Întrebare recomandată | MadRaven a întrebat:

Credeţi că omenirea va ajunge vreodată în stadiul în care să ştie totul? De la naşterea universului, la viaţa pe alte planete etc? Având în vedere că vorbim de miliarde şi miliarde de ani în viitor.

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

NU.La felul cum cum noi singuri ne distrugem planeta, acesta se va sfarsi in cateva sute de ani.
Incalzire globala, distrugeri, dezastrastre naturale aceasta va duce la disparitia planetei.
Apoi nici nu avea cum sa stim chiar totul pentru ca vor aparea mereu ceva de cercetat.

24 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu.
...şi la viteza cu care distrugem planeta cu resursele ei naturale, acele "miliarde şi miliarde de ani" sunt doar nişte vise irealiste.

| Maxim96 a răspuns (pentru NOname):

Dupa asta va fi viata vesnica happy

| NOname a răspuns (pentru Maxim96):

Aha, alte vise irealiste. : ))

| Maxim96 a răspuns (pentru NOname):

Nu e chiar asa, este un adevar destul de clar.trebuie sa asteptam!

| NOname a răspuns (pentru Maxim96):

Bine, Maxime, tu aşteaptă viaţa de după moarte, iar eu o să mi-o trăiesc pe aceasta (singura despre care pot afirma că este "un adevăr destul de clar"). : ))

| Maxim96 a răspuns (pentru NOname):

Ne vedem la judecata de apoi!

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru NOname):

NOname, maximele vor exista vesnic.

| sublime89 a răspuns:

Nu cred, pentru ca universul e pur si simplu prea mare si prea complex pentru asta. Plus ca, probabil, exista ceva si-n afara lui. Dar omenirea n-o sa existe miliarde de ani. Abia avem cateva mii de ani de istorie si noi si deja ne gandim la miliarde. Mare lucru va fi daca vom mai exista ca specie inca cateva milenii macar. Nu ne prea putem gandi la sute de mii de ani, milioane sau miliarde. Prea usor spunem cuvantul "miliarde", fara sa realizam de fapt despre ce e vorba. Nici nu iti ajunge o viata sa numeri pana la atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca da.

| dragos38 a răspuns:

Hm, ce intrebare amuzanta, deocamdata omenirea a ajuns intr-un stadiu in care nu-si mai regaseste sensul.colaps total economic, social, spiritual.e.t.c. intrebarea potrivita ar fi fost credeti ca omenirea va reusi sa depaseasca aceasta criza economica, sociala spirituala vreodata, credeti ca poluarea se va reduce sau se va accelera? raspunsul meu ar fi fost nu bogatanii acestei planete ar prefera sa polueze planeta sau sa inceapa alte razboaie decat sa renunte la bani

| usuk a răspuns:

NORMAL ca va ajunge

| cookie01 a răspuns:

Totul nu va sti niciodata. Si oricum, nu ar avea cand sa afle foarte multe ca nu e departe apocalipsa. Tot mai multe cutremure, tsunamiuri etc. Parca si vad ca va incepe si un razboi. Deci sa ne bucuram daca vom putea vorbi de sute de ani.

| Swan39 a răspuns:

Cu siguranţă nu.
Şi cine a zis că vom mai fi peste "miliarde şi miliarde de ani în viitor."?

| MadRaven explică (pentru Swan39):

Cine a zis că nu vom mai fi? happy

| Blackyuu a răspuns:

Nu cred, sunt prea multe mistere.

| maxb a răspuns:

Intr-o zi o sa aflam totul asta daca suntem destepti si supravietuim.

| Mămăligă59 a răspuns:

Nu. suntem prea mici, iar universul e infinit.

| NoOneKnow a răspuns:

Nu se poate stii totul niciodata, pentru ca atunci cand crezi ca stii totul apare mereu ceva nou.

| melinda114 a răspuns:

Pai intr.un fel am putea sa ajungem sa aflem toate pentru ca toate au o explicatie si un sens, pentru.ca noi acum ne folosim doar o mica parte din creier [mai exact cel mult 5% ].Si uita.te cate am creat.Dar gandeste.te ce vom creea cand ne vom folosi o mult mai mare parte din el poate chiar tot. Problema este ca nu vom ajunge pana acolo din pricina lucrurilor care le.au precizat ceilati mai jos. Bafta si sper ca te.am ajutat! :*

| Eugen000 a răspuns:

Personal, nu cred fiindca odata ce ai raspuns la o intrebare apar altele. Spre exemplu, sa sicem ca stim unde-s marginile Universului, apare intrebarea:"Dar ce e dincolo?" Daca am sti si ce e dincolo ar aparea intrebarea:" dar ce e dincolo de dincolo?" Și tot asa daca ne indreptam spre ce e mic - atomi, o sa aflam ca fiecare electron e format din ceva (quark-uri) o sa apara intrebarea " dar din ce sunt formati acestia?" Și tot asa.

| IHaDeSSI a răspuns:

Daca am stii totul degeaba am traii si sunt sigur ca niciodata nu o sa reusim sa stim totul

| beiatzeloo69 a răspuns:

Nu. funda?

| solomon27 a răspuns:

Mai eu nunu iti garantez ca omenirea nu va ajunge sa stie totul asa cum ai zis tu pentru ca mereu o sa existe ceva nou de descoperit si pe langa asta nu cred ca vom descoperii cine stie ce din toate misterele universului pentru ca totul se sfarseste odata... Cel putin asta e ce cred eu big grin

| MartinaStoesselFan a răspuns:

Nu cred ca omenirea va stii chiar totul chiar daca vor trece miliarde si miliarde de ani! Nimeni nu poate stii aproape totul! happy