| eLPySum a întrebat:

Credeti ca omul se indreapta catre o involutie/decadere rationala?

24 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nici vorba, ce e cu nonsensul acesta, "omul se indreapta catre o involutie" e ca si cum ai spune ca omul renunta voluntar la toate sucesele lui obtinute pana acum si se intoarce in pesteri, nici macar pesteri suficiente nu sunt pentru numarul mare de indivizi fata de perioada amintita.

| eLPySum explică (pentru Hombre):

Ratiune : Facultate umană a omului de a gândi și de a înțelege sensul și relațiile dintre fenomene; judecată; minte; intelect.
Insa nu crezi ca traim in era "calculatoarelor care gandesc pentru noi"?
Am pus aceasta intrebare, deoarece, in clasa unde sunt, majoritatea colegilor mei( de 16 pana la 18 ani ) nu stiu sa calculeze 2+2 din minte, nu stiu sa inteleaga absolut nimic... au nevoie 24 din 24 de calculator si asa mai departe, desi acest liceu este printre cele mai bune din tara. ( nu sunt in RO, dar nici intr-o tara ca Italia sau Spania )
De aceea vreau sa aud si parerea voastra, poate ca e asa doar aici... thinking

| Hombre a răspuns (pentru eLPySum):

Ti-am spus parerea, vizavi de chestiunea calculatorului el este o unelata ajutatoare ca si ciocanul pe care inteligenta umana si-a creat-o in sensul spus, nici nu e nevoie sa fii toba de matematica din moment ce ai scula ajutatoare (aceasta fiind produsul evolutiei omului) ci doar sa fii initiat cat de cat in domeniu. Nu la toti le e data aceasta intelegere si pasiune pentru matematica ci doar la putini, suficient totusi pentru ca acestia sa faca aplicatii pentru toata lumea mai ales acum in era calculatorului. In vremurile apuse, problema dificila daca aveai nevoie, ori trebuia sa stii, ori il cautai pe cel care stie, ori mergeai la vreo bibloteca sa cauti ce te interesa, ceea ce insemna si o pirdere de timp. Era calculatorului a schimbat radical mijloacele de informare, cateva butoane acolo unde trebuie si in cateva secunde ai problema care te intereseaza. La dezvoltarea tehnologica a lumii a participat foarte putini coparativ cu numarul numarul de indivizi ai planete-i, restul a fost cu "tarnacopul" si raportul se va mentine. Deci in concluzie nu e nici un avantaj sa stii sa scrii cu stiloul sau sa stii sa faci ecuatii complexe ci doar sa stii la ce poti folosii asta si unde sa o aplici spre a crea ceea ce te intereseaza caci matematicieni vor fi si in continuare pentru a descoperii noi aplicatii.

NOname
| NOname a răspuns:

Involuție rațională? Nu, omul a progresat foarte mult și cred că va tot continua.
Până atingem măcar 20% din capacitatea creierului, mai avem mult...

| i86e2 a răspuns (pentru NOname):

laughing Hai că ești șmecheră, mi-ai șters răspunsul. Chestia cu 20% e un mit. Ia și citește, fată, și nu mai înghiți pe nemestecate toate prostiile.

| NoChanceForUs a răspuns:

Cum poate duce raționalul la involuție? Peseme era mai bine pe vremea când Zamolxis avea nevoie de sacrificii pentru a nu pune copacii să ne bată, nu?

| shadovv a răspuns:

Am fost si vom fi mereu prosti.

| Darkmagic a răspuns (pentru shadovv):

Am vazut cateva din intrebarile tale si impresia mea e alta, asa ca nu generaliza.winking

| sabin89 a răspuns:

Nu, cine a zis? Poate spre o decadere morala. Asta e altceva.

| eLPySum explică (pentru sabin89):

Si morala! Da ai dreptate! Insa si rationala pe de o parte...
Am lasat un mesaj unde am argumentat de ce am pus aceasta intrebare.

| SaveTheNature a răspuns:

EXACT! Romania inca e in urma, insa in tarile dezvoltate, oamenii nu mai sunt cu picioarele pe pamant ci sunt efectiv aerieni.
Inteligenta se afla in calculator si adaptabilitatea in tehnologie. Oamenii involueaza, parerea mea.

| Darkmagic a răspuns (pentru SaveTheNature):

"Inteligenta se afla in calculator si adaptabilitatea in tehnologie".
In CE se afla inteligenta? happy

Esti un tip destept si imi cer scuze pentru violenta (si lungimea) raspunsului:

1. "Inteligenta" se "afla" in calculator numai pentru copii imbecili din Romania care-l folosesc la jocuri, la "instruire", la "invatare", inlocuindu-l cu scoala si o carte citita. Isi inchipuie ca devin mai destepti luand de pe internet "pastile" de informatie pe care nu stiu nici macar sa le digere.

Stii la CE isi folosesc nenii din SUA computerele?
(NU ma refer la oamenii de stiinta, ci la particulari)
Pai le utilizeaza ca sa comunice, isi verifica mailul si facturile, iar "informatia" pe care o iau de pe internet se limiteaza la a afla cand pleaca o cursa de avion spre destinatia X, sa-si cumpere bilete sau sa citeasca stiri.
Astia pentru jocuri folosesc console (e bataie pe ele, sunt cozi la magazine cand apar tipuri noi), iar PENTRU A INVATA, se duc dracului la scoala, (platesc sume imense pentru asta), si invata CITIND. happy
NU confunda PRAGMATISMUL lor, (ca nu stiu unde se afla Romania pe harta, de exemplu), cu prostia. Sistemul lor educational ii face sa devina experti in meseria si domeniul pe care si-l aleg, iar restul...nu-i intereseaza. Poti sa ma crezi ca daca i-ar interesa UNDE naiba e Romania asta pe harta...ar afla repede, nu? happy

2. Tehnologia NU te "adapteaza" la nimic Heaven. Te face doar sa depinzi de ea, in detrimentul gandirii cu propriul creier.
Marea majoritate a micilor tembeli din Romania depind de "tehnologie", de internet, de comunicatiile mobile, (mai degraba si-ar uita 5 carti acasa cand se duc la scoala, sau le-ar da foc, decat sa-si uite mobilul, asta ar fi o tragedie)... happy
Stii ca in SUA si acum se mai folosesc...pagere?
Stii ca mobilele americanilor ori ale nemtilor sunt de toata jena, fata de modelele de terminale de pe piata "marii" Romanii? big grin
Nu te intrebi DE CE?
Pai raspunsul e ca noi romanii, din pacate suntem...cretini.
Cumparam TOATE astea DE LA EI, si o numim "tehnologie", toti imbecilii de copii de 13 ani au "supertelefoane" (ca sa ma exprim ca ei)... habar n-au sa scrie corect in limba romana, in schimb, sunt "foarte tehnologizati".
Toate chestiile astea, pe care noi le numim "tehnologice", occidentalii le numesc...GADGET-uri, si nu se lasa "cumparati" de ele. Isi uita mobiloiul? Cumpara unul de unica folosinta, din carton. Exista inclusiv aparate foto de unica folosinta...tot DIN CARTON.
Cati romanasi au modul asta de a privii lucrurile?
Pai...cam zero. Daca (cu k) big grin suntem excesivi de "tehnologici" cu tehnologia altora, si excesivi de imbecili cu cartea... big grin

| SaveTheNature a răspuns (pentru Darkmagic):

Am inteles ideea ta. Totusi parerea mea e ca omenirea se indreapta catre autodistrugere decat spre conservare.
1Simplu,poluam distrugem planeta indiferent cate filtre punem la masini avioane si fabrici.
2 Suntem mari mancatori de carne, oamenii consuma din ce in ce mai multe produse de origine animala. Industria zootehnica e unul din prinicpalele cauze ale poluarii. (nu intru in detalii dar, nu avem nevoie nici de un sfert din carnea pe care o mancam, iar pentru un kg de carne de vita de ex e nevoie ca atat suprafata de pamant sa fie sacrificat..sute de mii de hectare de paduri au devenit terenuri arabile cu cultivarea furajelor.
3 Internetul e un instrument de dominare in masa,un promotor al obezitatii,si al sedentarismului si cine stie cate efecte secundare se vor mai descoperi in timp.
Nu zic sa nu mai folosim tehnologia, dar se ia prea putin in seama echilibrul. Nu se fac eforturi suficiente contra incalzirii globale, si a poluarii. Fiecare urmarindu-si propriile interese.
Si dupa cum stim nu ecologistii si pacifistii domina planeta, ci opusul acestora -vanzatorii de petrol, marile lanturi de fast-food, de tigari, compania coca-cola, etc. Acestia domina planeta si ei fac cartile.
4. Masinile cu motoare puternice, cu motoare mari, inghititoare de benzina si poluatoare.
5 Globalizarea asta de rahat si dezradacinarea, monotonia si stresul. strans legate intre ele.
Omenirea e pe o cale gresita si abrupta ce va duce usor usor la autodistrugere. Fiecare batalie si razboi de la Isus incoace a fost mai sangeros si mai "criminal". Bineinteles ca va veni si urmatorul care va fi mai nimicitor.
Tarile occidentale? Industria porno a explodat pur si simplu. Omenirea e intr-o continua "pornografiere", pe internet. Oricine are acces cu un singur clik la milioane de filme si filmulete porno.Jocuri cu arme etc.
Tarile occidentale sunt cu atat mai mult lovite de tehnologie.
Sunt aerieni,si nu se pot adapta unui alt stil de viata decat cel cu fundul aruncat in masina.
Nu imi sta in putere dar daca ar fi sa-mi doresc ceva,as vrea sa dispara cu totul tehnologia, si astfel discutia dintre mine si tine, si vecinii mei si prietenii mei si rudele mele sa fie live.
Toata viata asta on-line sa se transfere la real. Nu ne mai cunoastem unii pe altii. Oamenii isi pierd increderea unul in celalat. si cu cat orasul e mai mare cu atat neincrederea e mai mare si haosul e mai necontrolat.
Linistea e de domeniul trecutului, atmosfera fiinde megapoluata fonic.
Oamenii nu se mai regasesc, si sunt mai degraba iubitori de bani decat de semeni.
Totul a devenit un haos controlat de catre magnatii marilor companii. Capitalismul, lasa cu ignoranta maxima, ca unii oameni sa fie putred de bogati si miliardari in euro, in timp ce semenii lor mor de sete.
Tarile bogate suc din venele subtiri a tarilor sarace.
Si sa stii ca ai nostri copii romani sunt EXACT ca cei din strainatate de oriunde din occident si de unde vrei.Thenologizarea i-a adus pe toti la un punct comun.
Totul e pe duca parerea mea.

| Darkmagic a răspuns (pentru SaveTheNature):

happy De acord cu marea majoritate a celor expuse de tine.
Pe final am insa de facut o mica observatie.

Lumea e condusa nu de sefi de state, nu de presedinti, nu de premieri.
Lumea e condusa de o mana de oameni, (doar estimari in sensul acesta ar fi cam 30-40 de neni) care conduc treburile pe planeta si care sunt in "posturile" astea pe viata, nu pot fi dati jos de revolte sau revolutii, nici macar NU se stie de existenta lor, doar li se banuieste numarul.
Ei bine, nenii astia sunt garantia noastra ca omenirea nu o sa ajunga la un cataclism sau la anihilare nucleara, NU din bunatate sau altruism, ci pentru ca nu le convine sa-si piarda "jucaria".
Cele mai secrete organizatii de pe Terra NU sunt serviciile, nu Mossad, nu C.I.A., nu masonii, nici macar N.S.A., nici chiar "organismele" si societatile secrete "relevate" tembel de autori "de succes" ca Dan Brown si altii.
Cele mai secrete organizatii sunt cele de care NU se stie nimic, nici macar numele.
Ei, astia din asemenea organisme, n-or sa-si dea jucariile, mai ales ca inca nu au unde sa mearga pe alta planeta. happy
Au mai existat si in trecut temeri ca se vor epuiza resursele, ca lumea va ramane fara carbuni si deci, nu se va mai putea deplasa. Si atunci (prin 1885) au aparut doi neni care au inventat motorul cu ardere interna si...Mercedesul. happy
Si carbuni cred ca lumea inca are.
Cand va fi petrolul in pericol, o sa vina un tip sau vreo corporatie si o sa aduca o noutate in domeniu.
Cu poluarea, la fel, exemple se pot da cu zecile.
Deci nu mi-as face griji ca ne autoexterminam, mai mult imi pasa ca ne prostim.
TPU-ul e numai un marunt exemplu...
Adica si tu, si eu, si altii cu ceva scoala la bord, ne pierdem minute aici sa raspundem la cateva intrebari, si alti O SUTA PE ZI, intreaba IN FIECARE ZI cu saliva prelingandu-se oligofrenic in coltul gurii: "In G. am si eu un telefon, da' l-am luat de bou ce sunt, ca nu stiu sa-mi pun net, sonerie, imagini...SAU PE MAMA pe el!" "Fundoi!" big grin
Nu asta e "minunat"?winking

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Da si nu.
Am evoluat din punct de vedere al cunostintelor si fiecare generatie care vine e mai inteligenta ca precedenta.

Problema e faptul ca ne mancam intre noi, pentru bani si functi. O alta problema o reprezinta promovarea sexualitati si indecentei.

In rest suntem niste animale evoluate.

| RAY a răspuns:

Parerea mea e ca devin din ce in mai mai multe persoane rationale si ma bucura lucru asta

| Darkmagic a răspuns:

Buna intrebare. big grin
Omenirea nu "involueaza", e doar "mancata" de consum.
Prostii se inmultesc de o mie de ori mai repede decat istetii, noile generatii refuza sa mai citeasca o carte, refuza sa mai gandeasca singuri, apeland non-stop la ordinatoare, intr-o mie de ani, n-or sa-si mai poata deschide nici usa fara un computer.
Sistemele educationale din vest scot elite care sa genereze bunastare pentru marea masa a prostilor lor, iar respectivele popoare au macar "stiinta" necesara sa-si aleaga conducatori cu o inteligenta peste medie.
Aveti idee cat conteaza sistemul educational in dezvoltarea unui stat? happy
De cate ori nu ati auzit la stiri ceva de genul: "Cercetatorii de la Universitatea X din SUA, Germania ori Franta au gasit o solutie, un leac, o teorie...etc".
Pai cam in fiecare saptamana. laughing
Asta pentru ca in vest, TOATE marile descoperiri stiintifice se fac in centrele lor universitare.
In Romania de cate ori auziti stirea ca "Savantii de la... Spiru Haret au gasit..." Nu e greu de raspuns: NICIODATA. laughing Pentru ca suntem manelisti. big grin
Intr-o suta de ani, o s-ajungem un popor de cretini care scriu "mi-au" ca pisica si "daca", cu "k". big grin
Se asteapta cineva de la astia sa descopere leacul la sida, ori macar sa afle pe un' se traverseaza strada? tongue

Back to mankind:
Cred ca omenirea se indreapta spre o stratificare, o patura din ce in ce mai subtire de inteligenti, care trebuie sa conduca o multime din ce in ce mai mare de imbecili, inventand computere pe zi ce trece mai performante, ca sa poata si ultimul talamb de pe planeta sa afle cat mai repede ce telefon sa-si ia, sau cand se dau rezultatele de la BAC-ul pe care nici el nu stie prea bine de ce l-a dat... big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ăââââ! păi bă, staţi aşa că mai avem un picuţ nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nici un fel de decadere. era mai trist pe vremuri. intotdeauna oamenii au fost exact asa ca si acum.

| i86e2 a răspuns:

Da, e posibil să ne îndreptăm spre idiocrație, fiindcă idioții se înmulțesc mai mult decât inteligenții. Mai e problema că există medicina și oameni care ar fi murit vor face copii, deci nu mai există selecție naturală pentru noi. Multe boli genetice sunt duse mai departe, se combină și rezultă o varză. Sincer, eu cred că urmează vremuri grele pentru specia umană dacă nu vor introduce un tip de selecție sau inginerie genetică. Oamenii vor deveni din ce în ce mai bolnavi, după cum vezi și copiii în ziua de azi, deși poluarea are și ea rolul ei.

| Serenade a răspuns:

Am evoluat din toate punctele de vedere.
Daca sti putina istorie iti poti da usor seama, ca societate actuala este cea mai morala, cea mai rationala de pana acum.

| 88Kronstadt a răspuns:

Daca va continua pe calea asta, se va indrepta spre auto-extinctie! Indiferent de plan.

| LIVIU1992 a răspuns:

Nu exista involutie. Doar evolutie regresiva

| Constantin_Irina_1991 a răspuns:

Da o decadere morala sigur, uite la catagoria Dragoste & Sex si ai sa te convingi...