduc lor paine pe masa.Nu ma refer la conspiratii si la ate prostii,dar suntem controlati inconstient,poftim,si le facem pe plac mai apoi. Daca am fi cu totii celebrii si am avea toti vieti publice, am putea controla fiecare in parte cum este aceasta, am putea sa ii facem sa ne cada la picioare.Interesant cum oamenii se tradeaza intre ei, nu?

| didina6850 a răspuns:

Pai ii o chestie reciproca. Cererea vine de la consumator, deci cererea influenteaza ceea ce se va oferi. Dar si ceea ce se ofera influenteaza, de exemplu, calitatea produselor oferite influenteaza cererea produsului respectiv. E o relatie de interdependenta intre public si mass-media. Daca multa lume va citi un ziar pentru ca va contine lucruri relevante/interesante/etc, probabil va aparea in tiraj din ce in ce mai mare. Si din start, ziarul a aparut pentru ca era o cerere a informatiei respective.