| adrian91238347 a întrebat:

Credeti ca o sa reusim sa crestem iq cu aparate stiintifice in viitor? Si inteligenta emotionala inclusiv?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, căci ambele sunr legate de viață.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu. Inteligenta artificiala nu poate face asta. Pentru că ne lăsăm pe baza ei, iar noi încetăm să mai ne punem inteligenta în mișcare. Dovadă că repeți întrebarea.

| DjSannan a răspuns:

Este posibil ca in viitor sa existe tehnologii care ne vor permite sa imbunatatim anumite aspecte ale functionarii creierului, insa este putin probabil ca vom putea sa crestem inteligenta generala a unei persoane prin intermediul aparatelor stiintifice. Inteligenta emotionala poate fi imbunatatita prin diverse metode, precum terapia, educatia si auto-cunoasterea, dar nu este clar daca tehnologia poate juca un rol important in acest proces

| Alatasatura113 a răspuns (pentru DjSannan):

Esti sceptic si la faptul ca am putea crea inteligenta artificiala cu constiinta?

| DjSannan a răspuns (pentru Alatasatura113):

Pentru un raspuns, adreseaza intrebarea in categorie si vei primi raspuns

| RAY a răspuns:

Tu prima oara învață ce subt ambele și apoi pune întrebarea

| Wr3nch a răspuns:

Nu. pentru ca interesul de a face asta e mic. Oamenii inteligenti pun intrebari, analizeaza legi, critica ce nu li se pare corect, si guvernul nu are nevoie de asa ceva.

| adrian91238347 explică (pentru Wr3nch):

Pai guvernul nu, dar pentru ei nu ar face-o? dar tu ce crezi ar fi posibil?

| Frank51 a răspuns:

Inteligența artificială va fi foarte productivă în viitor, deci da.

Legat de emoții, în momentul de față nu există așa ceva, Inteligența artificială este un simplu cod care rulează. Eu am avut o ocazie să văd cum funcționează la proiectul de licență al unui coleg, care a făcut un sistem de recunoaștere al măștii pe față. Programul verifica fața și compara fața cu celelalte fețe din baza de date, și dacă aveai masca te lăsa să treci, altfel nu. În industrie aceasta ramură se numește machine learning.

| Sophieka a răspuns:

Ai putea sa te imbunatatesti si fara...Dar nu vrei.

| MariusMihaiPFA a răspuns:

În prezent, nu există dovezi că există aparate sau tehnologii care pot crește în mod semnificativ IQ-ul sau inteligența emotională a unei persoane. Deși există tehnici de învățare și exerciții cognitive care pot îmbunătăți anumite abilități și aptitudini, acestea nu au fost demonstrate a crește în mod semnificativ IQ-ul general sau inteligența emotională.
Inteligența este un concept complex și nu poate fi măsurată prin intermediul unui singur test sau măsurător. În plus, inteligența implică atât abilități cognitive, cât și trăsături emoționale și sociale. Prin urmare, este posibil ca în viitor să se dezvolte tehnici și metode care pot îmbunătăți anumite aspecte ale inteligenței, dar este puțin probabil să existe o modalitate de a crește în mod semnificativ inteligența generală a unei persoane prin intermediul tehnologiei.