| AlienAlienAsk a întrebat:

Credeti ca o sa putem crea un creier artificial in viitor? Eu zic ca creierul nu e exact ca un calculator, adica noi oricum nu stim exact ce e aia o constiinta.

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Ba da, creierul exte 100 % un calculator dar de sute sau mii de ori mai performant ca un rahat de calculator de azi.

O sa stii ce e aia constiinta cand vei intelege cum merge omu si ai sa constati ca, constiinta este un efect al unei dotari si functii a creierului, adica e ca si cum are 100 Giga memorie in loc de 1, si ca unu are accelerare 3 D si altul n -are.
Programezi creierul sa dezvolte si constiinta si vei avea. Ca daca stii cum merge, o sa stii sa faci toate dotarile.

Nu e nimic asa cine stie ce.
Nu se stie acum de fapt ce este o functionalitate a creierului (constiinta, constienta de sine, sentimentele).
E ca si cum zice unul din 1700 ca accelerarea aia 3 D e divina, ca prea se misca repede si fluent personaju pe ecran.

Si ce nu stii si nu pricepi, dai vina pe divin, pe cineva care stie si pricepe, si separi de calculatoare doar ca nu iti poti inchipui ca un calc poate face asta, doar ca nu stii tu cum sa faci.
Asta e marea greseala a multora.

Faptu ca e mult mai complex si are functionalitati mult superioare ale unui calculator si inteligenta artificiala de azi, nu inseamna ca nu e calculator.
Ca e un calculator nu din fiare, asta e altceva.

Un calculator din ziua de azi e din fiare, fara sa gandeasca, fara constiinta, sentimente.
Nu poti zice ca un calculator nu poate alea, ci doar unu de acum.

Si dovada ca e calculator creieru, lucra exact ca un calculator, dupa soft (reguli bine stabilita, IF-uri (daca) si THEN-uri (atunci), deci e f simplu de inteles.

Am mai zis si la RAY, sentimentele, atasamentul, constiinta, constienta de sine sunt simple rezultate ale unor reactii chimice din creier, atata tot.
Ca dovada ca daca blochezi anumite reactii controlat, s-a facut asta, dispare sentimentul si celelalte, daca dai drumu la anumite reactii, simti acele chestii.

De ex fara oxitocina nu te mai atasezi de persoane.
Fara serotonia simti ca esti trist, simti emotii negre, si tot asa.

| eustache1616 a răspuns (pentru Mosotti):

Bill Nye zicea ca nu crede ca o sa putem simula vreodata un creier, de ce? Pentru ca zicea Bill nye ca e foarte sceptic ca putem crea o constiinta sa aiba memorie, liber arbitru, etc.

| Mosotti a răspuns (pentru eustache1616):

De ce e asa sceptic domnu Bill? E sceptic cu mintea de acum. Asa cum suntem noi facuti cu constiinta, asa vom face si noi cand vom intelege cum se face.
Si in anii 1800 erau aia sceptici ca vom putea sa ne vedem pe un geam desi nu suntem unul langa altul.
Nu vei simula, vei face un creier, il vei face de la zero cand vei stapani genetica.

Dar poti sa faci si simulare.

| AlienAlienAsk explică (pentru Mosotti):

Da,exact nu exista liber arbitru in filozofie,nu existi ca vrei,nu te duci la job ca vrei,nu mananci ca vrei tu,a fost in serie de evenimente care a dus la toate astea,bine punctat,bravo, dar zicea si Yuval Noah harari ca nu stim daca vom reusi cum ne imaginam noi sa se dezvolte asa mult tehnologia in stil sf, stil matrix, daca poti simula un creier, poti simula 100, 1000, un miliard ai putea crea un intreg univers, s-a discutat ideea asta dar e doar la stadiul de S.F

| Mosotti a răspuns (pentru AlienAlienAsk):

Nu exista liberul arbitru nici in realitate, si am dat exemple verificabile in real oricand, si tu simti asa.

Pai tehnologia se va dezvolta sigur, doar ca va dura enorm de mult, si nu stiu daca vom ajunge pana acolo, ca deja murim cu zile de acum, si de trai si de efectele poluarii.
Nu are treaba cu universul, nu poti crea un univers niciodata, aia este altceva, nu ai energia necesara, nu prea ai cum sa o ai, plus ca distantele is asa mari, ca nu prea ai cum.
In afara de faptul ca nici nu prea ai avea nevoie de asta. Ca deja univers ai.

E vb de creierul nostru, de noi ca oameni.
O sa ajungi sa creezi un om de la zero cum vrei tu, fizic, ochi, inteligenta, caracter, preferinte ssexuale, ideal de partener (cand da de asa ceva, se aprinde atractia), etc.
De ex poti face o femeie care sa fie atrasa de pampalai, si pe alfa sa ii vada total neatractivi.

Poti accelera viteza de crestere, de ex iti faci o gagica sau gagiu cum vrei tu, si nu stai 20 ani sa ajunga la varsta aia, accelerezi de 20 ori cresterea si intr-un an il ai.
Ala te va iubi de nu se va putea mereu, tu vei fi idealul lui/ei.
Sigur ca, dezvoltarea rapida costa multa energie, dar ii dam de papa calorii acolo, nu asta e problema.
Poti face ca dupa ce te tai sa te vindeci in 5 minute.
Ca si rata de vindecare, de refacare a tesuturilor sta undeva in gene.

Deci va fi minunat, odata si odata se va face asta.
Asa cum acum 500 ani nu visai sa faci un procesor cu atatea milioane de tranzistoare.

| Cosminabc123 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai e suficient sa simulezi un creier, ca restul de unde ai sti tu ca restul e real? intelegi?

| Mosotti a răspuns (pentru Cosminabc123):

La simulare te referi sa faci un calculator ca si creierul, pai stii ca restul e real, se va face in asa fel sa stii, vor pune ei la punct treaba.
Se va sti ce si cum.
Iar daca faci un calc ca si creierul, tu nu ai treaba cu asta ca nu te afecteaza pe tine.
Te afecteaza doar daca pui ceva in creier care sa-ti efecteze tie perceptiile.

| alinSS72 a răspuns (pentru Mosotti):

Se referea ca de unde stii ca nu esti tu simulat sau ca nu ai ceva in creier care iti afecteaza perceptiile daca e posibil sa facem asa ceva.

| Mosotti a răspuns (pentru alinSS72):

Pai ai creier, nu ai ceva in creier, nu ai cum sa fi simulat sau sa ai ceva in creier, suntem doar niste animale inteligente, avem ceva in plus la creier in mod natural fata de ele, nu ceva bagat de nu stiu cine cum gandesc unii, e pura fantezie aia.
Ca daca era ceva simulat, nu mai erau boli si alte prostii, ar fi avut grija sa fie bine.

| alinSS72 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu stiu oricum eu nu cred in ea, deci nu-mi pasa.

| Mosotti a răspuns (pentru alinSS72):

Da, aia e, unii cred in ea, altii nu.

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Credeti ca o sa putem crea un creier artificial in viitor?"

deja - intr-o formă sau alta - există

| Mosotti a răspuns:

Si in momentul cand pricepem totul despre genetica si vom stii sa facem un om de la zero cu ce caracteristici vrem noi, o sa stii si ce e aia constiinta, sentimente, trairi, etc, stii ce rezultat au acele reactii chimice.
Si controlezi cum vrei.

De ex poti face ca indragosteala sa dureze mereu, sau sa nu mai apara deloc, ori sa te indragostesi de un gard, sunt doar exemple.
Si in loc sa vezi un partener ca fiind atractiv, vezi gardu.

Adica poti face ce vrei tu, nu ca acum ca ai block la soft si faci ce zice el mereu.
Ca de acolo "inimii nu poti sa-i poruncesti", ca tu rulezi un soft pe care nu poti sa-l controlezi.
Poti sa faci tu sa-ti placa ceva, nu ca acum ca alegi din ce iti place, ca altceva nu poti face.
De ex vezi pe una sau una care nu-ti place, si o sa poata face aia sa iti placa.

Deci nu e nici un liber arbitru cum se zice.
Mananci ce iti place, nu faci tu sa-ti placa anumita mancare, ai felul de a fi care-l ai, memoria, inteligenta care o ai, te folosesti de ele dar nu le poti ajusta ca si performanta.
Faci meseria care-ti place, care descoperi ca-ti place, daca nu o faci pe aia, o sa te simti nasol.