| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca oamenii vor putea inventa vreodata motorul warp? Sau asta va ramane doar o chestie de domeniul S.F? happy

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Cred ca in viitorul foarte indepartat calatoriile de mare viteza se vor face prin plierea spatiului sau a "feliilor" de spatiu-timp.
De ce nu warp?
Pentru ca nu exista in univers niciun fenomen care sa degaje atata energie incat sa impinga un obiect ce are masa, la o viteza apropiata de cea a luminii si cu atat mai putin, peste viteza luminii.
Am mai amintit asta cred, intr-unul dintre raspunsurile mele...
Cel mai puternic fenomen energetic existent in univers este ceea ce se cheama un super-quasar si energia degajata nu poate fi masurata de imaginatia sau mintea omeneasca, prin urmare, daca nici de acolo NU pleaca MATERIE cu viteza luminii, DE AIA, NU "WARP". happy

10 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Nu e deloc o idee S.F...

Conceptul asta teoretic ar fi posibil chiar si in zilele noastre.

http://news.discovery.com/......120917.htm

| relian a răspuns:

Mda multi vad putini pricep vorba romanului.Vad ca unia inteleg altceva, probabil se gindesc la motorul asta ca la un motor obisnuit.Treb sa le spui ca acest motor din film asta warp ce ai intrebat nu este de fapt un motor obisnuit, adica un motor care propulseaza o nava cu mai stiu eu ce viteza.Acest motor Warp este de fapt un motor care pliaza, indoaie spune-i cum doresti spatiul, adica un motor care scurteaza spatiul dintr-un pct in altu.nici tu cred ca nu ai stiut ca asta face acel motor din film.De fapt este un fel de masininarie numit motor care normal consuma o energie pentru a functiona dar nu impingea nava, nu o propulsa cu nu stiu ce viteza.pur si simplu imagineazati ca mergi pe sosea cu masina ok? Ai de parcurs 10 km bine? Ei motorul tau ruleaza rotile pe distanta asta de 10 km. Daca insa acest motor in loc sa ruleze rotile ar indoi sa zicem soseaua, daca ar putea sa aduca puctul A linga Pctul B si sa ai cum trece prin sosea in cit timp ai ajunge la destinatie? Asta e motorul asta warp nu ce gindesc unia.Cel putin in film despre asta era vorba sau asa am inteles eu car functiona. Celui caruia i-ai dat ca cistigator raspunsul si el la el gindeste, ca warp asta face in film impinge nava aia la viteze colosale.Nici pe departe asa ceva, asta ar fi in contradictie cu legile fizice.Aia asa se deplasau in film deci ideea asta era cum spunea si el pliere a spatiului.Mai era o alta chestie calatorie prin subspatiu, desi ma cam depaseste chestia aia.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Stai sa-mi aduc boabele de fasole.

| mont a răspuns:

In viitorul apropiat clar nu se va inventa. Insa nimeni nu stie ce se va intampla in viitorul indepartat. Asa cum in trecut se credea si invata la fizica ca nici un corp mai greu decat aerul nu poate zbura, asa poate si noi acum credem gresit ca nu sunt posibile anumite lucruri, dar candva stiinta le va face posibile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu avem de unde sti daca se va inventa sau nu. In orice caz daca omenirea va cucerii spatiul in toata puterea cuvantului se va inventa bineinteles un motor dar nu cu denumirea din filme.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

happy Eu am crezut ca l-ai construit deja si le spui oamenilor la telefon, cum sa si-l vâre sub capota.

| Jipa95 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing) nu este inca in stadiul de prototip tongue

| anonim_4396 explică (pentru Jipa95):

Prin galaxii cata anti-materie consuma la suta? N-am pe nimeni de la "tara" adica din alta galaxie. Sper ca e cu airbag in caz de impact frontal, ultimul pe care l-am avut venea direct cu asigurare de inmormantare si polita de lumanari platita.

| Jipa95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu consuma la suta, ci la an-lumina

| Blamely a răspuns:

Posibil.