| SaveTheNature a întrebat:

Credeti ca oamenii pot fi categorizati,impartiti, dupa preferintele lor muzicale?
Sau practic muzica buna,poate fi impartita in functie de apartenenta la gen.
Adica poti spune de ex, ca o melodie rock e mai buna decat una trance,doar pentru ca e rock?
Sau rockerii sunt de treaba si houserii,sunt nasoli.
Sau trancerii sunt mai destepti si minimalistii mai prosti?
Sau nu ati intalnit manelisti de treaba, si rockeri de toata jena?

Răspuns Câştigător
| WR104 a răspuns:

Nu are legatura cu nimic, mie imi plac toate genurile de muzica.

26 răspunsuri:
| ionutk9 a răspuns:

Sunt oameni de treaba in toate genurile muzicale daca asculti trance sau rock nu inseamna ca esti nu stiu cum esti om bun rau asa suntem toti buni sau rau diversi

| mihaitaLGP a răspuns:

Genul muzica are legatura cu caracterul persoanei cu siguranta.

Dar nu are legatura cu inteligenta, sunt strict "pasiuni" cum este pescuitul.

| SaveTheNature explică:

Inseamna ca ala care a inventat smecheria e miliardarlaughing)

| mixxjim a răspuns:

Sa te raportez sau nu? stii ca un timbru costa mai mult decat leul ala pus in plic? laughing asta e o chestie de 1000 de ani, crede-ma, nu merge. spune-mi daca sa rapotez spamul, ca nu mi se pare ca asta e un raspuns la intrebarea pusa aici

| stefancelmare7 a răspuns (pentru mixxjim):

Fa ce vrei domnu politist! da sa stii ca nu-ti da nimeni medalie pentru asta!

| SaveTheNature explică (pentru stefancelmare7):

Apropo, treaba cu timbrele.Alea costa, plicurile la fel. Pai castig eu sau posta romana?

| stefancelmare7 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Tu castigi mult mai mult de atat

| Sen7iment a răspuns:

Pentru mine nu conteaza genul..atata timp cat ma inteleg cu persoana aceea poate sa asculte rock si eu sa ascult manele..am pus aceste genuri muzicale pentru ca sunt tota diferite...si nu se poate compara o mel dintr-un gen cu alta melodie din alt gen e ca si cum ai compara fotbalul cu inotul sau cu sahul. Funditabig grin?

| stefancelmare7 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu castigi miliarde! castigi mxim cateva sute de lei! practic, ca teoretic poti sa faci si o suta de milioane

Răspuns utilizator avertizat
| MadMada a răspuns:

Oamenii nu pot fi chiar clasificati sau impartiti dar nici nu prea poti compara pe cineva care asculta muzica simfonica cu cineva care asculta black metal, deci tine oarecum de caracter, zic eu. In al doilea rand nu poti compara o melodie rock cu una trance nici daca ai vrea, adica, amandoua au caracteristici diferite, doar de-aia fac parte din 2 genuri diferite. Si acum revenim la repartitia asta stupida a oamenilor pe genuri de muzica, cunosc manelisti, rockeri, minimalisti, si tranceri idioti si destepti. Ce daca, tot oameni sunt. Sunt de parere ca muzica ar trebui sa ramana o placere si un gust personal, nu ar trebui sa se faca intregi conflicte intre stiluri dar asa fac oamenii pentru dorinta de recunoastere.

| stefancelmare7 a răspuns (pentru zen0):

Ce e ilegal? sa postez asta aici? nu nu este.si daca te referi la metoda asta de a face bani e perfect legala.

Răspuns utilizator avertizat
| OctoberandApril a răspuns:

Poti si nu prea
Traiesc cu impresia ca melodiile care contin expresii profunde precum "bautura, bautura si manele"nu pot fi ascultate de oameni prea inteligenti.
Pe de alta parte nici sa-mi ragaie unu in ureche nu mi se pare ceva de bun gust.
Sunt de parere ca muzica o alegi dupa modul in care gandesti si nu invers.Fiecare gen muzical are partea sa proasta si oamenii sai prosti, dar na.o vorba spune ca "gusturile nu se discuta".

| stefancelmare7 a răspuns (pentru zen0):

Verifica.du-te si ntreaba un politai si o sa vezi ceti spune

| stefancelmare7 a răspuns (pentru stefancelmare7):

Metoda asta tine numai de trimiterea plicurilor si asta nu ilegal

| harciog a răspuns:

Ce-ai zice de o alergatura pe caldura asta sa-ti sara toata muzica lumii pe nas? Tocmai ma pregatesc.

| Wøodenpints a răspuns:

Într-o oarecare măsură,da,po.
Eu,pe TPU,când întâlnesc pe cineva care să spunăchestii retardate sau penibile,încerc să ghicesc cam ce muzică ascult,după care intru la profil să văd dac am avut dreptare. În majoritatea cazurilor, am dreptare.
Dar bineînţeles, am cunoscut şi oameni proşti care ascultă muzică bună, şi oameni inteligenţi care ascultă muzică de toată jena. Ei sunt excepţii. Dar în general, muzica pe care o asculţi spune multe despre tine.

| sabin89 a răspuns:

Muzica pe care cineva o prefera ne poate da unele indicii despre personalitatea acelui om. Dar sunt multe alte lucruri care au ceva de spus cu privire la felul de persoana care este un individ X. De exemplu, o impresie iti faci despre o fata care e mai mereu prin baruri, purtand o fusta exagerat de scurta si o alta impresie despre una care invata sarguincios la scoala sau la facultate. Pentru a putea imparti oamenii in categorii, respectiv pentru a putea trage o concluzie cu privire la personalitatea lor, este nevoie de a lua in considerare o suma de factori. Nu numai muzica.

| shadovv a răspuns:

Nu cred ca e bine sa generalizam caci exista si excepti dar acum sa fim seriosi...

Parerea mea e ca daca vrei sa judeci muzica trebuie sa o judeci etic (caci daca o judeci estetic, o judeci subiectiv, deci parerea ta e parerea ta si nu o idee absoluta). De exemplu manelele. Ele sunt nonetice din cauza mesajului nonetic pe care il transmit. Un om care asculta manele este nonetic deci este un om prost. Demonstratia se poate face si empiric.

Mai bine mi se pare nu sa judeci oamenii care asculta un gen ci omul singular care asculta o pluralitate de melodii. Cum e vorba aceea "spune mi ce asculti ca sa ti spun ce fel de om esti".

Chestiunea aceasta nu se limiteaza la muzica. Carti, tablouri, poetica, arhitectura... etc.

| SaveTheNature explică (pentru Wøodenpints):

Cracterizeaza-ma pe mine atunci.
Imi place sa ascult melodii care ma incanta,care imi transmit ceva.
Cand sunt foarte nervos ascult hip-hop.
In concerte prefer rock-ul, si sa ma destrabalez pe rock, sa beau bere, si sa ma doara-n cur daca ma murdaresc de verde de la iarba.,
si de ce nu trance a la White Sensation.
Cand vreau sa ma pierd in neant bag niSte minimal.
Si daca am avut o zi obositoare bag niste Enya.
Si de revelion, intra pefrect populara si chiar manele. desi nu-mi plac interpretii.
Urmaresc aproape in fiecare an Eurovizion (si nu ma intereseaza daca voturile sunt politice sau nu) -urmaresc pentru spectacol.
Si pentru ca sunt din Bacau, si se organizeaza la mine in oras imi place sa merg la Romanian top hits. (daca sunt acasa)
Cat despre calitatea unui gen de muzica fata de altul. hmm - nu pot face diferente pentru ca de la fiecare gen prefer pe cineva.:
Sistem of a Down (rock)
Vika Jigulina (minimals)
Armin van Buuren (trance)
Celine Dion (pop)
Venga Boys (dance)
Sofia Vicoveanca (populara)
iar din muzica veche imi plac Abba si Beatlles.

Totusi mie nu-mi place jazz-ul.

| RAY a răspuns:

Care e faza ca asculta manele? ca romanii mor de ciuda tiganilor inteleg ma prin ciuda nu ai banii lor

| RAY a răspuns:

Eu ascult depinde de starea mea de spirit

daca vreau sa ascult muzica adevarata aleg hip hop
daca vreau sa ascult ceva in timp ce sunt pe net aleg dance
cand ma linistesc ascult mozart, trance
cand ma gandesc la iubire ascult manele unele sunt foarte frumoase

nu cred ca un om e catalogat cumva pentru ca asculta un anumit gen de muzica, muzica trebuie sa o intelegeti, o simni degeaba asculti ca prostu daca nu simnti ceva http://www.youtube.com/watch?v=t1TcDHrkQYg
in general ascult oric gen de muzica doar sa transmita ceva un mesaj

| Wøodenpints a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ştiam oricum cum eşti înaintesă-mi spui ce asculţi.
Mie-mi place jazz-ul.

NOname
| NOname a răspuns:

După părerea mea, muzica reflectă într-o oarecare măsură starea de spirit unui om, dar și personalitatea lui.

Și cred că totuși există o diferență și la nivel intelectual între cineva care ascultă predominant manele (din plăcere) și cineva care ascultă predominant muzica clasică, jazz, rock...

Nu e neapărat o regulă, însă, în opinia mea, cineva care preferă mesajul manelelor în favoarea mesajului pieselor de calitate, care transmit ceva și din care ai ce învăța, nu prea are cum să fie de o inteligență sclipitoare.
Dar repet, nu e neapărat o regulă. Există și excepții.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-are nicio treaba muzica cu inteligenta ascultatorului, ci cu cea a creatorului.